Z czym to się je - fasola

Nie wahaj się jej użyć w swojej kuchni, gdyż właśnie teraz, zimą jest najsmaczniejsza i ma najwięcej wartości odżywczych

Fot. MioMedia Monika Stefaniak

Już 10 tysięcy lat temu uprawiano fasolę na terenach dzisiejszego Peru. To właśnie z Ameryki Południowej pochodzą smaczne strączki, które zawojowały cały świat. Dziś plantacje fasoli znajdują się w 150 krajach, a coroczne zbiory sięgają 19 mln ton. Fasola to blisko 400 gatunków, z których w Polsce najpopularniejsze są jaś oraz perłowa. W kuchni meksykańskiej wykorzystuje się fasolę Kidney i czarną, natomiast do dań azjatyckich pasują odmiany mung i adzuki.

Cenne ziarna, kiełki i strąki.

Wszystkie odmiany fasoli słyną z zalet odżywczych. Jest ona trzecim po soi i grochu źródłem białka - zawiera go znacznie więcej niż mięso. Obfituje także w węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz ogromne ilości mikroelementów i witamin (wśród nich głównie w witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B1, która działa przeciwdepresyjnie, poprawia pamięć i zdolność logicznego myślenia).

Kiełki fasoli wzmacniają system odpornościowy i nerwowy. Są zalecane w profilaktyce nowotworowej oraz w zespołach chronicznego zmęczenia.

Bardzo cenne są także strąki fasoli. Właściciele ogródków powinni uwzględnić w swoich planach uprawę fasoli, by opróżnione z dojrzałych nasion strąki ususzyć i przez cały rok zaparzać jak ziółka. Takie napary obniżają poziom cukru we krwi, działają moczopędnie, usuwają toksyny, łagodzą objawy chorób nerek i pęcherza moczowego oraz zmniejszają obrzęki.

Sposoby na fasolę

Nasiona fasoli są dość kaloryczne, co jest istotne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy szukamy bardziej pożywnych potraw. Suche ziarna fasoli przed gotowaniem muszą spęcznieć podczas 12-godzinnego moczenia (by przyśpieszyć ten proces, dodajmy do wody szczyptę sody). Zioła, np. cząber, tymianek czy majeranek zmniejszą wzdymające działanie fasoli. Można też namoczyć i ugotować ziarna ze zmielonym kminkiem, a następnie opłukać je na sicie. Fasolę do sałatki warto posolić na początku gotowania, aby przeszła smakiem, natomiast fasolę na kotlety solimy dopiero na końcu.

Fasola jaś

To odmiana najchętniej wykorzystywana w polskiej kuchni. Ma duże białe nasiona, które najczęściej stosowane są do fasolki po bretońsku i sałatki ziemniaczanej z cebulą i ogórkiem kiszonym. Można je także znaleźć w barszczu ukraińskim. Czas gotowania wynosi ok. 30-40 minut.

Czarne oczko

To pochodząca z Zachodniej Afryki biała fasola o niedużych ziarnach z czarnymi plamkami. Jest uprawiana w wielu krajach azjatyckich oraz na południu Stanów Zjednoczonych. Ma lekko orzechowy smak i kremową konsystencję, dlatego często przyrządza się z niej rozgrzewające, pikantne zupy. Czas gotowania: ok. 50 minut.

Fasola Kidney

Jej ciemnoczerwone ziarna najczęściej sprzedaje się w postaci konserw. Jest popularnym składnikiem dań meksykańskich, jak np. burrito, chili con carne, quesadilla, tortilla. Czosnek, majeranek, oregano czy cząber redukują jej właściwości wzdymające. Czas gotowania: 45-50 minut.

Fasola mung

Pochodzi z Indii, obecnie jest uprawiana w Azji Południowej, w Malezji oraz w Chinach. Stosuje się ją głównie do dań kuchni azjatyckiej, ale ze względu na wysoką zawartość białka jest również ważnym składnikiem kuchni wegetariańskiej. Można ją spożywać zarówno po ugotowaniu, jak i w postaci kiełków. Pyszna jest np. pasta do chleba z ziaren fasoli z dodatkiem podsmażonej cebuli i pieczarek. Czas gotowania: 35-45 minut.

Fasola perłowa

Zwana również białą lub zwyczajną. Ma nasiona podobne do nasion odmiany jaś, jednak nieco mniejsze. Te białe ziarenka idealnie nadają się do przyrządzania sałatek i zup. Czas gotowania: ok. 40 minut.

Fasola czarna

Pochodzi z Meksyku i jest jednym z podstawowych składników tamtejszej diety. Te średniej wielkości ciemne ziarna o nerkowatym kształcie idealnie pasują do mięsa mielonego, papryki i sosu pomidorowego. Czas gotowania: 50-60 minut.

Fasola pinto

Atrakcyjna wizualnie fasola, której nazwa pochodzi od pokrywających ją bordowych kropeczek (po hiszpańsku pinto znaczy łaciaty). Najczęściej wykorzystywana do dań, gdzie widać jej dekoracyjne walory - sałatek i zup. Może zupełnie odmienić nawet zwykłą fasolkę po bretońsku. Czas gotowania jest zbliżony do fasoli białej i czerwonej, można ją więc z nimi łączyć.

Fasola adzuki

Pochodzi z Japonii, gdzie bywa używana nawet w cukiernictwie. Hoduje się ją nie tylko dla ziarna, które zawiera dużo żelaza i białka, ale też dla kiełków bogatych w kwas foliowy. Ma bardzo delikatny, słodkawy, lekko orzechowy smak. W Polsce wykorzystywana głównie do potraw na bazie ryżu. Czas gotowania: 45 minut.

 

Tekst pochodzi z nr 2/2015 Magazynu PYSZNE.

 

Pobierz Pyszne na smartfon lub tablet

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Polędwica po królewsku

Polędwica po królewsku to iście szlachetna propozycja. Wykorzystuje się w nie...

Odsłon: 424

60 min
2
Dania główne Kotlety diakona

Kotlety diakona to proste i szybkie danie, które praktycznie robi się samo! N...

Odsłon: 913

30 min
1

Polecane artykuły

Informacje 5 pomysły na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

4
Informacje Co zrobić, żeby kaszanka z grilla nie pękała?

Szybka w przygotowaniu i niezwykle aromatyczna - Polacy właśnie za to uwielbiają kaszankę z grilla. Jaki jest przepis na to, żeby nie pękała podcza...

11
Informacje Klasyk, który nigdy się nie znudzi. Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Majówka to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu grillowego. Wiele osób nie może doczekać się soczystej karkówki czy szaszłyków. Jednak większość wy...

28
Informacje Energetyzujące smoothie zamiast śniadania. Pełne błonnika, witaminy C i potasu

Masz problem z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia? Dobrym sposobem jest przemycenie ich w formie zdrowego smoothie. Jeśli o...

4