Ewa_Gotuje

Co powinni jeść sportowcy?

Sportowcy, na co dzień wydatkujący więcej energii niż przeciętny człowiek, muszą przestrzegać szczególnej diety, aby efekty wysiłku na siłowni były naprawdę widoczne.

Fot. 123RF/PICSEL

Zawodowi sportowcy każdego dnia są bardzo obciążani fizycznie i psychicznie. Aby poprawiać swoje wyniki oraz uniknąć stanu przemęczenia i przetrenowania, niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie i odpowiednia suplementacja. Wszystko po to, by naszemu organizmowi nie zabrakło żadnego z istotnych składników odżywczych.

W zależności od rodzaju dyscypliny jaką uprawiamy oraz intensywności treningu, dieta sportowca (także sportowca-amatora) powinna zapewniać odpowiednią ilość substancji energetyzujących, składniki budulcowe oraz witaminy i minerały. Prawidłowe żywienie w dużym stopniu zadecyduje o tym, że ćwiczenia przyniosą pożądany efekt.

Aby ułożyć odpowiedni plan żywieniowy, warto przeprowadzić analizę dotychczasowej diety i dostosować zmiany w jadłospisie do intensywności treningu, naszych indywidualnych upodobań oraz wieku.

Co jeść przed treningiem?

Z punktu widzenia sportowców, najistotniejszymi składnikami diety są węglowodany oraz białko. Zależnie od ilości treningów w tygodni, ich długości i intensywności, całkowite zapotrzebowanie na energię pochodzącą z węglowodanów, powinno wynosić od 50% do 65%. W twoim jadłospisie powinny znaleźć się kasze, brązowy ryż, makarony i płatki owsiane. Planując trening, sięgnij po produkty o niskim indeksie glikemicznym, które zawierają węglowodany złożone. Dzięki temu glukoza stopniowo będzie się uwalniać we krwi i nie nastąpi nagłe osłabienie.

Zobacz też: Jak czyścić odzież sportową?

Co jeść po treningu?

Po zakończonym wysiłki fizycznym, sięgnij po produkty, które odnowią glikogen w organizmie. W tym wypadku mamy na myśli posiłki węglowodanowe, które posiadają średni lub wysoki indeks glikemiczny, a także białko, korzystnie wpływające na regenerację i przyrost tkanki mięśniowej.

Jak wspomóc regenerację mięśni?

Co jeśli pojawią się zakwasy? Oprócz rozciągania po treningu i odpoczynku, można wypróbować różnego rodzaju rozgrzewające maści, masaże. Sportowcom poleca się również wizytę na basenie lub w saunie. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Warto również sięgać po produkty bogate w witaminę C, które dzięki zawartości związków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym – złagodzą ból po treningu. Pomocny może być również sok pomidorowy, który uzupełni niedobór elektrolitów. Trenując w sezonie letnim, nie zapominaj o arbuzie. Znany jest jego dobroczynny wpływ na regeneracje po treningu, a wszystko to dzięki zawartości aminokwasów i L-cytruliny.

Zobacz też: Jak urządzić siłownię w domu?

Co przyspieszy metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej?

Jeśli wasz trening nastawiony jest przede wszystkim na spalanie tkanki tłuszczowej, warto wiedzieć, że istnieje kilka produktów, które naturalnie przyśpieszą ten proces. Takie właściwości mają między innymi ostre papryczki, kurkuma oraz aromatyczny cynamon. Jednak to nie wszystko!

Na wymarzony sukces, utratę kilogramów, umięśnioną sylwetkę i dobrą kondycję wpływa racjonalne żywienie oraz dopasowany do twoich możliwości trening. Warto wiedzieć, że dzięki białku, przemiana materii poprawia się aż o 25%. Szczególnie cennym jest białko zawarte w chudym mięsie, wędlinach, twarogu, roślinach strączkowych oraz jajach - nie tylko podkręci twój metabolizm, ale także przyczyni się do budowania tkanki mięśniowej. W diecie warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, które odkładają się w organizmie w formie tkanki tłuszczowej, a zastąpić je tłuszczami roślinnymi oraz rybami.

Należy również pamiętać, że metabolizm najlepiej pracuje w godzinach porannych, a zwalnia w ciągu dnia. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to co zjadamy, ale także w jakich porach. Jeśli chcecie, aby efekty waszych treningów były widoczne, nie możecie zapominać o regularnych spożywaniu posiłków. W przeciwnym razie mogą pojawić się niedobory pokarmowe, co pociągnie za sobą spadek formy oraz duże problemy z regeneracją organizmu.

Zobacz też: Te produkty to naturalne spalacze tłuszczu

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
1
Dania główne Gołąbki babci Zosi

Gołąbki z młodej kapusty są przepyszne. Zawsze wiosną przyrządzamy je obowiąz...

Odsłon: 99

30 min
2

Polecane artykuły

0
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

3
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

11