Co jeść, by zadbać o hormony? Te produkty powinny znaleźć się w diecie kobiet

Kobiece hormony mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – są związane nie tylko z płodnością, ale również z wyglądem skóry czy włosów, a nawet samopoczuciem i zdrowiem psychicznym. O ich prawidłowy poziom możemy dbać na co dzień uprawiając sport i stosując odpowiednią dietę.

Dieta wspierająca układ hormonalny to przede wszystkim dieta zbilansowana, zapewniająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Istnieją jednak produkty, które lepiej niż inne wspierają organizm w tym zakresie. A to właśnie odpowiedni poziom hormonów ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także samopoczucie i wygląd.

Hormony kobiece podstawą zdrowia całego organizmu

Prawidłowe funkcjonowanie kobiecych hormonów, czyli estrogenu, progesteronu, prolaktyny i androgenów, jest bardzo ważne dla ogólnego zdrowia organizmu. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie jajników, regulację cyklu miesiączkowego, ciążę i prawidłowy jej przebieg, przemianę materii, samopoczucie i co za tym idzie – stan zdrowia psychicznego.

– Zarówno dopasowana do potrzeb organizmu dieta, jak i regularna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia hormonalnego kobiet. Nie dla wszystkich to jest oczywiste, ale bardzo ważne jest to, aby jeść. Odpowiednia podaż energii to podstawa, dlatego restrykcyjne diety często negatywnie odbijają się na kobiecych hormonach. Jeśli jest ona zbyt niska, może przyczyniać się to do zaburzenia pracy jajników oraz występowania cykli bezowulacyjnych. Długotrwałe restrykcyjne odchudzanie może powodować nawet zanik cyklu menstruacyjnego, a co za tym idzie, problemy z płodnością. Należy przy tym pamiętać, że o zdrowie hormonalne warto dbać również wtedy, kiedy nie planujemy dzieci – przekłada się ono na funkcjonowanie całego organizmu – wyjaśnia Sandra Lipert, dietetyczka i specjalistka ds. badań i rozwoju produktów marki OneDayMore.

Dieta, a hormony – co jeść, aby wspierać gospodarkę hormonalną organizmu?

Coraz więcej mówi się o tym, że dieta ma u kobiet ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną. Nikogo nie zdziwi, że wśród produktów, których należy unikać znajduje się przede wszystkim żywność typu fast-food, słodycze i alkohol. Niektóre produkty spożywcze w szczególny, pozytywny sposób wpływają z kolei na gospodarkę hormonalną. I tak na poziom np. estrogenów wpływ ma przede wszystkim spożywanie produktów, które są dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przede wszystkim są to więc orzechy, pestki, nasiona (orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, pestki dyni, nasiona sezamu, słonecznika itp.). Niezwykle istotne jest spożywanie olejów roślinnych np. oliwy z oliwek, czy oleju rzepakowego, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Świetnym źródłem tłuszczu w naszej diecie są także tłuste ryby morskie, które stanowią bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym kwasów tłuszczowych omega-3.

Ważnym aspektem żywienia w kontekście hormonów kobiecych, poza nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, jest błonnik pokarmowy, którego dobrym źródłem są produkty pełnoziarniste, np. pieczywo pełnoziarniste, pełnoziarniste makarony, gruboziarniste kasze, brązowy ryż, strączki oraz świeże owoce i warzywa. Te ostatnie bogate są ponadto w witaminy i antyoksydanty – niezwykle istotne w przypadku zaburzeń hormonalnych. Błonnik pokarmowy możemy łatwo wprowadzić do naszej diety poprzez owsianki lub musli z owocami i nasionami, które mogą stać się naszym śniadaniowym nawykiem. Tego typu posiłek możemy przygotować samodzielnie z ulubionych składników, ale także zdecydować się na gotową mieszankę. W roli popołudniowej przekąski świetnie sprawdzi się natomiast garść orzechów, bądź liofilizowanych owoców – tłumaczy Sandra Lipert z OneDayMore.

Wdrożenie prostych nawyków i zwiększenie udziału odżywczych produktów w naszej diecie nie jest trudnym zadaniem, a zdecydowanie może poprawić stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. O kobiece hormony warto dbać – regulują one pracę całego organizmu!

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
27

Polecane artykuły

Informacje Wybrano najlepsze ciasto świata. Polska szarlotka zajęła pierwsze miejsce

Chociaż ciasta z jabłkami znajdziemy w menu wielu kuchni świata, to właśnie polska szarlotka robi prawdziwą furorę wśród zagranicznych turystów. W...

2
Informacje W jaki sposób przyrządzać szparagi? Do wyboru masz aż 7 sposobów

Szparagi to warzywa, które wyróżniają się nie tylko bogactwem składników odżywczych, ale również doskonałym smakiem i ogromną uniwersalnością. Plan...

0
Informacje Warzywa w tej postaci mają najwięcej witamin i minerałów. Jedz je codziennie

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kiełków, najczęściej spotkać można te z rzodkiewki, słonecznika, brokułów, czy lucerny. Kryją w sobie moc wita...

1
Informacje Szparagi na 10 sposobów. Pieczone, gotowane, w sosach - najlepsze przepisy

Szparagi to warzywa cenione nie tylko za wyjątkowy smak, ale również bogactwo substancji odżywczych i mnogość zastosowań w kuchni. Możesz przyrządz...

2