Łyżka dziennie, a cukier i cholesterol zostaną okiełznane. Jak zrobić domowy olej z orzechów włoskich, do czego stosować?

Koniec września to czas, kiedy rozpoczynają się zbiory orzechów włoskich. Wykorzystujemy je do ciast, musli, sałatek, niewiele osób wie jednak, że można zrobić z nich olej. Sprawdź, na co jest dobry olej z orzechów włoskich, jak zrobić go we własnej kuchni oraz jak go stosować, aby był dla nas najcenniejszy.

Dlaczego warto stosować olej z orzechów włoskich? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czasy, kiedy olej rzepakowy był jedynym, jaki mieliśmy w kuchni bezpowrotnie minęły. Coraz więcej osób docenia prozdrowotną moc olejów roślinnych, do najpopularniejszych z nich należy oczywiście olej słonecznikowy, z czarnuszki, lniany, sezamowy czy z ostropestu. Dziś przyjrzymy się bliżej olejowi z orzechów włoskich, który tłoczony jest na zimno z orzechowego miąższu. Sprawdzimy, jakie ma witaminy i wartości odżywcze, podpowiemy ci również, kto powinien go pić oraz jakie są przeciwwskazania do stosowania oleju z orzechów włoskich.

Sprawdź także: Poprawia trawienie, wspomaga odchudzanie. Jak przygotować herbatkę kminkowo-miętową?

Olej z orzechów włoskich – witaminy i wartości odżywcze

W oleju z orzechów włoskich znajduje się witamina A, te z grupy B, E oraz K, a także cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, linolowy, linolenowy i oleinowy. Olej ten ma właściwości przeciwutleniające, głównie ze względu na występującą w nim witaminę E, wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, a także pomaga zadbać o urodę, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Należy pamiętać, że olej ten, chociaż bardzo zdrowy, jest dosyć kaloryczny, dlatego nie należy z nim przesadzać, w 10 g znajduje się ok. 83 kcal. 

Na co jest dobry olej z orzechów włoskich?

Warto stosować olej z orzechów włoskich ze względu na zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3, przede wszystkim mają ona korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wspierają także prawidłowe działanie układu oddechowego, a także pomagają dbać o odporność organizmu. Warto pić go również ze względu na jego działanie regulujące poziom cukru we krwi. 

Olej z orzechów włoskich pomaga zadbać o układ krążenia, wspiera serce, zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów, a także pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi. Ma również działanie antybakteryjne, grzybobójcze oraz antyseptyczne, dzięki czemu pomaga zwalczać infekcje. Ponadto witamina K zawarta w oleju z orzechów włoskich dba o stan kości i zębów, natomiast witamina A wspiera prawidłowe widzenie. 

Kto powinien pić olej z orzechów włoskich? Polecany jest osobom, które chcą zgubić nadprogramowe kilogramy. Przyspiesza przemianę materii, zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, korzystnie wpływa także na układ pokarmowy, między innymi wspierając prawidłową pracę jelit oraz zapobiegając zaparciom. Po olej z orzechów włoskich powinny sięgnąć osoby, które zmagają się ze stresem, ponieważ ma właściwości wspierające prawidłową pracę układu nerwowego. 

Jak stosować olej z orzechów włoskich? Olej z orzechów włoskich nadaje się również do stosowania zewnętrznego na skórę. Ma działanie nawilżające, pielęgnujące oraz pomaga regenerować naskórek. Nadaje się również do stosowania na włosy, odżywia je oraz nadaje im blask. 

Przeciwwskazaniem do picia oleju z orzechów włoskich przede wszystkim jest alergia pokarmowa.

Jak zrobić olej z orzechów włoskich krok po kroku?

Okazuje się, że olej z orzechów włoskich można zrobić w domu. Warto jednak zaznaczyć, że będzie potrzebna tu specjalna maszyna, którą jest prasa do olejów na zimno. Aby wyprodukować około 250 ml oleju, będziesz potrzebować około pół kilograma obranych orzechów włoskich.

Olej z orzechów włoskich – jak wykorzystać w kuchni?

Produkt ten należy spożywać na zimno, nie należy go podgrzewać, ani na nim smażyć. Najlepiej sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Na bazie oleju z orzechów włoskich można wyczarować pyszny dressing, wystarczy połączyć go z ulubionymi ziołami, np. oregano, bazylią, pietruszką czy koperkiem, dodać sok z cytryny lub limonki, ocet balsamiczny lub odrobinę octu jabłkowego, oczywiście sól i pieprz i gotowe. Olejem z orzechów włoskich można również skropić makaron, grillowane lub duszone warzywa, a także dodać do śniadaniowego twarożku z rzodkiewką i szczypiorkiem. 

Olej z orzechów włoskich można potraktować również jako suplement diety. Zalecaną dawką dla osoby dorosłej jest od pięciu do 10 mililitrów oleju na dzień. 

Źródła: spirulina.pl, olini.pl, smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Wytrwali podejmują się jego uprawy. Jesienią i zimą przyprawa wikingów powinna być w każdym domu »

Świetnie zastąpi krowie mleko. Ma więcej magnezu i jest lepiej przyswajalne przez organizm »

Grzybowi giganci. Rekordowe okazy, o których marzy każdy grzybiarz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 1216

15 min
19
Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 166

15 min
5
Sałatki Sałatka z Jarmużem

CIEKAWOSTKA: Jarmuż zawiera wszystkie 9 aminokwasów potrzebnych do wytworzeni...

Odsłon: 126

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1