Fot. 123RF/Picsel
Dynia zasługuje na znacznie więcej niż wydrążenie.
Dynię warto jeść bo...
100 gram tego owocu - tak, dynia jest owocem! - zawiera jedynie 28 kcal oraz 2,8 g błonnika. Mamy zatem do czynienia z owocem dietetycznym, wręcz odchudzającym, a jednocześnie sycącym. Miąższ dyni zawiera beta-karoten, czyli prowitaminę A. Ten przeciwutleniacz wykazuje działanie antynowotworowe. Dynia dostarcza naszemu organizmowi także spore ilości witaminy C, E - czyli witaminy młodości oraz witaminy z grupy B.
Poza zdrowym miąższem dynia zawiera jadalne i powszechnie lubiane pestki. Te z kolei obfitują w białko, magnez i żelazo. Zawierają także selen i cynk, i pewnie dlatego przez Indian były traktowane jako skuteczny afrodyzjak dla panów. Żadne jednak właściwości zdrowotne nie sprawią, że sięgniemy po jakiś owoc, czy warzywo, nie wiedząc co z nim zrobić.
Dynie są duże, nieporęczne i niewdzięczne w obsłudze. Pozornie. Wystarczy bowiem nawet spory owoc przekroić na pół lub pokroić w ćwiartki, by poczuć aromat, zobaczyć złocisty sok na pomarańczowym miąższu i nabrać ochoty na dynię. Gniazda nasienne wydrążamy, oczyszczamy, pestki układamy na blasze i zostawiamy do wysuszenia. A miąższ obieramy z grubej skóry i...
Dyniowa niejeden ma smak
Zaczynamy od zupy dyniowej - bo jest i pyszna, i prosta w przygotowaniu, a obserwując jesienne menu restauracji zauważymy, że jest to sezonowy hit. Wystarczy dynię pokroić w kawałki, ugotować do miękkości, zmiksować na gładki krem i doprawić. I tu zaczyna się kulinarna przygoda. Dynia jest lekko mdła i mało wyrazista, dlatego by rozwinęła się na naszych talerzach, musimy podkreślić jej smak - albo na ostro, albo przeciwnie, na słodko. W wersji pikantnej dynia polubi imbir lub chili, na słodko świetnie skomponuje się z wanilią i miodem lub mlekiem kokosowym.
Żółta pokusa
Delikatny żółty miąższ ożywi smak i wygląd rozmaitych sezonowych sosów. Dynię możemy podać w zwykłym pomidorowym sosie, a także w leczo. Uzupełni także sosy mięsno-warzywne. Kawałki dyni możemy zaserwować jako składnik risotto lub podać je bezpośrednio do makaronów, np. pieczone, doprawione pikantnie i suto skropione oliwą z oliwek. To także doskonały składnik rozmaitych zapiekanek.
Placki i ciasta
Dynia potrafi także stworzyć samodzielne danie. Wystarczy że obrany miąższ zetrzemy na tarce o grubych oczkach, zaprawimy jajkiem, mąką, wyrobimy na gęstą masę i usmażymy placki. A placki z dyni możemy podać w kliku wariantach smakowych. Same w sobie będą lekko słodkie, więc możemy je podać z miodem i oprószyć cynamonem. Masę na placki możemy także doprawić solą, pieprzem lub chili i podać je z sosem czosnkowym, śmietanowo-koperkowym lub pomidorowym.
Dynię dodajemy także do słodkich wypieków - np. do serników, ciast drożdżowych, albo do klasycznego amerykańskiego pumpkin pie. By móc zrobić dowolne ciasto z dyni musimy zrobić dyniowe puree. A najlepsze puree wychodzi z dyni pieczonej. Kroimy owoc w duże plastry, usuwamy gniazda nasienne, układamy na blasze skropionej oliwą i pieczemy do miękkości w temperaturze 200 stopni, co nie powinno nam zająć dłużej niż godzinę. Następnie kawałki dyni studzimy, wydrążamy miąższ łyżką, zawijamy w ściereczkę i odciskamy sok. Miksujemy lub przecieramy na gładkie puree, a następnie postępujemy zgodnie z przepisem. Na przykład, by zrobić pumpkin pie, musimy...
Klasyczne, amerykańskie pumpkin pie. Kliknij!
Więcej przepisów? Polecamy darmową książkę pełną pomysłów. Kliknij!
Naszą darmową książkę możesz pobrać w 3 wersjach: pdf (do odczytania na komputerze), mobi (Kidle) i epub (iPad i różne tablety).
Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.
BR
Dynie w ogrodzie Alicji. Zobacz!
Szukasz przepisów na dania dla dziecka? Sprawdź!