Co jeść, by zwalczyć negatywne następstwa stresu?

Stres to zmora XXI wieku. Nadmiernie obarcza psychicznie, wywołuje fatalne skutki oraz obciąża organizm. Odpowiednia dieta może jednakże pomóc zniwelować niektóre negatywne następstwa jego długotrwałego występowania.

Zarówno na stres fizyczny i emocjonalny nas organizm reaguje tak samo - wyzwala adrenalinę. Jest to hormon, który przygotowuje nasze ciało do walki lub ucieczki. Po zadziałaniu stresującego bodźca, w ciągu blisko sekundy, organizm doświadcza niepokoju, bicie serca staje się szybsze, wyostrza się widzenie, a krew, kierując się do mięsni, staje się gęstsza. W ten sposób ciało oczekuje na naprawianie potencjalnych uszkodzeń.

Reakcje te są bardziej charakterystyczne dla stresu fizycznego, który trwa krótko, a po ustąpieniu wszystko powraca do normalnego stanu. Niestety, zupełnie inaczej reagujemy na stres psychiczny, którego skutki możemy odczuwać przez bardzo długi czas.

Cenne kwasy tłuszczowe

Kwasy omega-3 są naturalnymi wrogami hormonów stresu. Dieta bogata w tłuste ryby morskie (np. łososia, makrele, śledzia lub tuńczyka) chroni organizm przed szkodliwymi skutkami stresu. Kwasy tłuszczowe są także zdolne do zmniejszenia nadmiernej krzepliwości krwi, pojawiającej się pod wpływem adrenaliny.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Niedobór witamin z grupy B może przyczyniać się do podwyższenia wrażliwości na sytuacje stresowe. Niepokój wiąże się pojawieniem się w naszym organizmie neurotoksyn, a witamina B pomaga w ich metabolizmie. Niacyna (B3) łagodzi bezsenność i lęki, tiamina zaś (B1) niweluje poczucie dezorientacji. Witamina B5 bierze udział w produkcji hormonów, które łagodzą stres, a B12 uczestniczy w wytwarzaniu w mózgu substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Najważniejszymi źródłami witamin z grupy B są: orzechy i pestki, fasola, nabiał, mleko sojowe, drób, ryby, wątróbka, szpinak oraz owsianka.

Pobierz aplikację smaker

Warto również uzupełnić dietę w cynk - dzienne zapotrzebowanie to zaledwie 16 mg. Cynk bierze udział w produkcji hormonów odpowiadających za kontrolowanie systemu nerwowego. Dodatkowo świetnie łagodzi stres. Dobrym jego źródłem są owoce morza, kiełki pszenicy, wątróbka, pestki dyni i czerwone mięso.

Magnez reguluje pobudliwość układu nerwowego - jego niedobór sprzyja zwiększonej wrażliwości na stres. Co więcej, doskonale usprawnia na procesy myślenia. Do tego uspokaja oraz poprawia pamięć. Jego niezastąpionym źródłem są m.in. orzechy, groch, szpinak, banany oraz czekolada.

Wapń ułatwia nam zrelaksowanie się i osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Przy jego niedoborach, komórki nerwowe stają się nadwrażliwe. Pierwiastek ten zmniejsza również skurcze i napięcie mięśni. Produkty bogate w wapń to m.in. nabiał, sardynki, brokuły, soja i fasola.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

W wyniku długotrwałego stresu nasz organizm staje się osłabiony oraz zdecydowanie bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje. W związku z tym powinniśmy zadbać, aby w naszej diecie znalazło się możliwie jak najwięcej produktów bogatych w witaminę C. Szczególnie cenne są różnego rodzaju cytrusy, kiwi, owoce jagodowe, pieprz, ziemniaki oraz brokuły.

Produkty bogate w ß-karoten i kwas foliowy również pomagają bronić organizm przed następstwami stresu, gdyż wspierają prawidłowe działanie układu immunologicznego. Co więcej, produkty bogate w kwas foliowy pozytywnie wpływają na samopoczucie. Substancja ta przyczynia się bowiem do powstawania serotoniny, która uspokaja i gwarantuje dobry sen. Źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim warzywa liściaste, z kolei ß-karoten znajduje się głównie w ciemnozielonych warzywach oraz żółtych i pomarańczowych owocach.

Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej zrównoważona, zdrowa dieta nie pomoże uporać się z wszystkimi problemami wywołanymi przez stres. Osoby narażone na niego przez długi czas powinny zgłosić się do lekarza specjalisty oraz zastanowić się nad zmianą trybu życia.

Pobierz aplikację smaker

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4