Napoje słodzone działają jak papierosy?

Regularne picie napojów słodzonych może prowadzić do przedwczesnego starzenia się komórek. Organizm staje się przez to podatny na choroby przewlekłe, dokładnie te same, na które jesteśmy coraz bardziej narażeni starzejąc się i… paląc papierosy.

Fot. 123RF/Picsel

Badacze z University of California-San Francisco przebadali DNA ponad 5 tys. dorosłych w wieku między 20. a 65. rokiem życia oraz wzięli pod uwagę ich dietę. Nikt z badanych nie chorował wcześniej na cukrzycę ani na choroby układu krążenia.

Uczestnicy brali udział w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey (Krajowe Badanie dot. Stanu Zdrowia i Żywienia) - byli  badani oraz wypełniali ankietę dotyczącą ich codziennej diety. Pobrano od nich także próbki DNA, które zbadano w laboratorium prof. Uniwersytetu California-San Francisco Elizabeth Blackburn, noblistki w dziedzinie medycyny z 2009 roku.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym. Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Napoje, które przyspieszają odliczanie

Okazało się, że długość telomerów w krwinkach białych (tam najłatwiej je zmierzyć) u osób regularnie pijących słodzone napoje była krótsza niż u osób, które ich nie piły. Wynik nie zależał od wieku, rasy, poziomu dochodów i wykształcenia badanych.

Telomery są zakończeniami chromosomu, chroniącymi przed uszkodzeniami przy podziale i "odliczające czas" każdej komórki. Wraz z kopiowaniem komórki naturalnie się skracają, nie pozwalając, by zdrowa komórka nadmiernie się namnażała (jak ma to miejsce w przypadku powstawania nowotworów). Z drugiej strony - im krótsze są telomery, tym metabolizm wolniejszy, a tkanki i narządy starsze. Większa też podatność na choroby serca, cukrzycę, a także niektóre rodzaje nowotworów.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Starsi o 4,5 roku?

Naukowcy obliczyli, że codzienne wypijanie półlitrowego napoju może przyspieszyć starzenie się aż o ok. 4,5 roku. To podobne efekty, jak przy paleniu papierosów. A dokładnie odwrotne działanie ma np. aktywność fizyczna. W badaniu wzięto pod uwagę także 100 proc. soki owocowe, ale okazało się, że mają marginalny wpływ na wydłużenie telomerów.

Pamiętajmy jednak, że badanie DNA było wykonywane jednorazowo. Na tym etapie badań nie ma stuprocentowej pewności co do ciągu przyczynowo-skutkowego w tych przypadkach. Obecnie rozpoczęły się już badania długoterminowe, regularnie testujące długość telomerów uczestników.

Zobacz też: Czy wegetarianie częściej chorują?

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 444

60 min
7
60 min
6
60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2