Ciekawostki o koktajlach, o których nie miałeś pojęcia

Co łączy Mojito i piratów? Jak powstało Malibu? I czy koktajle mogą smakować jak pieniądze? Wydaje Ci się, że o koktajlach wiesz prawie wszystko? Poznaj kilka zaskakujących ciekawostek na ich temat

Fot. 123RF/Picsel

#1 Skąd się wzięło słowo "koktajl"?

Istnieje wiele hipotez wyjaśniających etymologię słowa "koktajl". Niektórzy uważają, że pochodzi ono od cockfights, czyli walk kogutów odbywających się w Ameryce. Ogon przegranego koguta (ang.tail) wręczano zwycięzcy, a walkę kończyło wspólne świętowanie przy trunkach. Inni zaś twierdzą, że "koktajl" pochodzi od imienia dziewczyny Xock, która podawała koktajle amerykańskim dostojnikom. Ostatnia, najbardziej prawdopodobna teoria związana jest z francuskim słowem coquetel, czyli pucharkiem do wina używanym w Bordeaux.

#2 Malibu powstało przez przypadek

Podczas transportu beczek rumu z Wysp Kanaryjskich do Europy nie zabezpieczono dokładnie jednej z nich. W efekcie, do środka dostały się przewożone razem z beczkami kawałki kokosów, a rum zyskał intensywnie kokosowy smak, przez co został uznany za zepsuty. Przypadkowa mieszanka okazała się jednak tak dobra, że firmy zaczęły produkcję rumu leżakowanego wraz z kawałkami kokosów.

#3 Gin stosowano jako lekarstwo...

...a dokładniej jako profilaktykę przed malarią. W pewnym momencie w koloniach brytyjskich zaczęto go używać, by maskować nim gorzki smak chininy. W jaki sposób? Substancję rozpuszczano w wodzie gazowanej tworząc tonik, a następnie dolewano do niej gin, którego wówczas było pod dostatkiem. W ten właśnie sposób, gin z tonikiem przekształcił się w jeden z najpopularniejszych drinków na świecie. Mistrzowskich kompozycji koktajlowych z
Tanqueray Gin w roli głównej będziesz mógł spróbować podczas World Class Cocktail Festival m.in. w warszawskim JP''s Bar (Hotel Westin) czy krakowskiej Hali Lipowej.

#4 Mojito i era piractwa

Koktajl ten ma bogatą historię związaną z piratami, a jego wielkim miłośnikiem był słynny korsarz Sir Francis Drake. Legenda głosi, że to on skomponował pierwszy koktajl na bazie aguardietne, czyli nieoczyszczonego rumu, z dodatkiem limonek oraz cukru. Koktajl ten podawano jako lekarstwo na dyzenterię i szkorbut, a gdy okazał się skuteczny, zaczęto pić go częściej, nie tylko w celach leczniczych. Na cześć kapitana Francisca Drake'a koktajl nazwano El Draque (smok). Początkowa nazwa stała się wkrótce słynnym Mojito.

#5 Koktajl o smaku pieniędzy

Brzmi dość intrygująco? A jednak! W 2014 roku Remy Savage z Paryża wziął udział w konkursie barmańskim i przygotował syrop, który odzwierciedlał banknoty drukowane w banku w Laverstoke Mill. Powstały syrop zmieszał z ginem, odrobiną soli, a całość udekorował banknotami. Kompozycja tak bardzo zachwyciła jurorów konkursu, że Ci bez wahania przyznali Remy'emu główną nagrodę.

#6 Kolor whiskey zależy od beczki

Jednym ze znaków rozpoznawczych whisky jest jej miedziany kolor. Co ciekawe, nie jest on taki od razu, ponieważ sam alkohol jest bezbarwny. Odpowiedni kolor uzyskuje się dopiero podczas leżakowania trunku w dębowych beczkach przez kilka miesięcy. To właśnie drewno wpływa na kolor alkoholu. Przykładowo dąb amerykański nada whisky żółtą barwę, a europejski - bursztynową. Głębokość i intensywność koloru zależna jest natomiast od tego, jak długo alkohol będzie w leżakował w beczce, a także ile razy była ona wcześniej użytkowana.

#7 Najstarszy bar świata

Czy wiedziałeś, że na świecie istnieje bar, który serwuje koktajle alkoholowe od przeszło 1100 lat? Jest to irlandzki lokal Sean's Bar, który w 2004 roku został wpisany na listę Rekordów Guinessa. Najprawdopodobniej bar założono około 900 roku - świadczą o tym ściany lokalu, które zostały wykonane w sposób charakterystyczny dla budownictwa X wieku. Co ciekawe, właściciel Sean's Baru dowiedział się o tym dopiero podczas generalnego remontu!

#8 Rozwój rynku koktajlowego

Rozwój rynku koktajlowego związany był z podróżami, łatwiejszym dostępem do narzędzi i przede wszystkim alkoholu. Na przełomie XVIII i XIX wieku receptury koktajli były udoskonalane, szczególnie dzięki dostępowi do świeżych owoców. W XXI stuleciu kultura koktajlowa rozwinęła się bardzo dynamicznie. Obecnie w Polsce powstają kolejne koncepty barowe odpowiadające światowym trendom.
Klimat nowych miejsc, talent najlepszych barmanów oraz koktajle przygotowane zgodnie z najnowszymi, światowymi trendami będzie można odkryć podczas trzeciej edycji World Class Cocktail Festival.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Biale szparagi klasycznie z buleczka

najprostszy sposob przygotowania bialych szparagow - mysle, ze najpyszniejszy

Odsłon: 2701

30 min
6
Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 682

15 min
15

Przepis dnia

Dania główne Kluski ruskie

No i zaczął się okres, w którym "nie chce mi się stać przy garach" nabiera re...

Odsłon: 45476

30 min
86

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

0
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0