6 przepisów na ciasta, które każdy powinien znać

Bez nich trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek, większą lub mniejszą, uroczystość. Niektóre z nich potrafią być ozdobą stołu, inne z kolei są prawdziwymi arcydziełami, stanowiącymi wyzwanie dla niejednego kucharza. O czym mowa? Oczywiście o legendarnych ciastach!

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

- Czym jest Pavlova?

- Jak zrobić ciasto red velvet?

- Jak zrobić ciasto "Czarny las"?

- Czym jest Tort Dobosza?

- W jaki sposób powstał Tort Sachera?

Cukiernicy już od setek lat prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i bardziej zaskakujących deserów. Szczególnie wdzięcznym tematem do kulinarnych eksperymentów są ciasta i torty, których stworzenie wymaga sporego kunsztu, doświadczenia oraz niczym nieograniczonej wyobraźni. Połączenie tych trzech cech, niemal w stu procentach gwarantuje nam bajeczny efekt, przypominający małe dzieło sztuki. Takie torty potrafią stać się wizytówką miejsca, gdzie są serwowane, przyciągając smakoszy z całego świata.

Niektóre z tych przepisów stały się tak popularne, że toczono o nie wieloletnie spory, a nawet batalie sądowe. Czy było warto? Na to pytanie nie potrafimy odpowiedzieć, wiemy jednak, że wszystkie opisane poniżej desery są warte grzechu, a każdy łasuch powinien skosztować ich choć raz w życiu.

Beza Pavlova

Jeśli torty kojarzą wam się jedynie z przekładanym kremem biszkoptem, ta propozycja zmieni wasz pogląd na ten deser. Tort Pavlovej, to wyjątkowa propozycja, której przygotowanie wymaga niezwykłego kunsztu. O miano ojczyzny tego smakołyku po dziś dzień spierają się ze sobą Australią i Nowa Zelandia. Pewnym jest, że po raz pierwszy, ten wyjątkowo lekki tort bezowy, przygotowano w połowie lat 20. XX wieku, jako hołd dla rosyjskiej primabaleriny Anny Pavlovej.

Zobacz też: Co zrobić, aby biszkopt nie opadał?

Red velvet

Także Stany Zjednoczone zasłużyły na to, aby w tym zestawieniu pojawił się ich reprezentant. Historia tego ciasta, powiązana jest z duchem typowo amerykańskiej przedsiębiorczości, niepozwalającej załamywać się nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Ponoć ciasto Red velvet to zostało spopularyzowane w latach 20. XX wieku, za sprawą Johna Adamsa, który przed początkiem Wielkiego Kryzysu, prowadził doskonale prosperującą firmę, zajmującą się produkcją barwników. Gdy interes nieco podupadł, Adams postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Stworzył gotowe mieszanki do ciast, zawierające produkowane przez niego barwniki oraz przepis na krwiście czerwone ciasto. Pomysł zadziałał - rodzinny biznes został uratowany, a cały świat zaczął zajadać się tym niezwykłym ciastem.

Zobacz też: Jak zrobić zakwas buraczany?

Czarny las

Ten tort możecie znać również pod nazwą Czarny Las, gdyż w wolnym tłumaczeniu to właśnie oznacza „schwarzwald". Jak większość przepisów na tej liście, jest on wyjątkowo stary. Bardzo dobrze znano go jeszcze w XIX wieku i od tego czasu deser ten cieszy się niesłabnącą popularnością. Cukiernikiem, któremu zawdzięczamy powstanie tortu szwarcwaldzkiego, ma być Erwin Hildenbrand. To właśnie on jako pierwszy miał opracować unikalną recepturę na delikatny, czekoladowy biszkopt, przekładany bitą śmietaną oraz nadzieniem wiśniowym. Aż trudno sobie wyobrazić, jak bez tego deseru wyglądałaby kuchnia niemiecka.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Tort Dobosza

Jeśli wybierzecie się kiedyś do Budapesztu, nie zapomnijcie spróbować wyjątkowego tortu Dobosza, który znajdziecie w niemal każdej węgierskiej cukierni. To chluba tamtejszej kuchni, nie ustępująca w niczym słynnym gulaszom, czy też tokajom. Ten wyjątkowy tort jest dziełem budapesztańskiego cukiernika Jozsefa Dobosa, który przygotował go specjalnie z okazji wielkiej wystawy cukierniczej w roku 1885. Dzieło Dobosa zachwyciło samego cesarza Franciszka Józefa oraz jego żonę Elżbietę. Cóż tak urzekło cesarską parę? Osiem cieniutkich warstw biszkoptu - każda z nich pieczona osobno, a następnie przełożona masą czekoladową. Całość musi obowiązkowo zostać zwieńczona karmelową polewą. Prawdziwy majstersztyk sztuki cukierniczej.

Zoabcz też: Jak zrobić lukier do pierników?

Saint Honore

Oczywiście, to zestawienie nie mogłoby obyć się bez deseru pochodzącego z ojczyzny sztuki kulinarnej, czyli Francji. W tym wypadku najlepszym przykładem, tego do czego zdolni są francuscy cukiernicy, będzie wyjątkowy tort Saint Honoré, który po raz pierwszy został przygotowany jeszcze w XIX wieku. Deser ten zrodził się w paryskiej cukierni Chiboust, a jego nazwa to hołd dla św. Honoriusza - patrona francuskich cukierników i piekarzy. Przygotowanie tego tortu to prawdziwe wyzwanie. Składa się on z bazy zrobionej z ciasta francuskiego oraz kilku rodzajów kremów. Całość wieńczą zanurzone w karmelu ptysie. Jego przygotowanie to nie prosta sprawa, jednak efekt wart jest każdego wysiłku.

Zobacz też: Najlepsze nalewki świąteczne

Tort Sachera

Tak jak nie byłoby Budapesztu bez tortu Dobosa, tak też Wiedeń nie mógłby istnieć bez słynnego tortu Sachera. Przysmak ten został stworzony w 1832 roku przez cukiernika, pracującego na dworze księcia Metternicha - Franza Sachera. Gdy powierzono mu zadanie przygotowania zupełnie nowego deseru dla koronowanych głów, nikt nie przypuszczał, iż efektem tych eksperymentów będzie jeden z najsłynniejszych tortów świata. Czekoladowe ciasto, przełożone morelową marmoladą i oblane grubą warstwą czekoladowej polewy, szybko podbiło serca wszystkich wielbicieli słodkości. Sława tortu była tak ogromna, iż przed austriackimi sądami wielokrotnie toczono batalie o prawo do wykorzystywania oryginalnej nazwy „Sachertorte".

 

1. Beza Pavlova

Beza Pavlova / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Ciasto "Czarny Las"

Ciasto "Czarny las" / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Tort Dobosza

Tort Dobosza / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Tort Sachera

Tort Sachera / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Sernik nowojorski

Sernik nowojorski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Zobacz także:

Cztery pomysły na przetwory z buraków na zimę - sprawdź je! »

Jak uratować przypalony sernik? »

Co zrobić, żeby mak nie był gorzki? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Zupy Żurek w chlebku

Żur w chlebie to jedna z najsmaczniejszych zup goszczących na świątecznych st...

Odsłon: 383

30 min
10
15 min
6
30 min
18

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

3
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4