Ciasta, bez których nie ma świąt

Każdy z nas ma swoje ulubione ciasto bożonarodzeniowe. Najważniejszym jest jednak, by były przygotowane dokładnie według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dla takich pyszności warto zapomnieć o diecie i w Boże Narodzenie pozwolić sobie na kulinarne grzeszki.

Fot. 123RF

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku. Na te kilka niezwykłych dni znów stajemy się dziećmi. Tak samo jak one z radością wyglądamy pierwszej gwiazdki, z niecierpliwością rozpakowujemy prezenty i z tym samym smakiem zajadamy świąteczne potrawy. Oczywiście święta to nie tylko barszcz z uszkami i karp. To także przepyszne ciasta, które na polskich stołach goszczą od pokoleń.

Smakołyk, na który trzeba poczekać

Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez piernika. Pojawił się on w Polsce już w XII wieku. Według legendy, ten wspaniały przysmak powstał przez pomyłkowe dodanie do popularnego ciasta z mąki i miodu - miodownika - przypraw korzennych. Piernik można przygotować na dwa sposoby - w wersji tradycyjnej oraz unowocześnionej, która nie wymaga tak długiego czasu oczekiwania na pyszny smakołyk. Za niepowtarzalny smak piernika odpowiadają nie tylko przyprawy, takie jak cynamon, goździki czy gałka muszkatołowa. Ważnym składnikiem jest także prawdziwy miód pszczeli, który gwarantuje niepowtarzalny świąteczny aromat ciasta. Masa na staropolski piernik musi dojrzeć, aby miał odpowiednią, pulchną konsystencję. Wyrobione ciasto odstawia się na 3-4 tygodnie w chłodne miejsce i dopiero na 4 dni przed Gwiazdką piecze się z niej placki, przekłada powidłami śliwkowymi i polewa czekoladą. Długie oczekiwanie na świąteczny przysmak wynagradza nie tylko jego smak ale i trwałość - pierniki można przechowywać miesiącami.

Ciasteczka na choinkę

Oczywiście nie jest to jedyny sposób wykorzystywania ciasta piernikowego. O dawna w Polsce znane są małe pierniczki. Służyły one nie tylko jako wspaniała przekąska, ale także jako ozdoba choinkowa. Z rozwałkowanego ciasta piernikowego wycinano małe ciasteczka w przeróżnych kształtach. Po upieczeniu przyozdabiano je lukrem, czekoladą lub małymi cukierkami. Po nawleczeniu na nitkę najpierw pięknie zdobią bożonarodzeniowe drzewko, a potem cieszą podniebienie domowników.

Bez makowca ani rusz

Wśród tradycyjnych, świątecznych potraw nie może zabraknąć również makowca. Do przygotowania tego ciasta krok po kroku potrzeba dużo czasu i pracy. Odpowiednie przyrządzenie maku wymaga jego namoczenia, gotowania i przede wszystkim zmielenia. Można sobie także ułatwić zadanie ,kupując gotową masę w sklepie. Trzeba jednak przy tym zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu. W zależności od regionu lub od rodzinnej tradycji, makowiec podawany jest w różnych postaciach. Może przybrać formę strucli, zawijanej w ciasto drożdżowe lub zwykłego ciasta z masą makową w środku i wierzchem z kruchego ciasta. Sama masa makowa często ma w sobie mnóstwo przepysznych bakalii - najczęściej orzechów i rodzynek, które dodatkowo wzbogacają smak ciasta.

Ciasto pełne smakołyków

Wypiekiem, który niewątpliwie kojarzy się z Bożym Narodzeniem jest świąteczny keks. Zgodnie z staropolskimi wierzeniami, świąteczne ciasta powinny być pełne bakalii, gdyż przynoszą one pomyślność i bogactwo, a także chronią przed złymi duchami. Keks to właśnie nic innego jak ciasto biszkoptowe z dodatkiem bakalii, pieczone w prostokątnej formie, zwanej „keksówką". W cieście można znaleźć kandyzowaną skórkę pomarańczy, orzechy, rodzynki, suszone owoce i migdały. Keks jest obowiązkowym gościem w świątecznym menu - oprócz pozytywnej symboliki, ciasto po prostu smakuje niesamowicie.

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko magiczny czas spędzany z rodziną. To także moment pielęgnowania tradycji i przekazywania jej młodszemu pokoleniu. Chwile spędzone wspólnie przy świątecznym, zastawionym polskimi, tradycyjnymi daniami stole to wspaniała nagroda za trud i czas poświęcony na przygotowanie cudownych, niezapomnianych świąt.

Konkurs: Podziel się przepisem na świąteczne smakołyki i wygraj. Kliknij!

Konkurs: Zdradź nam swój sposób na świąteczny smakołyk i wygraj!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik gotowany

Tak przygotowany sernik wychodzi niezwykle puszysty, delikatny i wilgotny w ś...

Odsłon: 4967

>60 min
5
30 min
19

Polecane artykuły

Informacje Naleśnik z kapustą na odchudzanie. Najlepiej jeść na śniadanie

Na śniadanie najlepiej sięgać po pożywne posiłki, które dodadzą energii, ale jednocześnie nie są wysokokaloryczne. Poznaj przepis na to, jak zrobić...

2
Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

2
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3
Informacje Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne. Zwyciężyło w prestiżowym rankingu

Popularny serwis Taste Atlas przygotował ranking 10 najlepszych deserów serowych. Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne, pokonując równie pop...

11