Ewa_Gotuje

Wiosenny grzyb, który smakuje jak młoda rzodkiewka. Co zrobić z czarki szkarłatnej?

Grzyby kojarzą nam się przede wszystkim z jesienią, jednak i wiosną w lasach można znaleźć ciekawe okazy. Dziś przyjrzymy się bliżej czarce szkarłatnej, która nie tylko przyciąga wzrok nietypowym kolorem i kształtem, ale i daje spore pole do kulinarnych popisów. Sprawdź, gdzie szukać czarki szkarłatnej oraz w jaki sposób ją przyrządzić.

Czarkę szkarłatną można znaleźć w lasach liściastych | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wiosenna wyprawa do lasu może również być okazją do grzybobrania. Do grzybów, które spotkać możemy wczesną wiosną, ale i zimą należy czarka szkarłatna. Okazuje się, że ten nietypowo wyglądający grzyb, z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania smakowitego obiadu. Sprawdź, gdzie szukać czarki szkarłatnej oraz po czym ją rozpoznać. 

Jak rozpoznać czarkę szkarłatną?

Czarkę szkarłatną bez trudu rozpoznasz w lesie. Jej kształt przypomina nieco małe miseczki lub jak mówi nazwa czarki, charakteryzuje się również intensywnie czerwonym kolorem. Kiedy robi się sucho może zmieniać kolor na pomarańczowy. Zewnętrzna część grzyba jest nieco jaśniejsza, wpada w biel. Grzyb ten osiąga średnicę oscylującą wokół pięciu centymetrów, posiada lekko zawinięty brzeg oraz krótki trzon, który mocno wrasta się w podłoże. Miąższ grzyba jest jędrny, ma biały kolor, jest raczej bezwonny. 

Gdzie szukać czarki szkarłatnej?

Jeżeli chcesz napotkać czarkę szkarłatną w lesie, musisz wypatrywać opadłych gałęzi, pni i zarośli. Grzyb ten w szczególności lubi towarzystwo drzew liściastych, takich jak olchy czy wierzby, można również spotkać je obok sosen. Jego wzrost umożliwia wilgotne środowisko, dlatego najczęściej można spotkać go w okolicy rzek, potoków czy strumieni. Czarka szkarłatna występuje często na glebach wapiennych. Świetne warunki do rozwoju daje mu także topniejący śnieg. Występuje od grudnia do maja, możesz spotkać się z pojedynczymi osobnikami lub z niewielkimi grupami. Do 2014 roku grzyb ten był objęty ochroną. 

Czarka szkarłatna – zastosowanie w kuchni

Grzyb ten charakteryzuje się ciekawym smakiem, koneserzy, którzy zdecydowali się zjeść go na surowo, twierdzą, że przypomina rzodkiewkę. Wystarczy oprószyć go jedynie odrobiną soli. Możesz również wyczarować z nich grzybowy sos, wystarczy dodać podsmażoną cebulkę, śmietankę i odrobinę sera, np. parmezanu.

Czarka szkarłatna, chociaż w większości składa się z wody, zawiera również witaminy z grupy B, witaminę C, D, E i PP, oraz minerały: wapń, potas, żelazo, jod, cynk, mangan czy siarkę. 

Zobacz także:

Pięć produktów, których nie warto spożywać na czczo »

Niedoceniana przyprawa. Zbija cukier i cholesterol, wspomaga trawienie »

Idealny farsz do gołąbków? Wystarczy, że dodasz ten jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
7
Śniadania Chleb w jajku

Prosty, szybki, tani i bardzo kiedyś popularny przepis, to świetny pomysł na...

Odsłon: 394

60 min
4
Sałatki Sałatka w kilka minut

Sałatka prosta w przygotowaniu i tylko z kilku składników, a przygotujesz ją...

Odsłon: 1278

15 min
7

Polecane artykuły

10
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13