Ciasto znaczy tradycja

Wszystkie przepisy zawarte w artykule można śledzić w programie „Bitwa na smaki: David vs Matteo" na kanale Kuchnia + w każdy piątek o godzinie 22:00.

Choć słowo „ciasto" zwykle kojarzy się nam ze słodkimi wypiekami, w wielu kuchniach stanowi ono bazę do tradycyjnych dań. Jakich ciast powinniśmy spróbować w różnych zakątkach świata?

W naszym kraju dania oparte na cieście są niezwykle popularne. Polska kuchnia nie stroni od różnorodnych pierogów, a w zależności od regionu na stołach często pojawiają się kluski śląskie, prażuchy, racuchy, paszteciki, krokiety, naleśniki czy knysze.

Włoscy mistrzowie ciasta

Gdy mówimy o daniach opartych na cieście nie możemy pominąć Włochów, których kuchnia w dużej mierze się na nim opiera. Na całym świecie znana jest włoska pizza, jednak to nie jedyny specjał z tego kraju.

Oprócz pizzy we włoskich restauracjach zjemy calzone - ciasto podobne w smaku, lecz ukształtowane w formie wielkiego pieroga. Mniej popularne dania tamtejszej kuchni to cappellacci - pochodzące z Modeny niewielkie pierożki w kształcie kapelusików, ravioli - nadziewane przeważnie szpinakiem i serem riccotta czy gnocchi przypominające nasze kluski ziemniaczane.

Bałkańskie rarytasy

Choć na bałkańskich stołach królują mięsne klimaty, ciasta i pieczywa są obowiązkowym elementem obiadowym. Żaden Grek nie wyobraża sobie obiadu bez pity, a Serbowie i Chorwaci zajadają się burkiem - cieniutkim plackiem z ciasta filo, faszerowanym mielonym mięsem lub innymi dodatkami. Burki jada się w formie przekąski lub dania głównego.

W Bułgarii rolę takiego przysmaku pełni banica - zawijane, przekładane białym serem zapiekane ciasto o złotawym kolorze. Podawana na ciepło często jest elementem tradycyjnego, bułgarskiego śniadania. W ramach deseru na stołach ląduje pyszna i słodka baklawa z ciasta filo przełożonego orzechami i polanego miodem.

 

 

Wytrawnie i słodko po francusku

Tradycyjne wypieki francuskie to nie tylko bagietka znana nam ze zdjęć i obrazów. Francuzi uwielbiają tarty, zarówno na słodko, jak i w formie obiadowej. Równie często zajadają się quiche - podobnym do tarty, wyższym plackiem na słono, zalanego jajeczno-śmietanową masą.

Zależnie od regionu, Francuzi posiadają różne wariacje dań z ciast: w Bretanii królują galettes bretonnes - gryczane naleśniki z różnorodnymi dodatkami. Wśród mieszkańców Alzacji popularny jest natomiast flammkuchen - tarta, przypominająca wyglądem pizzę. Historycznie ta potrawa spełniała niezwykle ważną funkcję - miała na celu sprawdzić, czy piec do wypieku chleba jest odpowiednio rozgrzany.

Tradycyjnym wytrawnym, francuskim wypiekiem na święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza w regionie Lotaryngii jest quiche lorraine - placek zapiekany z boczkiem, szynką, startym serem oraz jajkami i lekko ukwaszoną śmietaną.

Z kaukaskich gór

Podobnie jest w krajach kaukaskich - tam dania mączne stanowią niemal podstawę kuchni regionalnych. Przykładem może być powszechnie znane gruzińskie chaczapuri czy chinkali - pierożki wypełnione bulionem, a także ormiański lawasz i popularny na całym kaukazie czeburek - pieróg z przaśnego ciasta obficie wypełniony mięsnym farszem.

Nie powinniśmy również zapominać o wyśmienitym pieczywie. Tradycyjny chleb gruziński, ormiański matnakash czy słodkie narodowe ciastko gata można tam kupić niemal na każdym kroku. Stanowią podstawę kaukaskich śniadań i wciąż cieszą się popularnością.

Tradycyjne wypieki w naszym domu

Jeśli lubimy eksperymentować w kuchni, możemy spróbować przyrządzić regionalne ciasta we własnym domu. Nie musimy ograniczać się do polskich pierogów czy włoskiej pizzy. Poniżej znajdziesz dwa przepisy na pyszne dania, które powstały podczas programu emitowanego w kanale Kuchnia +, który prowadzą David Gabori i Matteo Brunetti.

Capellacci z dynią i masłem szałwiowym

Składniki:

200 g mąki typ 00
semolina do podsypania
8 jajek
sól
pieprz
oliwa
1 kg dyni
200 g parmezanu
gałka muszkatołowa
masło
świeża szałwia

Sposób przygotowania:

Na początku formujmy kopczyk z mąki, robimy wgłębienie w środku i wbijamy 6 jajek. Następnie wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto, owijamy folią i odstawiamy na 30 minut.

Usuwamy pestki z dyni, kroimy w mniejsze kawałki i pieczemy do miękkości (30-40 min) w 180ºC. Usuwamy skórę, miąższ przeciskamy przez praskę lub sito, odsączamy z nadmiaru soków. Dynię mieszamy z 2/3 tartego parmezanu i jajkiem.

Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Przekładamy do rękawa cukierniczego i odstawiamy na 30 minut do lodówki.
Ciasto rozwałkowujemy w maszynce do makaronu na grubość 2 mm. Wycinamy kwadraty o boku 6 cm. Na każdy kwadrat wyciskamy trochę farszu, przykrywamy drugim kwadratem ciasta, zlepiamy i formujemy rogalik. Musimy zwrócić uwagę, by jego brzegi były dokładnie złączone. Gotujemy capellacci w osolonym wrzątku, 2 minuty od momentu wypłynięcia.

Na patelni rozpuszczamy masło z kilkoma listkami szałwii. Wrzucamy ugotowane pierożki, obtaczamy w maśle i podajemy posypane resztą parmezanu.

Galettes z nadzieniem z szynki, sera i jajka oraz z koziego sera z miodem i tymiankiem

Składniki na ok 10 galettes:

300 g mąki gryczanej
3 jajka od kury z wolnego wybiegu
płaska łyżeczka soli
woda o temperaturze pokojowej

Dodatki wytrawne:

4 cienkie plasterki szynki wiejskiej
100 g startego sera Comte
2 jajka od kury z wolnego wybiegu
2 plastry roladki koziego sera
2 łyżki miodu spadziowego
świeży tymianek
pieprz
masło klarowane
50 g roztopionego solonego masła

Ewentualnie dodatki słodkie:

2 jabłka
Calvados

Słony karmel:

100 g cukru
20 g masła
150 ml śmietanki 30%
Szczypta soli

Sałata:

liście sałat (np. dębolistna, endywia)
kilka pomidorków koktajlowych
1/4 czerwonej cebuli pokrojonej w piórka

Sposób przygotowania:

Do miski wsypujemy mąkę gryczaną. Robimy wgłębienie i wbijamy 3 jajka. Roztrzepujemy je widelcem a następnie mieszamy z mąką. Wlewamy stopniowo wodę cały czas ubijając trzepaczką, do momentu aż uzyskamy jednolitą gęstą masę. Odstawiamy do lodówki co najmniej na godzinę, a najlepiej na kilka godzin.

Po tym czasie dolewamy więcej wody i mieszamy. Ciasto powinno być rzadsze i mieć jednolitą konsystencję. Smażymy galettes na rozgrzanej patelni do naleśników, na maśle klarowanym, do wyczerpania ciasta. Na osobnej patelni smażymy jajka sadzone. Zdejmujemy z patelni i odstawiamy.

Rozgrzewamy patelnię. Przekładamy na nią jeden usmażony galette, na jego środku układamy dwa plastry szynki, ścieramy trochę sera i przekładamy jedno sadzone jajko. Zawijamy brzegi na kwadrat i smarujemy je roztopionym, solonym masłem przy pomocy pędzelka. Ścieramy jeszcze trochę sera dookoła jajka. Smażymy kilka minut i wyjmujemy ostrożnie z patelni. Powtarzamy tą samą czynność z drugą galette i jajkiem sadzonym.

Na kolejnej, rozgrzanej patelni rozkładamy galette. Na jego środku kładziemy jeden plaster koziego sera i zawijamy brzegi na kwadrat. Smarujemy brzegi roztopionym masłem i posypujemy świeżym tymiankiem. Smażymy kilka minut, aż ser zacznie się lekko roztapiać. Wyciągamy galette z patelni i przekładamy na talerz. Polewamy miodem. Powtarzamy tę samą czynność z drugim galette i plastrem koziego sera.

Serwujemy galettes z sałatą i pomidorkami koktajlowymi. Do galettes poleca się francuski schłodzony cydr „brut" (czyli wytrawny).

Na słodko:

Aby przygotować słony karmel - na zimną patelnię wsypujemy cukier. Podgrzewamy na średnim ogniu, aż zacznie brązowieć. Cały czas pilnujemy podgrzewania i nie dotykamy cukru.

Kiedy karmel nabierze mocno bursztynowego koloru, dodajemy solone masło. Mieszamy drewnianą łyżką, aż masło się roztopi. Następnie stopniowo wlewamy śmietanę cały czas mieszając, do momentu uzyskania gładkiego sosu. Jeśli używamy zwykłego, niesolonego masła, na tym etapie dodajemy szczyptę soli i mieszamy. Przelewamy karmel do miseczki i czekamy chwilę, aż ostygnie. Próbujemy i w razie potrzeby dodajemy więcej soli.

Obieramy jabłka i kroimy je w ósemki. Podsmażamy je na maśle na złoto. Pod koniec wlewamy calvados i flambirujemy. Podgrzewamy resztę usmażonych galettes na patelni. Serwujemy z duszonymi jabłkami i słonym karmelem.

A wy? Zdecydujecie się skorzystać z przepisów Matteo lub Davida? Przyznajemy bez bicia, że na myśl o wymyślonych przez nich pysznościach aż cieknie nam ślinka!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Jajka w białej kiełbasie

Jajka w białej kiełbasie po szkocku to świetna propozycja na elegancką przyst...

Odsłon: 946

30 min
1
15 min
7
15 min
4
Dania główne ryż po kurdyjsku

szybko, smacznie, prosto Ryż jest codziennym posiłkiem Kurdów i oni są mistrz...

Odsłon: 1538

15 min
12

Polecane artykuły

Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

0
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3
Informacje Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne. Zwyciężyło w prestiżowym rankingu

Popularny serwis Taste Atlas przygotował ranking 10 najlepszych deserów serowych. Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne, pokonując równie pop...

11
Informacje Nie przegap kwitnienia. Zabierz i zrób najlepszy syrop na zapalenie oskrzeli, chore gardło i krtań

Podbiał pospolity to bardzo popularna i niewymagająca roślina. Porasta łąki, skarpy, przydrożne rowy i miedze. Właściwości zdrowotne podbiału znane...

4