Co się dzieje ze spalanym tłuszczem?

Kiedy w czasie ćwiczeń spalamy niepotrzebny tłuszczyk, to czy zamienia się on w energię lub ciepło? A może przekształca się w mięśnie? Okazuje się, że wiele osób, nawet zawodowo związanych ze zdrowiem, nie potrafi odpowiedzieć na te pytania.

Co się dzieje z tłuszczem, który udaje nam się spalić? Fot. 123RF.COM/PICSEL


Nadwaga i otyłość to problemy obecne w wielu krajach. Liczba osób otyłych w Europie od lat 80-tych się potroiła. W Polsce statystyki nie napawają optymizmem. W 2009 61 proc. mężczyzn miało nadwagę (BMI między 25 a 30) lub cierpiało na otyłość (BMI powyżej 30). Wśród kobiet odsetek ten wynosił 45 proc.


Tutaj przeczytasz, jak obliczyć swoje BMI. Kliknij >>


Tłuszcz = energia? Raczej nie

Dużo mówi się o problemie nadwagi i otyłości, prowadzone są akcje profilaktyczne wśród młodzieży szkolnej, popularność zdobywają orędownicy zdrowego, aktywnego trybu życia. Odchudzanie to modny temat. Okazuje się, że w wielu przypadkach nie wiemy, na czym to odchudzanie polega.

Na University of New South Wales w Australii przeprowadzono badania na grupie lekarzy rodzinnych, dietetyków i trenerów osobistych, których zapytano o to, co się dzieje ze spalanym w procesie odchudzania tłuszczem. Wyniki są zaskakujące.

Najczęściej osoby związane z odżywianiem i zdrowiem twierdzili, że tłuszcz zamienia się w energię lub ciepło (ponad 50 proc. odpowiedzi). Część uważała, że tłuszcz zamienia się w mięśnie. Na ankietę odpowiedziało 150 osób.


Tłuszcz, który ulatuje w powietrze

Tymczasem prawidłowa odpowiedź brzmi: Spalany w organizmie tłuszcz wydychamy wraz z dwutlenkiem węgla. Innymi słowy, tłuszcz po prostu „ulatuje w powietrze”, jak to określił fizyk Ruben Meerman, główny autor eksperymentu. Okazuje się, że płuca pełnią ważną rolę w traceniu na wadze - za ich pomocą wydychamy spalony tłuszczyk.

Jeśli pójdziemy tropem poszczególnych atomów, część spalonego tłuszczu zostanie usunięta z organizmu podczas wydechu w postaci dwutlenku węgla. Przy spaleniu 10 kg tłuszczu, w ten sposób zostanie wydalone 8,4 kg. Co stanie się z resztą? 1,6 kg stanie się wodą, która zniknie z organizmu np. razem ze łzami czy potem.

Oczywiście, abyśmy mogli odetchnąć z ulgą i pozbyć się nadprogramowych kilogramów musimy je najpierw spalić. Od samego oddychania nie schudniemy, grozi nam najwyżej hiperwentylacja.


Temat specjalny: Odchudzanie bez głodzenia. Kliknij!

Temat specjalny: Odchudzanie bez głodzenia. Kliknij!

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
R. Meerman, A. J. Brown. When somebody loses weight, where does the fat go? [w:] „British Medical Journal” 2014.
„Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” pod red. B. Wojtyniaka P. Goryńskiego, B. Moskalewicz, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny, 2012.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4