Dania jednogarnkowe

Z jednej strony wiemy, że soja jest źródłem bardzo ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Z drugiej - słyszymy o jej "dziwnym" wpływie na hormony i na rozwój raka. Czy warto jeść soję?

Soja to kontrowersyjna roślina.     Fot. 123RF.COM

Soja zawiera pełnowartościowe białko, podobne do tego zawartego w mięsie. Jest jednym z najlepszych jego źródeł roślinnych, nawet wśród innych roślin strączkowych. Zawiera także kwas foliowy, błonnik, beta-karoten, witaminy C, E i te z grupy B.


Jak to jest z tymi hormonami?

Soja zawiera fitoestrogeny, czyli substancje zachowujące się w organizmie podobnie do hormonów żeńskich. Ich ilość w soi niefermentowanej jest duża, po fermentacji jednak znacząco spada. Fitoestrogeny, według niektórych badaczy, mogą wpłynąć negatywnie na działanie męskiego organizmu, gdyż mogą nieco ograniczać działanie męskich hormonów płciowych, szczególnie testosteronu.


Trzeba jednak pamiętać, że fitohormony, czyli hormony roślinne, działają sto razy słabiej na ludzki organizm niż hormony ludzkie. Według części badaczy soja jest nieszkodliwa, szczególnie dla osób dorosłych. Nie ma jeszcze wystarczającej ilości badań, aby stwierdzić, czy na pewno soja jest zdrowa dla dzieci.


Soja a rak

W tym momencie nie ma jednoznacznego dowodu ani na to, że soja wywołuje raka, ani na to, że zmniejsza jego ryzyko. Wśród wyników badań można znaleźć zarówno takie sugerujące, że soja przyspiesza rozrost guzów piersi, jak i takie, według których zmniejsza ryzyko ich pojawienia się. Badanie kohortowe przeprowadzone w Japonii na ponad 15,5 tys. kobiet sugeruje, że spożycie soi zmniejsza ryzyko raka po menopauzie (źródło nr 2 poniżej). Kilka badań w krajach zachodnich z kolei mówi, że spożycie soi nie ma większego wpływu na występowanie raka (źródło nr 3 poniżej). Z badań na myszach wynikałoby, że soja stymuluje wzrost raka (źródło nr 3 poniżej). Badacze tłumaczą tę rozbieżność tym, że organizmy myszy reagują w inny sposób niż ludzkie na zawarte w soi substancje.

Książka kucharska: 10 przepisów na soję. Kliknij!

Faktem jest, że soja zawiera korzystne dla zdrowia substancje. Jeśli chodzi o jej szkodliwość, to nadal nie jest ona dowiedziona u ludzi. Na ten moment nikt nie zaleca wykreślania soi z diety osoby dorosłej. Ważne jednak, aby dietę planować z rozwagą.


Ile jeść soi?

Zalecenia mówią, że soi nie należy jeść więcej niż 50 g dziennie. To około 3 i 1/3 łyżki. Obecnie dość trudno jest jednak stwierdzić, ile tak naprawdę soi jest w naszej diecie. Dlaczego? Dlatego, że stała się dodatkiem do wielu produktów spożywczych, np. mięs i wędlin. Dzięki niej i jej chłonności, produkty są po prostu... cięższe.

Często zamiast wykorzystywać soję w naturalnej postaci, sięgamy po produkty sojowe. Jeśli jednak chcemy rzeczywiście dostarczyć organizmowi zdrowych składników zawartych w soi, sprawdźmy lepiej etykiety. W wielu produktach zawartość soi to zaledwie kilka procent! Więcej jest w nich np. wody. Dodatki i wypełniacze to częste składniki takich produktów.

 

Zobacz też: Skarby ze strączka

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
1. scientificamerican.com
2. ncbi.nlm.nih.gov
3. nature.com

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Pocałunek Murzynka z Izaurą

Dwa hity, Murzynek i Izaura, przy jednym ucieraniu ciasta. Kochaliśmy je za...

Odsłon: 6933

30 min
36
Ciasta Ciasto Merkucjo

Dzisiaj ciasto które przygotowałam według przepisu Smaker. Oto link do przepi...

Odsłon: 236

60 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

0
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

6
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0
Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

4