Grill - temat specjalny

Poprawia trawienie, na jelita działa jak balsam. Jak zrobić i pić fermentowaną wodę ryżową?

Lśniące włosy, piękna cera, witalność i młody wygląd pomimo mijających lat. Z zazdrością spoglądamy na mieszkańców Japonii czy Chin, którzy wydają się znać tajniki zdrowia, urody i długowieczność. W dużej mierze zawdzięczają to odpowiedniej diecie oraz korzystaniu z dobrodziejstw natury. Dziś przyjrzymy się prozdrowotnej miksturze kanji, czyli fermentowanej wodzie ryżowej.

Kanji, fermentowana woda ryżowa, dlaczego wartą ją pić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Z raportu World Health Statistics przeprowadzonego przez WHO wynika, że do najdłużej żyjących narodowości są Japończycy i Singapurczycy. Oczywiście jest to kwestia genów, jednak ogromną rolę odgrywa także zdrowa dieta. Azjaci jedzą dużo warzyw, owoców, a także ryb i owoców morza. Natomiast unikają tłustych dań bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Podstawą ich diety jest oczywiście ryż, wykorzystują go nie tylko do sushi czy jako wszechobecny dodatek do zup, potrawek czy śniadań. Przygotowują z niego również prozdrowotną miksturę, czyli kanji – fermentowaną wodę ryżową, którą stosować można zarówno do picia, jak i jako element codziennej pielęgnacji. Sprawdź, na co pomaga i jak zrobić fermentowaną wodę ryżową. 

Sprawdź także: Topi tłuszcz z brzucha, utrzymuje cukier i cholesterol w ryzach. Pij szklankę przed śniadaniem

Na co pomaga fermentowana woda ryżowa?

Kanji – fermentowana woda ryżowa to stosowana jest w medycynie chińskiej od dawien dawna jako wsparcia dla zdrowia i urody. Znajdziesz w niej wiele substancji odżywczych, między innymi witaminy z grupy B oraz substancje mineralne, potas, magnez, wapń, żelazo i selen. Nie brakuje w niej również protein.

Napój ten ma właściwości probiotyczne, w procesie fermentacji biorą udział bakterie kwasu mlekowego, które wspierają mikroflorę jelitową. Fermentowane produkty powinny znaleźć się w zdrowej i zbilansowanej diecie. Nie tylko wspierają prawidłowe trawienie, ale i dbają o odporność organizmu, chroniąc je przed infekcjami, przeziębieniem i grypą. Ponadto picie kanji po ciężkostrawnym posiłku pomoże uniknąć wzdęć, przyspieszy trawienie, a także pomoże zapobiec zaparciom. 

Zawartość witamin z grupy B wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pomagają redukować zmęczenie i stres, biorą udział w procesach metabolicznych, wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci, a także wspierają układ immunologiczny. 

Sfermentowana woda ryżowa będzie doskonałym napojem dla sportowców, ponieważ zadziała jak naturalny elektrolit. Doskonale nawadnia, a także dostarcza cennych substancji pozytywnie wpływających na organizm utraconych wraz z potem podczas wysiłku fizycznego. 

Mikstura ta sprawdzi się również w codziennej pielęgnacji. Można przemywać nią skórę twarzy, dzięki czemu będzie doskonale nawilżona, co więcej substancje zawarte w sfermentowanej wodzie ryżowej koją, redukują podrażnienia i łagodzą stany zapalne. Polecana jest nawet w przypadku niedoskonałości cery, np. trądziku. Kanji można stosować również na włosy w postaci płukanki. Pomoże zmniejszyć ich wypadanie, sprawi, że zaczną szybciej rosnąć, a także będą odżywione, nawilżone i pełne blasku. 

Jak zrobić fermentowaną wodę ryżową?

Przygotowanie kanji nie jest niczym trudnym. Musisz zaopatrzyć się jedynie w wodę i ryż, najlepiej sprawdzi się ten jaśminowy lub brązowy. Zacznij od dokładnego wypłukania ryżu, będziesz potrzebować ok. 125 g. Następnie dodaj wodą 375 ml (miksturę powinno przygotowywać się w proporcji 1:3) i odczekaj kwadrans. Po tym czasie odcedź ryż, odlewając ją do szklanego pojemnika, który należy przykryć bawełnianą ściereczką. Tak przygotowaną miksturę odstaw na jeden do dwóch dni, należy przechowywać ją w temperaturze pokojowej. Warto zaglądać do środka co jakiś czas, sprawdzając jak szybko przebiega fermentacja. Po tym czasie woda jest gotowa do użytku. Przelej ją do szklanej butelki, w lodówce może być przechowywana do siedmiu dni. 

 

Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17