Sponsorowane

Ser i jego wartości odżywcze

Bez tego składnika trudno wyobrazić sobie pizzę czy zapiekankę. Można go jednak w kuchni zastosować na wiele innych sposobów: położyć na kanapce, dodać do sałatki, przygotować sos, pastę czy roladkę lub zawinąć w rulonik i zjeść z kabanosem. Możliwości jest tak dużo, jak wiele istnieje gatunków żółtego sera. Ale jakie właściwie ma wartości odżywcze?

Warto wiedzieć, jakie dokładnie składniki dostarczamy naszemu organizmowi i w jakich ilościach /123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Wartość odżywcza to informacja o tym, ile składników odżywczych zawiera produkt, czyli m.in. kalorii, tłuszczu, cukrów, białka czy węglowodanów. Wszystkie dane znajdziemy na opakowaniu, zazwyczaj w formie przejrzystej tabeli. Zapoznanie się z etykietą pozwala na podejmowanie świadomych wyborów żywnościowych, które przełożą się następnie na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia.

Wysokokaloryczna, ale cenna dla organizmu przekąska

Ser żółty jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych gatunków serów. Z jednej strony doceniane są jego walory smakowe i możliwość wykorzystania w najróżniejszych daniach, z drugiej – wysokie wartości odżywcze.

Ser żółty pozostaje źródłem wielu składników mineralnych oraz witamin, ale przede wszystkim wapnia, niezbędnego do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu kostnego. Wapń jest potrzebny zwłaszcza dzieciom. Te jednak nie zawsze lubią mleko, dlatego żółty ser można traktować jako smaczną alternatywę. Co więcej, sery żółte z reguły nie wywołują alergii, dlatego nie należy obawiać się przykrych dolegliwości po jego spożyciu, co najczęściej dotyka właśnie najmłodszych.

Równie ważnym składnikiem budulcowym ludzkiego organizmu jest białko, które także znajdziemy w żółtym serze. Z tego powodu żółty ser pozostaje doskonałym zamiennikiem mięsa w diecie wegetariańskiej. To również produkt polecany zmagającym się z nietolerancją laktozy. Ser żółty, to ser dojrzewający, dlatego nie zawiera laktozy. Ta podczas procesu dojrzewania rozkłada się do kwasu mlekowego, który nie jest szkodliwy dla osób z nietolerancją laktozy.

Należy pamiętać, że ser zachowuje swoje właściwości odżywcze jedynie pod warunkiem przechowywania zgodnie z zaleceniami producenta. Tutaj wszystko zależy od konkretnego gatunku, niemniej najczęściej są to temperatury pomiędzy 0 a 8 stopni Celsjusza. Przestrzeganie reżimu temperaturowego, to bardzo ważny aspekt pozwalający na utrzymanie trwałości wyrobów. OSM w Sierpcu pakuje sery w atmosferze modyfikowanej w nowoczesne opakowania typu „koperta”, które jest bardzo wygodne w otwieraniu i pozwala ponownie zamknąć opakowanie, by nie wysuszać produktu.

Ser żółty? Tak! Ale z umiarem

Ser żółty to produkt dość wysokokaloryczny. Wszystko zależy jednak od konkretnego gatunku oraz tego, czy jest to ser pełnotłusty czy odtłuszczony. Wartości oscylują najczęściej w granicach 300–400 kcal. Na przykład 100 gramów sera Królewskiego marki Sierpc to około 352 kcal. Co ważniejsze, jego skład jest wyjątkowo krótki. Uważać należy bowiem na produkty, które w swoim składzie mają wiele dziwnych dodatków, ukrytych pod niewiele mówiącymi nazwami i skrótami.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że 100 gramów w przypadku żółtego sera to sporo (jeden plasterek waży ok. 20-40 gramów). Innymi słowy, większość z nas miałaby problem z jednorazowym spożyciem takiej ilości – to jednak dość słona przekąska. Tym bardziej że ser żółty najczęściej jemy w plastrach na kanapce bądź jako dodatek do innych dań.

Ser żółty jest świetnym źródłem substancji odżywczych, minerałów i witamin. Jednocześnie to produkt wysokokaloryczny, o czym powinny zwłaszcza osoby z nadciśnieniem tętniczym czy podwyższonym poziomem cholesterolu. Niemniej dwie, trzy niewielkie porcje sera żółtego są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale wręcz wskazane – przede wszystkim osobom rezygnującym ze spożywania mleka i jego produktów oraz wegetarianom.

Artykuł z ekspozycją partnera

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Proste ciasto cytrynowe

Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

Odsłon: 15024

30 min
44
60 min
3
Dodatki Masełko bazyliowe

Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

Odsłon: 154

15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0