Jak powinno się przygotowywać mięso?

Mięso w naszej rodzimej kuchni gra szczególną rolę i jest wyjątkowo lubiane przez Polaków. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób je prawidłowo przygotować. Sprawdź nasze porady, dzięki którym dowiesz się, jak przyrządzać mięso lepiej, zdrowiej i smaczniej.

Fot. 123RF/Picsel

Tylko na rozgrzanym tłuszczu

Błędem często popełnianym przez początkujących (lub niecierpliwych) kucharzy jest niedostateczne rozgrzanie patelni i oleju przed smażeniem mięsa. Smażenie na zimnym tłuszczu spowoduje przywieranie kawałków mięsa do powierzchni patelni, przez co gotowa potrawa nie będzie już tak smaczna.

Prosto z lodówki? Nigdy!

Aby mięso było dłużej zdatne do spożycia, należy je oczywiście przechowywać w lodówce. Warto je jednak wyjąć ok. 15-20 minut przed smażeniem. Dzięki temu temperatura mięsa się wyrówna i łatwiej będzie je przygotować. Zbyt duża różnica temperatur może spowodować, że kawałek mięsa z wierzchu będzie już na granicy przypalenia, a w środku pozostanie surowy.

Burger doskonały

Soczyste burgery z najlepszej wołowiny to danie uwielbiane nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Jak przygotować prawdziwego burgera, którego nie powstydziłaby się najlepsza burgerownia? Niezbędna tu będzie wołowina wysokiej jakości, zawierająca przynajmniej 20% tłuszczu. Aby mięso po usmażeniu pozostało miękkie i soczyste, nie możesz go wyrabiać z żadnymi dodatkami. Idealny burger potrzebuje tylko odrobiny soli i pieprzu dodanych już po uformowaniu, a tuż przed smażeniem.

Krótszy czas smażenia

Choć może się wydawać, że obracanie kawałków mięsa pomaga w jego równomiernym usmażeniu, w rzeczywistości wydłuża czas jego przygotowania. Z tego względu warto, jeśli to możliwe, ograniczyć swoje ingerencje w proces smażenia. Kiedy mięso będzie apetycznie rumienić się na patelni, możesz poświęcić czas na planowanie dalszych tanich zakupów spożywczych online.

Przed włożeniem do pieca

Duszone czy pieczone potrawy są o wiele zdrowsze niż smażone. Czasem warto jednak wstępnie podsmażyć kawałki mięsa przed dalszą obróbką. Do tego celu świetnie nada się np. olej kokosowy, smalec albo masło klarowane, czyli mniej szkodliwe alternatywy dla najpopularniejszego oleju roślinnego.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 131

wszystkie
12
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 71

15 min
5
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2