Jak codziennie zjeść 5 porcji owoców i warzyw?

Dzięki kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” wiemy już, że codziennie powinniśmy sięgać po owoce, warzywa i soki. Niestety, wiedza nie zawsze idzie w parze z praktyką.

Na tym polu jest jeszcze sporo do zrobienia, dlatego, dzięki kontynuacji edukacji i przypominaniu o ideach akcji, poznajemy nowe fakty na temat zdrowej, zbilansowanej diety. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo wkomponować w nasze codzienne życie dbałość o to, by owocowo-warzywne porcje zagościły na stałe w naszych jadłospisach i wsparły nas w dbałości o zdrowie. Oto kilka prostych sposobów, które pomogą ci utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe.

Planuj posiłki

Wieczorem zaplanuj posiłki na cały kolejny dzień, uwzględniając 5 porcji warzyw i owoców. Zrób przegląd lodówki i sprawdź, czy masz odpowiedni zapas zdrowych produktów. Unikaj kupowania niezdrowych przekąsek - sam ich widok obniża twoją silną wolę, a to już prosta droga do złamania właściwych zasad. Warto pamiętać, że owoc i warzywo można zastąpić również szklanką soku, talerzem warzywnej zupy lub musem.

Poświęć chwilę na naukę przyrządzania i uatrakcyjnienia potraw. Dużo chętniej sięgniesz po marchewkę czy selera, jeśli pokroisz je w paseczki i podasz ze zdrowym dipem. Warzywno-owocowe menu powinno być pyszne i różnorodne, dzięki czemu unikniesz ochoty zamiany go na coś niezaplanowanego. Na początku planowanie posiłków może być nieco uciążliwe, jednak jeśli wypracujesz w sobie odpowiedni nawyk, po dwóch tygodniach jadłospis będziesz przygotowywać z zamkniętymi oczami.

Każdy sukces zaznacz w kalendarzu

Załóż kalendarz i zaznaczaj w nim każdy dzień, w którym udało ci się zrealizować swoje owocowo-warzywne wyzwanie. Każda szklanka soku i zjedzone owoce lub warzywo to powód do świętowania. W ten sposób będziesz mogła dzień po dniu obserwować swoje postępy. W kalendarzu możesz zaznaczać również, jakie owoce i warzywa jadłaś danego dnia. To dodatkowa motywacja. Kalendarz powieś na lodówce - przypomni ci o zabraniu zdrowych przekąsek do pracy, czy na spacer.

Jeśli uważasz, że kalendarz to przeżytek, możesz prowadzić bloga. Nie powiesisz go wprawdzie na lodówce, ale będziesz mieć do niego dostęp w każdym miejscu i o każdej porze dnia i nocy. To doskonałe miejsce, aby raportować swoje postępy. Dzięki temu, że w Internecie nic nie ginie, będziesz mogła wrócić do tych zapisków, nawet po długim czasie.

W pracy, w szkole, a nawet na imprezie stosuj „przypominajki". Tu możesz posłużyć się prostą aplikacją na telefon, która będzie przypominać ci co kilka godzin, że powinnaś sięgnąć po owoc lub warzywo. Jeśli nie jesteś fanem nowych technologii, ale za to aktywnie korzystasz z tradycyjnego planera, pomiędzy codzienne obowiązki „wciśnij" powiadomienia o kolejnej warzywno-owocowej przerwie.

Miej zdrową przekąskę zawsze pod ręką

Nie daj się wpędzić w spiralę wymówek - to, że nie masz czasu codziennie przyrządzać wyszukanej sałatki albo spędzasz cały dzień poza domem to żaden problem. Najważniejsze jest twoje nastawienie i chęci. Pilnuj swoich zdrowych nawyków, pakując do torebki odpowiednią ilość warzyw i owoców.

Nie zawsze masz możliwość sięgnięcia po świeże jabłko, a jedzenie w tramwaju surowej marchewki może zostać odebrane za lekkie dziwactwo? Na szczęście w takich sytuacjach z pomocą przychodzą soki, które niczym nie ustępują owocom i warzywom (zawierają witaminy, składniki mineralne i różne fitoskładniki, czyli związki roślinne), a przy tym są praktyczne i można je spożywać niemal wszędzie.

Jeśli sięgasz po soki, wybieraj np. te w kartonach. Takie opakowania są lekkie, ekologiczne, bezpieczne i wygodne w użyciu. Dodatkowo zapewniają odpowiednią ochronę produktu. Pasteryzacja zabija niekorzystne bakterie odpowiedzialne za psucie produktu, a karton chroni przed światłem, powietrzem i szkodliwym wpływem otoczenia (bez użycia konserwantów).

Zdrowa porcja

Propagatorem akcji jest KUPS, czyli Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. Jej członkowie, jako jedni z pierwszych, zachęcali Polaków do wzbogacenia diety o owoce, warzywa i soki. Głównym celem działań realizowanych w ramach programu jest informowanie o korzyściach wynikających z codziennego spożywania „5 porcji...". Program ten wdraża zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz jest zgodny z zaleceniami Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Jajka w białej kiełbasie

Jajka w białej kiełbasie po szkocku to świetna propozycja na elegancką przyst...

Odsłon: 923

30 min
1
15 min
7
15 min
4
Dania główne ryż po kurdyjsku

szybko, smacznie, prosto Ryż jest codziennym posiłkiem Kurdów i oni są mistrz...

Odsłon: 1530

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

0
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3
Informacje Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne. Zwyciężyło w prestiżowym rankingu

Popularny serwis Taste Atlas przygotował ranking 10 najlepszych deserów serowych. Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne, pokonując równie pop...

11
Informacje Nie przegap kwitnienia. Zabierz i zrób najlepszy syrop na zapalenie oskrzeli, chore gardło i krtań

Podbiał pospolity to bardzo popularna i niewymagająca roślina. Porasta łąki, skarpy, przydrożne rowy i miedze. Właściwości zdrowotne podbiału znane...

4