Jak pasteryzować zupy w słoikach? Jeden błąd i trzeba będzie wylać

Wekowanie zup to technika, którą stosuje się od lat w kuchni. Jest praktyczna, wpisuje się w koncepcję less waste i pozwala zaoszczędzić czas spędzony na gotowaniu. Sprawdź, jak pasteryzować zupy w słoiku, żeby robić to prawidłowo. Dowiedz się też, jak potem przechowywać naczynia pełne gorącego płynu.

Wiesz, jak pasteryzować zupy w słoikach? Nie popełniaj podstawowych błędów | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wekowanie zup pewnie kojarzy ci się z babciną kuchnią. Faktycznie, w okresie PRL-u, gospodynie szykowały wiele słoików na przetwory i rozgrzewające zupy. Do dziś technika pasteryzacji jest bardzo chętnie stosowana przez kucharzy. Pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas. Należy jednak wiedzieć, jak pasteryzować zupy w słoiku, żeby po prostu się nie zepsuły. Nawet prosty błąd w przechowywaniu pasteryzowanych zup w słoiku może sprawić, że nie będą się już nadawały do spożycia.

Sprawdź także: Zupa cebulowa bez wina - francuski przysmak na talerzu

Jak pasteryzować zupy w słoiku?

Interesuje cię wekowanie zup, żeby nie musieć spędzać codziennie czasu w kuchni? Pamiętaj, że możesz pasteryzować praktycznie wszystkie rodzaje zup. Wstrzymaj się jednak z dodaniem śmietany czy jogurtu do dania. Wówczas zabielcie zupę dopiero tuż przed spożyciem.

Jeśli chcesz cieszyć się pysznym obiadem, musisz dowiedzieć się krok po kroku, jak pasteryzować zupy w słoiku. Postępuj według poniższych wskazówek, a możesz mieć pewność, że przechowywana w szklanym naczyniu potrawa zachowa świeżość na dłużej.

  1. Dokładnie wyparz słoiki wrzątkiem, a następnie wytrzyj je do sucha. Muszą być sterylnie czyste i bez żadnej wilgoci. Drugim sposobem na przygotowanie naczyń jest umieszczenie ich na ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Obejrzyj też wszystkie zakrętki - muszą być szczelne i czyste, bez oznak rdzy czy brudu. Także wyparz je wrzątkiem.
  2. Pamiętaj, że słoiki i zakrętki powinny być jeszcze gorące, gdy przelewasz do nich świeżo zrobioną zupę
  3. Przelewając, zostaw minimum dwa centymetry wolnej przestrzeni od zakrętki - nie nalewaj do pełna! Sprawdź, czy nie dostał się do środka jakiś brud lub resztki innego jedzenia. Przetrzyj jeszcze ręcznikiem papierowym brzeg słoika, aby na pewno był suchy.
  4. Zakręć szczelnie słoik (odwróć go do góry nogami i zobacz, czy nic się nie wylewa).
  5. Zabierz się za pasteryzowanie zup w słoiku. Możesz to zrobić w piekarniku lub w większym garnku z wodą. Gorące słoiki, w odstępach, umieść na ok. 20-30 minut w już nagrzanym do 130 stopni piekarniku. Po upływie tego czasu nie wyciągaj słoików - pozwól im nieco wystygnąć i dopiero wyjmij. Jak pasteryzować zupy w słoiku w garnku? Wybierz szeroki garnek, wyłóż jego dno ściereczką, ułóż ciepłe słoje tak, aby się ze sobą nie stykały i zalej je gorącą wodą (tak, by płyn nie dotykał zakrętek). Gotuj przez 20-30 minut.
  6. Schłodzone, wekowane zupy przełóż do lodówki. Gotowe!

Jak przechowywać pasteryzowane zupy w słoiku?

Wiesz już wszystko o pasteryzowaniu zup w słoiku - a jak długo można przechowywać takie smakołyki? Wekowanie zup pozwala na wydłużenie potrawie jej terminu przydatności do spożycia. Ile czasu może stać zawekowana zupa? Nawet około 10 dni!

Pamiętaj tylko o tym, aby przechowywać ją we właściwych warunkach. Słoje z zupą powinny być zaraz po pasteryzacji, gdy tylko przestygną, umieszczone w lodówce i tam trzymane. Przed spożyciem zwróć uwagę na zakrętkę - czy się nie rozszczelniła. Jeśli tak, niestety zupa może być niezdatna do spożycia.


Zobacz także:

Mnóstwo zalet i zaledwie 32 kalorie. Czerwona cebula to witaminowa bomba »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
41
Zupy Zupa krem z pieczarek

Zupa krem z pieczarek, którą przygotujemy w kilka minut.

Odsłon: 67

15 min
1
Sałatki Sałatka w kilka minut

Sałatka prosta w przygotowaniu i tylko z kilku składników, a przygotujesz ją...

Odsłon: 141

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

3
Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

10
Informacje Krówki tailor-made od Cukrówek – nadaj swojej imprezie wyjątkowy charakter

Jak dotrzeć do serc uczestników Twojej imprezy? Przez żołądek! W dobie wszechobecnego nurtu tailor-made – także w branży eventowej – coraz większą...

0