Hamburgery domowej roboty. Jaka surówka pasuje do hamburgerów?

Hamburgery to danie, które uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Można je wykonać na wiele różnych sposobów, w tym w wersji wegetariańskiej. Planujesz popisać się przed rodziną, wykonując przekąskę, jaką jest hamburger domowej roboty? Jakie mięso jest najlepsze i jaka surówka go uzupełni?

Hamburger domowej roboty - przepis | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Hamburgery kojarzą się głównie z połączeniem soczystego i idealnie wysmażonego mięsa, chrupiącej sałaty, lekko pikantnej cebulki i przepysznego sosu, który stanowi kropkę nad i całej potrawy. W wersji domowej możesz naprawdę zaszaleć i przygotować wszystko po swojemu. Nie lubisz cebuli? Wobec tego wymień ją na żółtą paprykę. Uwielbiasz ostre smaki? Dodaj do środka sosu czosnkowego. To samo dotyczy sztuki mięsa i towarzyszącej hamburgerowi surówki - w tych dwóch przypadkach również możesz dać się ponieść kulinarnej fantazji. 

Sprawdź także: Zrób domowy burger drwala. Znacznie tańszy, a równie pyszny

Hamburger domowej roboty - jakie mięso jest najlepsze?

Hamburger domowej roboty - jakie mięso jest najlepsze? To jedno z najważniejszych pytań, jakie należy postawić sobie, zanim zabierzesz się za wykonanie tej pyszności. Stanowi ono centralny składnik dania i to ono decyduje o jego końcowym charakterze. Tradycyjnie za najlepszy wybór uważa się wołowinę - nic zatem dziwnego, że w wielu hamburgerowniach nie uświadczysz innych wariacji powyższej potrawy. 

Jeśli zdecydujesz się na klasycznego burgera, stawiaj na rostbef, antrykot oraz udziec wołowy. Niektórzy kucharze chętnie sięgają także po rib eye i mostek. Wybrana przez ciebie sztuka powinna być świeża i reprezentować najwyższą jakość. Aby mięso po wysmażeniu było soczyste, wystarczy, że przed obróbką termiczną zawiera około 20 - 30 proc. tłuszczu. Jest on najważniejszym nośnikiem smaku, bez którego trudno będzie ci osiągnąć pełną głębię przekąski. 

O czym warto pamiętać? Na przykład o tym, żeby kupować wołowinę w kawałku i porcjować ją przed obróbką. Najlepiej stawiać na taką pochodzącą z zaufanego miejsca – w szczególności, jeśli lubisz niewielki stopień wysmażenia. W podstawowej wersji burgera zwykle serwuje się wariant średniokrwisty. Oznacza to, że po przegryzieniu powinien być on delikatnie różowy, natomiast jego tekstura musi być miękka, krucha i dosłownie rozpływająca się w ustach.  

Czy można serwować burgery z innym mięsem niż tradycyjna wołowina? Osoby lubiące eksperymenty kulinarne mogą pokusić się o połączenie dwóch rodzajów mięs, tj. wieprzowiny i wołowiny. W tym celu warto wybrać łopatkę lub szynkę. Z kolei osoby, które z jakiegoś powodu wolą unikać tłustych dań, mogą z powodzeniem wymienić oba te składniki na wersję dietetyczną - z kurczakiem lub indykiem. Jeszcze inną alternatywą jest wyczarowanie fishburgera, czyli domowej roboty hamburgera z rybą, np. dorszem, tuńczykiem czy miruną. 

Jaki sos do hamburgera będzie najlepszy? 

Kolejnym elementem, bez którego twój hamburger nie ma racji bytu, jest sos. Jeśli w tym wypadku również chcesz przyrządzić ten tradycyjny, będziesz potrzebować kilku podstawowych składników. Podczas wizyty w sklepie zaopatrz się w takie artykuły spożywcze jak majonez, keczup, śmietana 18 proc., musztarda francuska, cukier, zioła prowansalskie, curry oraz sól i pieprz

Przepis na sos do domowej roboty burgera jest bardzo prosty i każdy sobie z nim bez problemu poradzi. Wystarczy tak naprawdę wymieszać powyższe produkty, a potem wstawić gotową miksturę na jakiś czas do lodówki. Możesz także pokusić się o przyrządzenie go w wersji pikantniejszej lub łagodniejszej. Wystarczy dołożyć nieco ostrzejsze składniki lub dorzucić do niego drobno posiekaną papryczkę chili. 

Gwoździem programu w klasycznym sosie do burgerów są ogórki konserwowe, które nadadzą mu jego wyjątkowy słodko-ostry smak. Pokrój je w bardzo drobną kostkę za pomocą noża lub wykorzystaj blender do ich poszatkowania. Z pomocą przyjdzie ci również trzepaczka, dzięki której nadasz temu dodatkowi puszystości i delikatnej tekstury. 

Jaka surówka pasuje do hamburgerów?

Wiele osób traktuje dodatki do hamburgera po macoszemu. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ są one pełnoprawnym komponentem dania, które może podkręcić lub całkowicie zepsuć jego smak. Jaka surówka pasuje do hamburgerów? Tutaj nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Najlepiej przygotować taką, jaką lubisz najbardziej. 

Nasza pierwsza propozycja to surówka colesław. Do jej wykonania potrzebujesz białej kapusty, cebuli, marchewki, majonezu, octu winnego lub ryżowego, miodu, soku z cytryny, zmielonego pieprzu, soli oraz natki pietruszki lub kopru włoskiego. Od czego zacząć? Umyj kapustę i pozbądź się uszkodzonych liści. Przekrój ją na ćwiartki i wykrój głąb, a następnie cieniutko ją poszatkuj i umieść w misce. Posiekaj drobno cebulę i zetrzyj marchewkę na tarce. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, a potem dopraw pieprzem i solą. Na samym końcu dolej majonez, ocet winny, sok z cytryny oraz miód. Opcjonalnie posyp wszystko posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Świetnie sprawdzą się tutaj również nasiona kopru włoskiego. 

Jeśli nie masz ochoty na powyższą surówkę, możesz przyrządzić taką na bazie gotowego miksu sałat, który wzbogacisz o takie elementy jak ogórki konserwowe, pomidorki koktajlowe, ser feta, czerwona i żółta papryka, kapary oraz pokrojone w plasterki oliwki. Do takiego świeżego połączenia wyśmienicie pasuje winegret. Jego klasyczny wariant wykonasz przy pomocy dobrej jakości oliwy, świeżo wyciśniętego soku z cytryny oraz soli i pieprzu. W zależności od swoich preferencji smakowych możesz uzupełnić go o takie dodatki jak musztarda, miód czy majonez. 

Hamburger domowej roboty - przepis 

Jak wykonać krok po kroku przysmak, jakim jest hamburger domowej roboty? Przepis, który znajdziesz poniżej, możesz zrealizować w całości lub zmodyfikować go według własnego uznania. Serwuj go z jedną z powyższych surówek oraz w towarzystwie pieczonych ziemniaczków lub frytek.  

Do wykonania podstawowego przepisu na domowej roboty hamburgery potrzebujesz dobrej jakości wołowiny. Świetnie sprawdzi się tutaj antrykot, pręga oraz łata. Zadbaj również o pozostałe składniki dania, tj. ulubione bułki, pomidory malinowe, cebulę cukrową, żółty ser, korniszony, rukolę oraz kilka listków sałaty lodowej. Zanim jednak ułożysz je na mięsie, poddaj je stosownej obróbce termicznej.  

Połącz ze sobą pręgę wołową z łatą w stosunku jeden do jednego i zmiel wszystko na maszynce o średnich oczkach. Uzupełnij to połączenie o drobno posiekaną cebulę, jajko oraz sól i pieprz, a następnie bardzo dokładnie wymieszaj dłońmi. Wyrabiaj wszystko przez co najmniej pięć minut, aż masa stanie się jednolita. Uformuj płaskie kotleciki i smaż mniej więcej po trzy minuty z każdej strony. Oczywiście czas ten jest orientacyjny i możesz go dowolnie dostosowywać do swoich potrzeb. 

Więcej inspirujących przepisów na hamburgery domowej roboty znajdziesz poniżej:

1. Domowy hamburger

 Domowy hamburger Zobacz przepis

Domowy burger / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Minihamburgery z sezonowymi warzywami

 Minihamburgery z sezonowymi warzywami Zobacz przepis

Minihamburgery / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Burger z serem halloumi

 Burger z serem halloumi Zobacz przepis

Burger z serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Burger drwala

 Burger drwala Zobacz przepis

Burger drwala / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Domowy hamburger

 Domowy hamburger Zobacz przepis

Domowe hamburgery / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sorgo burger

 Sorgo burger Zobacz przepis

Sorgo burger / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Burger z kapustą kiszoną

 Burger z kapustą kiszoną Zobacz przepis

Burger z kapustą kiszoną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »

Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »

Barszcz czerwony nigdy nie wyjdzie blady. Sekretem jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 22

60 min
1
30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2
Informacje Karkówka rozpływa się w ustach. To dzięki marynacie ze składnikiem, który zwykle wylewasz

Majówka już za pasem, na pewno więc w wielu domach rozpoczął się sezon grillowy. Podczas rodzinnej posiadówki obok kiełbas, kaszanek, czy szaszłykó...

3
Informacje BIO Gotowanie

Karolina Kowalewska-Walas zaprasza do swojej kuchni, w której przygotuje propozycję zbilansowanego i zdrowego posiłku dla całej rodziny. Mowa o ows...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wiosenna zupa cytrynowa, ryba z sosem maślanym, biszkopt

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz w kolejnym odcinku autorskiego programu "Ewa gotuje", zaprezentuje widzom pomysł na znakomity, dwudaniowy obiad oraz...

0