Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Święta Wielkiej Nocy zbliżają się wielkimi krokami. W sklepach pojawiają się czekoladowe zajączki, cukrowe baranki, a w domach już niedługo pachnieć będzie świeżą rzeżuchą i pieczonymi mazurkami.

Fot. materiały prasowe

Dla wielu z nas jedną z najważniejszych tradycji wielkanocnych jest szykowanie święconki. Jakie produkty powinny znaleźć się w koszyczku?

Podstawowe składniki

Produkty, które znajdą się w święconce powinny być przemyślane, a nie przypadkowe. Pamiętajmy też, by wybierać rozsądnie pokarm, ponieważ w koszyczku jest niewiele miejsca. Wprawdzie jego zawartość może się różnić w zależności od regionu, w którym mieszkamy, oraz od naszych upodobań, to są jednak produkty, o których nie powinniśmy zapomnieć, bo każdy z nich symbolizuje co innego. Jakie są podstawowe komponenty, bez których nie powinniśmy wybierać się na świecenie i jaka jest ich symbolika? Oto krótka lista.

  • Jajka - symbolizują życie i są najważniejszym elementem święconki. Nie trzeba wkładać do koszyczka wszystkich przygotowanych jaj na święta, ale tyle, by starczyło dla wszystkich domowników, z którymi będziemy się nimi dzielili przed posiłkiem.
  • Ser - oznacza przyjaźć i symbolizuje porozumienie między człowiekiem a przyrodą, gwarantuje też zdrowie.
  • Chleb - gwarantuje pomyślność oraz dobrobyt. Jest to pdstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa.
  • Szynka np. szynka z wędzarni - symbolizuje zdrowie, płodność i dostatek.
  • Kawałek kiełbasy np. marki Konspol - tak samo jak szynka i inne wędliny, jest metaforą zdrowia, płodności i dostatku
  • Sól - chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające, symbolizuje sedno życia i prawdy. „Solą ziemi" Jezus określał swoich uczniów.
  • Pieprz - włożony do święconki nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (sosu). Robiono to na pamiątkę niewolniczej pracy w Egipcie.
  • Ciasto - symbolizuje umiejętności i doskonałość. Najczęściej jest to babka lub mazurek, czyli wypieki kojarzone z Wielkanocą. Zdarza się, że w koszyczku pojawia się także pascha.
  • Chrzan - jego korzeń symbolizuje siłę fizyczną i krzepę, wzmacnia właściwości pozostałych potraw w święconce.
  • Bukszpan - jest symbolem nadziei wiernych na zmartchwychwstanie i wieczność.
  • Baranek - jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, ma także zapewnić bezpieczeństwo domowników.

Co jeszcze włożyć do koszyczka?

Do koszyczka wielkanocnego możemy też włożyć ulubione przysmaki: owoce, słodycze takie jak czekoladowe jajka czy zajączki. Niektórzy święcą też masło (symbol dobrobytu) czy ocet (symbol łez wyrażający ciężki los synów Abrahama w Egipcie). Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie święconki bez tradycyjnego wielkanocnego pasztetu np. pasztetu z królika marki Konspol. Przeznaczony dla konsumentów ceniących sobie tradycyjne smaki, produkowany jest ze szczególną dbałością, według oryginalnej receptury. Delikatna, idealna konsystencja, pozwala pokroić go cieknie plastry i idealnie ułożyć w niewielkim koszyczku.

Źródło: materiały prasowe

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
4

Polecane artykuły

Informacje Jak przechowywać kawę świeżo paloną, by zachować jej aromat? Odkryj sprawdzone metody!

Niewiele jest rzeczy tak aromatycznych na tym świecie jak świeżo palona kawa. Pełna zapachów obiecujących wybitny smak w filiżance… Jak zachować te...

0
Informacje Dzięki tej zupie łatwo stracisz zbędne kilogramy. Sekretem są 2 zielone warzywa i nasiona kozieradki

Zupy to jedne z najlepszych dań na diecie odchudzającej. Odpowiednio przygotowane będą sycącą, niskokaloryczne, a w dodatku dostarczą ci mnóstwo bł...

7
Informacje Jak przyprawiać krewetki - nie tylko pietruszka i cytryna. Oryginalne potrawy z krewetkami

Krewetki to bardzo wdzięczny składnik, który - odpowiednio przyprawiony - może zaskoczyć cię falą intensywnych doznań. Mało kto zdaje sobie sprawę...

5