Wprost z zielonych płuc Polski

W jednym z najczystszych rejonów Polski zwanym Zielonymi Płucami Polski powstaje wyjątkowy ser żółte Hochland Sielski! W polskich, rodzinnych gospodarstwach krowy dają wysokiej jakości mleko, które jest jego pyszną podstawą.

Fot. 123RF/Picsel

Nowość wyróżnia nie tylko pochodzenie, wyśmienity smak, lecz także jedyne na rynku zamknięcie na funkcjonalny rzep, dzięki któremu pyszny ser na dłużej zachowuje świeżość. Przyjazne środowisku opakowanie można wykorzystać później także do innych celów! Nowa linia serów żółtych Hochland z Zielonych Płuc Polski to najdoskonalsze połączenie pysznego smaku z wygodą i filozofią zero waste. Prosto, pysznie, wygodnie, a przy tym nowocześnie i z troską o środowisko naturalne! Bo kiedy my jesteśmy dobrzy dla natury, natura jest dobra dla nas - wyśmienite sery Hochland Sielski są tego najlepszym dowodem.

Jakość z Zielonych Płuc Polski

Sery Hochland Sielski swój niezwykły, bogaty smak i jakość zawdzięczają przede wszystkim miejscu, w którym są produkowane. To najczystsze i bogate przyrodniczo tereny zwane Zielonymi Płucami Polski. Między innymi tam, w rodzinnych gospodarstwach dbających o dobrostan zwierząt i środowisko naturalne, krowy dają pyszne mleko, z którego powstaje wyśmienity żółty ser Hochland Sielski.

Tak smakuje sielskość!

Beztroskich chwil cieszenia się idealnym smakiem doświadczy każdy, kto choć raz spróbuje jednego z trzech rodzajów sera Hochland Sielski. Hochland Sielski Klasyczny to delikatnie słodki, sprężysty ser z dziurami - ta klasyka nie nudzi się nigdy. Z kolei Hochland Sielski Śmietankowy podbije serca wszystkich miłośników łagodnych, aksamitnych smaków i kremowych konsystencji. Fani intensywnych doznań smakowych też znajdą propozycję dla siebie! Hochland Sielski Wyrazisty zachwyca bogatym, dojrzałym smakiem i będzie idealnym dodatkiem do wytrawnych składników.

Kupujesz - przechowujesz - nie marnujesz!

Opakowania serów Hochland Sielski z unikalnym, jedynym takim na rynku zamknięciem na rzep, pomagają w realizacji idei zero waste i domowej edukacji w zakresie ekologii - idealna świeżość sera zachowana na dłużej to najlepszy argument do tego, by nie wyrzucać żywności. Dzięki szczelnemu zamknięciu, mogą posłużyć np. do przechowania kanapek na drugie śniadanie, mrożenia owoców czy grupowania drobnych rzeczy w domu, jak paragony czy drobne akcesoria w pokoju dziecka. Opakowania serów Hochland Sielski zostały stworzone zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Podczas ich produkcji ograniczono bowiem zużycie plastiku o ponad 30%! Dodatkowo elementy takie jak tacka są całkowicie przeznaczone do recyklingu i mogą być ponownie wykorzystane.

Proste rozwiązania są najlepsze! Pyszne, naturalne smaki, najwyższa jakość, tradycja w nowoczesnym wydaniu z ogromnym szacunkiem do natury - Hochland Sielski to smak beztroskich chwil i mądry wybór z korzyścią dla natury!

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 322

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 109

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4