Dlaczego czarna porzeczka zapewni ci zdrowy start w nowy dzień?

Czarne porzeczki zazwyczaj kojarzymy z latem - jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamknąć je w słoiczkach i cieszyć się ich do dobroczynnym wpływem na zdrowie przez cały rok. Naprawdę warto.

Fot. 123RF/Picsel

Za co powinniśmy cenić czarne porzeczki? Są w końcu mniej urokliwe niż ich czerwone kuzynki. Jednak nie o urodę tu chodzi, a o wyjątkowy smak oraz składniki odżywcze zaklęte w tych malutkich i niepozornie wyglądających owocach.

Właściwości lecznicze tej rośliny dobrze znały i doceniały nasze babki i prababki. Medycyna ludowa bowiem już od wieków wykorzystuje czarną porzeczkę podczas leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, nieprzyjemnych ukąszeń owadów, a nawet reumatyzmu czy też artretyzmu. Spożywanie czarnych porzeczek zalecano również w przypadku uciążliwych bólów głowy oraz ogólnego wyczerpania i osłabienia organizmu.

Krótko rzecz ujmując - roślina ta ( w tym także jej liście oraz korzenie) stanowiła powszechne lekarstwo na wiele dolegliwości. Jednak jak wiele z tych przekonań było prawdą i co tak naprawdę możemy zyskać, jedząc porzeczki i ich przetwory?

Co szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, czarna porzeczka jest wyjątkowo cennym źródłem witaminy C, która wzmacnia nasz organizm oraz stymuluje układ odpornościowy. W 100 g tych owoców znajdziemy aż 181 mg tej witaminy, co stanowi ponad 250% naszego dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Jest to aż czterokrotnie więcej niż w pomarańczach, a większe ilości tej witaminy zawierają w sobie jedynie owoce dzikiej róży. Czy można sobie wyobrazić lepszego sprzymierzeńca w walce z grypą i przeziębieniem?

Równie cenna co witamina C jest witamina A, którą również znajdziemy w czarnych porzeczkach. Przede wszystkim substancja ta w niezwykły sposób wspomaga nasz wzrok oraz zapobiega jego chorobom. To właśnie dzięki niej możemy ustrzec się m.in. przed zaćmą lub kurzą ślepotą.

Na tym jednak nie kończą się zalety czarnych porzeczek. Są one również bogatym źródłem antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia się komórek oraz zapobiegają ich mutacjom. Szczególnie cenne wydają się być obecne w porzeczkach flawonoidy, które są uznawane przez naukowców za sprzymierzeńca w walce z nowotworami. Co więcej, te przeciwutleniacze pomagają nam obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu możemy uchronić się przed miażdżycą, udarem, zawałem serca oraz innymi chorobami układu krwionośnego.

 

Pobierz e-booka Najlepsze śniadania z dżemem Łowicz w formacie pdf. Kliknij!

Pobierz e-booka Najlepsze śniadania z dżemem Łowicz w formacie epub. Kliknij!

AdvertisementNajlepsze śniadania z dżemem Łowicz w formacie mobi

 

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.

Warto również pamiętać, że antyoksydanty mają silne właściwości oczyszczające. To właśnie dzięki nim organizm łatwiej pozbywa się toksyn oraz szkodliwych pierwiastków, które w niewielkich ilościach możemy spożywać w posiłkach. W porzeczkach znajdziemy również substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz antygrzybicznym.

Substancje zawarte w porzeczkach mają również dobroczynny wpływ na pracę układu trawiennego oraz moczowego. Możemy stosować je w przypadku niestrawności, nerwicy żołądka, czy też zapalenia pęcherza.

Czarne porzeczki zawierają w sobie dużą ilość łatwo rozpuszczalnego błonnika. To właśnie on sprawia, że znacznie dłużej czujemy się najedzeni i nie mamy ochoty sięgać po przekąski między posiłkami. Co więcej, zapobiega on również nagłym spadkom poziomu cukru we krwi oraz zapobiega szybkiemu wchłanianiu przez nasz organizm tłuszczów.

Częste spożywanie owoców czarnej porzeczki może nam wyjść jedynie na zdrowie, bowiem substancje, które w nich znajdziemy mają zaskakująco pozytywny wpływ na nasz organizm. Warto więc zadbać aby były one obecne w naszej diecie przez cały rok - nie tylko latem, podczas sezonu na świeże owoce, ale również i jesienią, kiedy to zamknięte są w słoiczkach.

Przygotuj śniadanie i wygraj vouchery o wartości 200 lub 400 zł. do sklepu DUKA.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Polędwica po królewsku

Polędwica po królewsku to iście szlachetna propozycja. Wykorzystuje się w nie...

Odsłon: 368

60 min
1
Dania główne Kotlety diakona

Kotlety diakona to proste i szybkie danie, które praktycznie robi się samo! N...

Odsłon: 860

30 min
1

Polecane artykuły

Informacje 5 pomysły na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

4
Informacje Co zrobić, żeby kaszanka z grilla nie pękała?

Szybka w przygotowaniu i niezwykle aromatyczna - Polacy właśnie za to uwielbiają kaszankę z grilla. Jaki jest przepis na to, żeby nie pękała podcza...

11
Informacje Klasyk, który nigdy się nie znudzi. Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Majówka to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu grillowego. Wiele osób nie może doczekać się soczystej karkówki czy szaszłyków. Jednak większość wy...

28
Informacje Energetyzujące smoothie zamiast śniadania. Pełne błonnika, witaminy C i potasu

Masz problem z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia? Dobrym sposobem jest przemycenie ich w formie zdrowego smoothie. Jeśli o...

4