Dania kuchni niemieckiej, które każdy powinien poznać

Kuchnia niemiecka jest niezwykle zróżnicowana, a wiele jej wpływów znajdziemy w naszych polskich potrawach. Wbrew obiegowej opinii, jest nie tylko pożywna i sycąca, ale również bardzo smaczna

Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

W powszechnej opinii kuchnia niemiecka uważana jest za tłustą oraz ciężkostrawną i w niektórych przypadkach faktycznie tak jest. Warto jednak pamiętać, iż nie jest to cała prawda na temat kulinarnej tradycji naszych zachodnich sąsiadów. Jej bogactwo znacznie wykracza poza stereotypowe kiełbasy lub golonkę z kapustą i piwem. Silne wpływy włoskie, holenderskie i francuskie sprawiają, że kulinarna podróż po Niemczech może zaskakiwać bogactwem doznań.

Na zachodzie, w Schwarzwaldzie i Badenii-Wirtembergii, silne są wpływy szwajcarskie oraz francuskie, a w regionalnej kuchni dużą rolę odgrywają warzywa. W okolicach Bawarii, jada się tłustsze i bardziej kaloryczne potrawy. Z kolei na północy kraju popularne są dania z owoców morza - łatwo dostępnych w Bałtyku śledzi, dorszy, krabów, oraz muli.

Kuchnia dla miłośników mięs

Nasi sąsiedzi uwielbiają biesiadowanie w dużym gronie rodziny i przyjaciół. W czasie takich spotkań nie może zabraknąć różnego rodzaju mięsnych potraw. Kuchnia Niemiec wyróżnia się dużą różnorodnością dań z wieprzowiny, wołowiny, drobiu, dziczyzny i ryb. Często jada się pieczone golonki, podroby, wyśmienite salcesony lub najróżniejsze kiełbaski. Klasykami, których powinien skosztować każdy, kto odwiedza Niemcy są franfurterki, szynka westfalska oraz kiełbasa brunszwicka.

Wyjątkowo popularnym fast foodem jest tzw. "currywurst". Najczęściej jest to grillowana kiełbasa wieprzowa posypana dużą ilością curry i polana sosem na bazie koncentratu pomidorowego. Przekąska ta ma równie wielu zwolenników, co przeciwników, jednak powinniście jej spróbować, aby móc wyrobić sobie zdanie na jej temat.

Praktyczni Niemcy często przygotowują różnego rodzaju eintopfy, czyli łatwe w przygotowaniu i bardzo sycące dania jednogarnkowe.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Nie samym mięsem Niemiec żyje

Na niemieckich stołach bardzo często goszczą warzywa, które chętnie jadamy także w Polsce. W przypadku dań z ziemniaków i kapusty nasi sąsiedzi mogą zaskoczyć was pomysłowością. Pieką je, smażą i gotują, przygotowując z nich zapiekanki, potrawki, i knedle. Królową niemieckich potraw warzywnych pozostaje bezapelacyjnie sałatka bawarska, przygotowywana z ziemniaków, ogórków konserwowych oraz cebuli. Czasem bywa także wzbogacana szynką, boczkiem lub skwarkami.

Ważnym elementem kuchni południowych Niemiec są szpecle, czyli drobne kluseczki kładzione, przygotowywane z mąki i jajek. Podaje się je zapiekane z górskim serem, skwarkami lub kiszoną kapustą.

Niemcy, podobnie jak Polacy, bardzo lubią zupy. Szczególną popularnością cieszy się gulaszowa, cebulowa lub soczewicowa. Odwiedzając Hamburg spróbujcie regionalnej zupy z węgorza, do której dodaje się suszone śliwki, jabłka i gruszki.

A na deser... piwo!

Wśród deserów niesłabnącą popularnością cieszy się jabłkowy strudel pochodzący z Austrii, marcepan i tort szwarcwaldzki, czyli czekoladowe ciasto biszkoptowe przekładane bitą śmietaną i wiśniami.
Mówiąc o kuchni naszych zachodnich sąsiadów, nie można zapomnieć o piwie - w końcu to właśnie z niego Niemcy słyną na całym świecie. Zgodnie z prawem bawarskim, piwo musi być wytworzone wyłącznie z wody, ziarna, chmielu i drożdży. Prawdziwe niemiecki trunek nie jest pasteryzowany, dzięki czemu wydobywany jest rzeczywisty smak i aromat.

Jeśli chceielibyście, aby dania kuchni niemieckiej zagościły w waszych domach, skorzystajcie ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Gwarantujemy, że ich smak zachwyci nawet rodowitych mieszkańców Niemiec.

1. Sałatka ziemniaczana po bawarsku

 Sałatka ziemniaczana po bawarsku Zobacz przepis

Sałatka ziemniaczana po bawarsku/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Sałatka ziemniaczana to sztandarowe danie kuchni niemieckiej. Jest szybka i łatwa do przyrządzenia, a do tego sprawdza się idealnie jako dodatek do wszelkiego rodzaju mięs.

2. Obazda ze słonecznikiem

 Obazda ze słonecznikiem Zobacz przepis

Obazda ze słonecznikiem/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Obazda to tradycyjna pasta serowa sporządzana z rozgniatanego camemberta, masła, cebuli i przypraw. Najczęściej podaje się ją z preclami i pszenicznym piwem.

3. Precle

 Precle Zobacz przepis

Precle/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Precle są świetną przekąską, którą można jeść na słodko i na słono. Ich historia sięga średniowiecza, a w Niemczech najczęściej jedzone są jako dodatek do piwa.

4. Berlińska zupa ziemniaczana

 Berlińska zupa ziemniaczana Zobacz przepis

Berlińska zupa ziemniaczana/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Berlińska zupa ziemniaczana to bardzo pożywna, rozgrzewająca potrawa, którą można najeść się do syta. Idealna na chłodniejsze wieczory.

5. Zupa gulaszowa

 Zupa gulaszowa Zobacz przepis

Zupa gulaszowa/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Sycąca, treściwa, rozgrzewająca i wyjątkowo smaczna. Czego chcieć więcej?

6. Zapiekanka bawarska

 Zapiekanka bawarska Zobacz przepis

Zapiekanka bawarska/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ta pyszna i bardzo sycąca zapiekanka to bardzo ciekawy pomysł na obiad. Większość składników potrzebnych do jej przygotowania pewnie macie już w lodówce.

7. Pieczona golonka po bawarsku

 Pieczona golonka po bawarsku Zobacz przepis

Pieczona golonka po bawarsku/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Mimo że w marynacie jest spora ilość piwa, jego smak nie jest przytłaczający. Mięso przygotowane w ten sposób jest aromatyczne, miękkie i idealnie odchodzi od kości.

8. Halupsi

 Halupsi Zobacz przepis

Halupsi/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Tradycyjne halupsi przypomina trochę nasze gołąbki. Jest to farsz kapuściano-ryżowy zawinięty w liście sałaty. Nasz użytkownik zaserwował je w odrobinę innej wersji.

9. Biała kiełbasa

 Biała kiełbasa Zobacz przepis

Biała kiełbasa/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zgodnie z bawarską tradycją, lokalną białą kiełbasę należy spożywać z preclami i musztardą, popijając piwem pszenicznym.

10. Pączusie po bawarsku

 Pączusie po bawarsku Zobacz przepis

Pączusie po bawarsku/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pączki bawarskie to ciekawa alternatywa dla typowych polskich pączków. Jeśli dotąd ich nie próbowaliście, postarajcie się jak najszybciej nadrobić zaległości.

11. Stollen

 Stollen Zobacz przepis

Stollen/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Stollen to świąteczny, niemiecki deser, który jada się w okresie Bożego Narodzenia. Jest to słodki chlebek z dużą ilością rodzynek i migdałowym nadzieniem, który uwielbiają zarówno mali, jak i duzi.

12. Domowy marcepan

 Domowy marcepan Zobacz przepis

Domowy marcepan/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Za stolicę marcepanu uważa się niemieckie miasto Lubeka. Kiedyś był to bardzo popularny deser, jednak z czasem palmę pierwszeństwa odebrała mu czekolada. Czy słusznie? Zadecydujcie sami!

13. Tort Szwarcwaldzki

 Tort Szwarcwaldzki Zobacz przepis

Tort Szwarcwaldzki/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jest to klasyczny, niemiecki tort znany niemal na całym świecie. Efektowny wypiek pasuje na każdą uroczystość.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
2
Desery Torcik na 19 urodziny

Prosty , nieskomplikowany torcik o smaku śmietankowym. Puszysty , mięciutki b...

Odsłon: 35

60 min
2
>60 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

0
Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

5