Kulinarne inspiracje Rachel Khoo: Miasta Świata

Przesympatyczna, zabawna i zawsze uśmiechnięta. Niewysoka, ale za to bardzo charyzmatyczna z głową pełną kulinarnych pomysłów.

Rachel Khoo. Brytyjka, która w wieku dwudziestu paru lat, nie znając języka francuskiego przeprowadziła się do Paryża, by spełniać swoje kulinarne marzenia o studiowaniu w szkole - w której uczyła się dobrze znana wszystkim Julia Child - Le Cordon Bleu. Tam zdobyła dyplom cukiernika.

Mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych organizowanych przez BBC Lifestyle w kulinarnym studio Cook Up z okazji premiery nowej serii programu "Kulinarne inspiracje Rachel Khoo: Miasta Świata". Propozycji wspólnego gotowania z tak utalentowaną kucharką nie można było odrzucić. Wybraliśmy się zatem do Warszawy, aby na własnej skórze przekonać się, jak gotuje i jaka jest poza kamerami Rachel.

Po oficjalnym przywitaniu i zaprezentowaniu nowej serii programu, w której to Rachel przemierza świat w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji, zabraliśmy się do wspólnego gotowania.

Pierwszym posiłkiem, jaki mieliśmy za zadanie przygotować była roladka z ciasta filo z ziołami, serem kozim i miodem lawendowym. Okazuje się, że połączenie sera koziego i lawendowego miodu smakuje wybornie. Przy okazji przyrządzania roladek Rachel mówiła, że w jej kuchni nigdy nie może zabraknąć dużej ilości masła i wszelkiego rodzaju serów.

Drugim daniem, jakie wykonywaliśmy pod okiem Rachel był, jak to sama określiła „kiczowaty" Tort Szwedzki. Dlaczego kiczowaty? Dlatego iż przygotowuje się go z kromek chleba szwedzkiego przełożonych masą chrzanową. Największą przyjemność w przyrządzaniu tortu sprawia jego dekoracja. Oprócz ogórka, łososia, buraka czy kawioru można użyć wszystkiego, co tylko przyjdzie nam na myśl.

Trzecim i ostatnim daniem, które sporządziliśmy była błyskawiczna sałatka z cykorii i czerwonych pomarańczy z dodatkiem octu balsamicznego i oliwy z oliwek. Sałatka była podawana wraz z roladkami, które robiliśmy jako pierwsze. Wszystkich przygotowanych przez nas potraw mogliśmy spróbować i muszę powiedzieć, że dla takich dań warto było przejechać ponad 200 km!

 

Błyskawiczna sałatka z roladką z ciatsa filo

Składniki na roladki:
- 1 prostokątny arkusz ciasta filo
- listki z 8 gałązek świeżego tymianku
- 30 g stopionego masła
- 60 g miękkiego koziego sera
- 2 łyżeczki miodu (najlepiej lawendowego)
Składniki na sałatkę:
- 1 główka czerwonej cykorii

- 1 czerwona pomarańcza
- 1/2 łyżki oliwy z oliwek
- 1/4 łyżki czerwonego octu winnego
- sól morska, czarny pieprz do smaku

1. Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 st. C.
2. Ciasto filo przekrój go na połowę: najpierw wzdłuż, a potem w poprzek - tak, aby powstały cztery prostokąty o wymiarach ok. 15 na 20 cm. Rozłóż wszystkie cztery na blacie.
3. Posmaruj prostokąty ciasta dużą ilością masła.
4. Wzdłuż dłuższego boku każdego prostokąta dodoaj tymianek i załóż brzeg na głębokość ok. 2 cm, aby liście zostały przykryte. Rozłóż pokruszony kozi ser wzdłuż jednego z krótszych boków każdego prostokąta , a następnie skrop go miodem. Zawiń ciasto tak, aby przykryło ser - i kontynuuj zawijanie roladki w stronę brzegu z tymiankiem. Na koniec zalep każdą roladkę.
5. Ułóż roladki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i posmaruj pozostałym masłem. Piecz 15-20 minut, aż zrumienią się na złoto i zrobią się chrupiące.

Oprócz wspólnego gotowania mieliśmy okazję zadać kilka pytań Rachel. Jeśli jesteście ciekawi czego nigdy w życiu nie zjadłaby gwiazda kulinarnego show, jakie jest jej ulubione danie z dzieciństwa i dlaczego wybrała Paryż i szkołę Le Cordon Bleu - zachęcamy do lektury.


Dlaczego wybrałaś Paryż i szkołę Le Cordon Bleu, przecież w Wielkiej Brytanii jest jej odział. Co skłoniło Cię do wyjazdu?
- Jak sprawdzałam różne szkoły kucharskie, to był odział Le Cordon Bleu w Londynie, ale stwierdziłam, no dobrze studiować ciastkarstwo w Paryżu z całą tą otoczką, historią, tradycją to rozumiało się samo przez się.

Wyjeżdżając do Paryża miałaś zaledwie dwadzieścia parę lat, czy miałaś obawy związane z przeprowadzką, całkowitą zmianą otoczenia, czy wierzyłaś, że osiągniesz sukces w swoim fachu?
- O mój Boże! To było, jak rzucenie się na głęboką wodę. Nie mówiłam po francusku, nikogo, nikogo tam nie znałam - to było naprawdę przerażające.

Masz artystyczną duszę, nie tylko interesujesz się kulinariami, ale także projektujesz stroje w stylu vintage. Czy taka artystyczna dusza pomaga czy raczej przeszkadza w gotowaniu?
- Wydaje mi się, że tu tylko pomaga, natomiast muszę pamiętać zawsze o jeden rzeczy. Żeby, kiedy wymyślam przepis do książki kucharskiej, nie puścić za bardzo wodzy wyobraźni. Muszę zawsze pamiętać, że piszę dla ludzi, którzy potem będą chcieli ugotować to w domu, więc musi to być proste.

Twoja mama pochodzi z Austrii, a Twój tata jest chińczykiem chciałam zapytać, czy ta multikulturowość miała wpływ na to, jak postrzegasz kuchnię?
- Tak, zdecydowanie, ponieważ pochodzę z Londynu, ale mieszkałam też w Niemczech... Rzeczywiście mój ojciec jest pochodzenia chińskiego, aczkolwiek z Malezji, więc to wszystko się mieszało. Mieliśmy dania zarówno azjatyckie, jak i te niemieckie: strudel, sznycel, a zawsze w niedziele mieliśmy pieczeń.

Twoja mama na wieść o tym, że będziesz mieć swój własny program kulinarny zapytała: „Kto będzie chciał to oglądać? Jesteś zwyczajna!" Czy Ty też tak myślałaś, czy od razu wiedziałaś, że odniesiesz sukces?

- Nie. W cale nie byłam przekonana, że odniosę sukces. Na swoim koncie maiłam książkę, poza tym jeszcze nikt nie nakręcił programu telewizyjnego w takiej małej kuchni, w małym mieszkaniu w Paryżu. Więc pomyślałam sobie, że nie mam nic do stracenia, zaproponuje to producentom i może coś z tego wyjdzie.

Skoro wspominałaś o swoim malutkim mieszkaniu i małej kuchni z dwoma palnikami w Paryżu. Skąd pomysł na poprowadzenie restauracji w tak małym mieszkaniu?

- Miałam wcześniej doświadczenia z takimi małymi pojawiającymi się i znikającymi restauracjami np. w Melbourne, Sidney, w Rio, w wielu miejscach na świecie i pomyślałam sobie: To już moja trzecia książka, że przecież dużo się gotuje i dużo marnuje jedzenia. Mam miejsce, dwie osoby mogą usiąść u mnie, więc czemu nie zaprosić tych osób? Zarobię trochę pieniędzy, będę miała na składniki a żywność się nie zmarnuje. Poza tym pisanie to jest czynność taka samotna, jesteś sama ze sobą, to był dobry sposób by poznać ludzi z całego świata, porozmawiać z nimi i podzielić się posiłkiem. Jednak aby przyjść do mnie były pewne zasady - główną z nich było: Jeśli chcecie u mnie zjeść to musicie ze mną pogadać.

Jesteś obieżyświatem, czy masz już jakieś miejsca do których lubisz powracać?

- Mam wielkie szczęście, że podróżuje, bardzo się cieszę, że mogę zwiedzać tyle miejsc. Bardzo chciałabym pojechać do Japonii, jeszcze tam nie byłam. Istambuł był na mojej liście i już został odhaczony. Lubię też takie podróże lokalne, niekoniecznie jakoś odległe. Lubię odkrywać jakieś fajne miejsca w swoim mieście, które niby już znam.

Czy będąc w Polsce, miałaś okazję spróbować jakiś naszych tradycyjnych dań?

- Nie jestem zbyt długo tutaj, ale miałam okazję spróbować pierogów i naprawdę uwielbiam je, są bardzo smaczne. Jutro mam wolny poranek więc mam nadzieję, że uda mi się spróbować czegoś jeszcze, zanim wrócę do siebie.

Czego nigdy w życiu byś nie zjadła?

- Na Tajwanie mają takie jajka, w których już są zarodki piskląt. Lubię jeść oddzielnie i jajka, i mięsko, jednak razem jest to obrzydliwe.

Jakie są trzy rzeczy bez których nie obejdziesz się w kuchni?

- Zestaw noży, bardzo dobrze naostrzonych noży. No, jeśli są tępe, to można mieć wiele wypadków z nimi. Lubię też taką podłużna "ciachaczke", którą używaliśmy dzisiaj. Jest wiele rzeczy, ale jeszcze jedną ważniejszych jest sylikonowa szpatułka do mieszania.

Czy masz ulubiona potrawę z dzieciństwa?

- Moja babcia z Austrii robiła jabłkowy strudel, który był boski.

Czy gotujesz przy muzyce?

- Tak, muzyka jest bardzo ważna. Słucham wszystkiego od hip-hopu po tradycyjny jazz, ogólnie wszystko, oprócz heavy metalu.

 

Jeśli jesteście ciekawi, jakie kraje odwiedziła Rachel Khoo, i jakie dania tam wyczarowała, oglądajcie Kulinarne inspiracje Rachel Khoo: Miasta Świata w każdy poniedziałek o 18.00 na BBC Lifestyle.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Grayling Poland.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 306

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 104

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4