Smakowite drzewa

Małgorzata Kalemba-Drożdż po raz kolejny zaskakuje potrawami z darów natury! Tym razem proponuje niepowtarzalne przepisy na dania z drzew.

Spróbuj marynowanych szyszek, bukowej nutelli czy lipowych lodów. Ugotuj brzozowe risotto, upiecz chleb z żołędzi i zrób keczup z głogu. Zaskocz swoich gości niepowtarzalnymi daniami prosto z lasu.

Otwórz się na nowe doznania i poczuj, jak smakowite mogą być drzewa.

Wstęp:

„Po latach zrywania kwiatów i zbierania chwastów zerknęłam w górę i ujrzałam ogromne bogactwo nieodkrytych smaków. W tej książce zebrałam przepisy z wykorzystaniem 15 drzew, szeroko rozpowszechnionych w naszym klimacie. Przepisy są nieraz zaskakujące, ale niektóre już całkiem dobrze zadomowiły się w kulturze kulinarnej.

Książka obejmuje wstęp, opisy drzew i przepisy kulinarne. Przepisy obejmują: przystawki, dania główne, desery, wypieki, przetwory, napoje, nalewki z różnych surowców drzewnych.

Jedzenie zbierane z drzew zazwyczaj kojarzy się z owocami i orzechami rosnącymi w sadach. Ja jednak ominę typowe zastosowania drzew owocowych - choć to chyba najbardziej oczywisty sposób wykorzystania drzew jako źródła pożywienia - to drzewa pojawią się w zupełnie niestandardowych rolach. Szczerze pokochałam te dziwne, intensywne i nieraz trudne drzewne smaki. Sosny, świerki, lipy, klony i inne drzewa to źródła zupełnie wyjątkowych składników kulinarnych. Spróbujcie!

Małgorzata Kalemba-Drożdż


 

Zupa grzybowa z żołędziami

Składniki na 4 porcje:

• 400 g grzybów (brązowych pieczarek, borowików, maślaków i podgrzybków)
• 1 cebula
• 1 marchewka
• 1 pietruszka
• 1 kawałek pora
• 1 l bulionu
• 2 szklanki żołędzi
• sól kamienna
• pieprz
• oregano
• zioła prowansalskie
• majeranek
• śmietana (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Żołędzie rozłupać, po czym pięciokrotnie zagotować. Gotować ok. 10 minut, po czym każdorazowo odlewać wodę. Trzeba sprawdzić, czy żołędzie są już miękkie i pozbawione goryczy. Jeżeli nie, trzeba je dalej gotować. Gotowe żołędzie powinny smakować jak lekko orzechowe, twarde ziemniaki. Grzyby leśne oczyścić i umyć. Razem z pieczarkami pokroić na plasterki. W garnku na oliwie zeszklić posiekaną cebulę, następnie dodać grzyby i podsmażyć chwilę. Dorzucić obrane i pokrojone jarzyny. Zalać bulionem i gotować ok. 15 minut na małym ogniu. Wrzucić odcedzone żołędzie i przyprawić. Zupę można zaprawić śmietaną lub zasmażką.

Wydawnictwo Pascal
Premiera: 13.09.2017

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 141

15 min
9
30 min
7
30 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

1
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0