Prażuchy z Bronowic, freski Tetmajera i żur z topinamburu czyli kulinaria po krakowsku.

Ruszył nowy kulinarny projekt „Biała Róża -przyjęcia i spotkania krakowskie”.

Jego celem jest zwrócenie uwagi innych regionów Polski oraz Europy na teraźniejsze, ale naznaczone historią i literaturą kulinarne oblicze dawnej stolicy kraju.

 

Inicjatorką projektu jest Urszula Kania, właścicielka Białej Róży - krakowskiej restauracji wyspecjalizowanej w organizacji różnorodnych przyjęć.

 

Prażuchy wg przepisu Pani Marii Rydlowej na krakowski obiad w Rydlówce, żurek z topinamburu wg inspiracji prof. Dumanowskiego w Białej Róży, kiszone karczochy na ul. Krupniczej versus chleb pieczony w rodzinnym gospodarstwie Szefa Kuchni Białej Róży - Łukasza Cichego to różne oblicza małopolskich kulinariów przywołane w ramach podróży zorganizowanej dla ekspertów i dziennikarzy kulinarnych z całej Polski, która zainaugurowała projekt kulinarny „Biała Róża przyjęcia i spotkania krakowskie". Spotkanie odbyło się 25 i 26 listopada 2013.

 

Uroczyste rozpoczęcie projektu nastąpiło podczas kolacji, w której uczestniczyły władze regionu, media, historycy, eksperci oraz liderzy opinii. Goście spotkali się przy wspólnym stole, aby porozmawiać o krakowskich obyczajach biesiadnych, poszukiwaniu historycznych przepisów, o tradycjach związanych ze stołem i odkrywaniu często zaskakującego kulinarnego oblicza ludzi i krakowskich miejsc takich, jak np. Rydlówka przedstawiona w „Weselu" Wyspiańskiego. Goście rozmawiali o wspólnych zamierzeniach i planach, połączeniu wiedzy i wysiłków, aby małopolskie kulinaria były promowane jeszcze szerzej. Zastanawiano się też nad nowoczesnym kontekstem kulinariów krakowskich, który goście poczuli podczas wcześniejszego lunchu na ul. Krupniczej w Yellow Dog.

 

Spotkanie w Białej Róży uświetniła kolacja w wykonaniu Szefa Kuchnia Białej Róży Łukasz Cichego i jego zespołu, dania podano w nowoczesnej aranżacji w oparciu o historyczne wskazówki prof. Jarosława Dumanowskiego z UMK w Toruniu najsłynniejszego w Polsce popularyzatora historii kuchni polskiej. Spotkanie uświetniły komentarze, pod kątem obyczajów i gastronomii krakowskiej, dr hab. Tadeusza Czekalskiego z UJ w Krakowie, który właśnie rozpoczyna projekt naukowy „Kulinarny Kraków".

 

W ramach projektu „Biała Róża. Spotkania i przyjęcia krakowskie" planowane są kolejne wydarzenia kulinarne skierowane do polskich i zagranicznych turystów, współpraca z historykami i naukowcami, Uniwersytetem Jagiellońskim, Instytutem Kulinarnym w Wilanowie, Zamkiem w Pieskowej Skale ... Urszula Kania komentuje: „Chcemy mówić o zapomnianych miejscach i tradycjach krakowskich, prezentować je w nowym wymiarze kulinarnym i historycznym. Nie tylko bogactwo produktów to atut Małopolski, ale również historia, kultura i spuścizna intelektualna, która zaprezentowana przez pryzmat kulinariów daje nowy, modny i atrakcyjny wymiar miastu, w którym mieszkam i które niezwykle szanuję. Spotykamy się z ludźmi, zbieramy przepisy, gromadzimy książki, a wraz z nimi inspiracje dotyczące obyczajów i dań, które nie tylko wzbogacą menu restauracji Biała Róża i uatrakcyjnią organizowane przez nas przyjęcia, ale przede wszystkim mamy nadzieję, że rozpoczną nowy rozdział w krakowskich kulinariach."

 

Relacja z podróży inaugurującej projekt „Biała Róża - przyjęcia i spotkania krakowskie"

 

W ramach inauguracji projektu do Krakowa przyjechała grupa ekspertów i dziennikarzy kulinarnych. W czasie dwudniowego spotkania odwiedzali ciekawe kulinarnie, kulturalnie i historycznie miejsca w Krakowie.

 

DZIEŃ 1

 

Wyprawa rozpoczęła się od wycieczki po kulinarnych zaułkach Krakowa. W towarzystwie krakowskiego przewodnika - Lucyny Szafraniec, właścicielki Białej Róży - Urszuli Kani oraz krakowskiego historyka - dr hab. Tadeusza Czekalskiego, goście mieli okazję zobaczyć miasto z perspektywy nowoczesnych oraz „kultowych" miejsc na gastronomicznej mapie Krakowa. Spacer rozpoczął się od modnej obecnie w Krakowie ulicy Krupniczej, gdzie właściciele restauracji Yellow Dog, Luiza ze swoim mężem Trisno, zaprezentowali nowoczesne i modne oblicze krakowskich kulinariów. W dalszej części uczestnicy wyprawy odwiedzili m.in. Hawełkę - restaurację zapoczątkowaną przez Antoniego Hawełkę, który od 1876 r. prowadził w lokalu modny handelek śniadankowy i sprzedawał znane na cały Kraków kanapki piętrowe oraz Jamę Michalika - najsławniejsza kawiarnię artystyczną o ponad stuletnimi tradycjach literackich, w której powstał kabaret Zielony Balonik.

 

 

Wieczorem, w restauracji Biała Róża, odbyło się oficjalne rozpoczęcie projektu „Przyjęcia i spotkania krakowskie", w której uczestniczyło wielu znakomitych gości: władze regionu, media, historycy, eksperci oraz liderzy opinii. W otoczeniu artystycznych aranżacji przygotowanych przez krakowską florystkę - Iwonę Sulik, odbyła się prezentacja królewskiego menu wg projektu Szefa Kuchni Białej Róży - Łukasza Cichego, przygotowana w oparciu o historyczne wskazówki prof. Jarosława Dumanowskiego. W trakcie wieczoru goście poznali historię Dworku Krakowskiego, w którym mieści się Biała Róża, wysłuchali historii prof. Dumanowskiego o pierwszej polskiej książce kucharskiej, a także opowieści dr hab. Tadeusza Czekalskiego o przyjęciach i zwyczajach krakowskich konsumentów i restauratorów, miłośników dobrego jedzenia. Słodką atrakcją wieczoru był „Młodopolski" tort, przygotowany specjalnie na tą okazję przez znanego krakowskiego cukiernika - Pana Jarosława Totę, współwłaściciela Galerii Tortów Artystycznych. Kolację uświetnił występ krakowskiego pianisty - Konrada Mastyło, artysty związanego z Piwnicą pod Baranami.

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia wyprawy były nocne rozmowy o małopolskiej kuchni, połączone z degustacją nalewek i małopolskich, tradycyjnie pieczonych kruchych ciasteczek, w Libiąskim Gościńcu „Na rozdrożu" - prowadzonym przez Jarosława Kanię, które stały się okazją do wymiany wrażeń i doświadczeń z pierwszego dnia krakowskiej podróży kulinarnej.

 

DZIEŃ 2

 

Dzień zaczął się od wspólnego, tradycyjnego małopolskiego śniadania, przygotowanego przez kucharzy z Gościńca „Na Rozdrożu". Goście mieli okazję spróbować wiejskiego chleba domowego wypieku, podpłomyków z kozieradką, a także naturalnego masła, konfitur Pani Marii oraz tradycyjnych podkrakowskich wędlin i wędzonych ryb z Zatora. Załoga Gościńca „Na rozdrożu" pokazała gościom, na czym polega prawdziwa małopolska gościnność.

 

Następnym przystankiem było rodzinne gospodarstwo Szefa Kuchni Białej Róży - Łukasza Cichego, w którym rozpoczęła się jego kulinarna przygoda z małopolską kuchnią. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w domu Państwa Cichych, w tym pieczenie wiejskiego chleba, gotowanie wigilijnego barszczu i lepienie delikatnych uszek i pierogów z kapustą i grzybami.

 

Ostatnim punktem programu była wizyta w zaprzyjaźnionej z Białą Różą - Rydlówce, Muzeum Młodej Polski w Bronowicach, w której zorganizowano prawdziwie krakowskie przyjęcie. Była to magiczna wyprawa, która pozwoliła odnaleźć atmosferę „Wesela" opisywanego przez Stanisława Wyspiańskiego. Gospodynią spotkania była Pani Maria Rydlowa - kustosz i dusza muzeum, która wspólnie z rodziną m.in. synem - historykiem Panem Janem Rydlem wspominała i opowiadała o historii, obyczajach i kulinariach Bronowian. Zwieńczeniem spotkania był krakowski obiad, przygotowany przez Szefa Białej Róży Łukasza Cichego, w oparciu o dawne receptury potraw z dzieciństwa kilku pokoleń Bronowian i osób związanych z Bronowicami Małymi. Goście mogli spróbować: zalewajki, zupy kiinkowej, prażuch, moskali czy faszerowanej kapusty włoskiej. Krakowski charakter spotkania podkreśliła wspaniała aranżacja florystyczna stołu w stylu krakowskim, którą przygotowała florystka - Agnieszka Dawiczewska, właścicielka firmy Makada.

 

Restauracja krakowska Biała Róża słowami właścicielki Pani Urszuli Kania

 

Restauracja Biała Róża mieści się w bliskim sąsiedztwie miejsc - symboli Krakowa: Rynku Głównego i Zamku Królewskiego na Wawelu, tuż obok Plant i Filharmonii, w odrestaurowanym budynku dawnej stajni zabytkowego kompleksu pałacowego zwanego Dworkiem Krakowskim. W 2009 roku, po kompleksowym remoncie, powstał klimatyczny lokal na kulinarnej mapie Krakowa. Dziś jest to miejsce prawdziwie krakowskie, nawiązujące do atmosfery wielowiekowego miasta, w którym rozpoczęła swój bieg nowa opowieść, i w którym spotyka się krakowska sztuka i kultura. We wnętrzu można znaleźć wiele elementów zaczerpniętych z epoki Młodej Polski, nawiązujących do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a także obrazy i zdjęcia przywołujące atmosferę dawnego Krakowa. Naszym oczkiem w głowie jest biblioteczka, która stale jest wzbogacane przez wyszukiwane przez nas książki i zeszyty kulinarne. Tworząc nasze dania inspirujemy się dawnymi przepisami kuchni małopolskiej, które wyszukujemy z olbrzymią pieczołowitością i zaangażowaniem. Na talerzach podajemy kulinarną tradycję Krakowa w nowoczesnej aranżacji.

1
z
2

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Ćwikła z chrzanem.

Jeśli nie lubimy trzeć chrzanu, kupmy gotowy w słoiczku i połączmy go z tarty...

Odsłon: 36

15 min
0
Ciasta Babka kajmakowa

Pyszna, bardzo puszysta baba idealna na Wielkanoc. Dodamy do ciasta maślankę,...

Odsłon: 75

30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Naleśnik z kapustą na odchudzanie. Najlepiej jeść na śniadanie

Na śniadanie najlepiej sięgać po pożywne posiłki, które dodadzą energii, ale jednocześnie nie są wysokokaloryczne. Poznaj przepis na to, jak zrobić...

2
Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

0
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3
Informacje Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne. Zwyciężyło w prestiżowym rankingu

Popularny serwis Taste Atlas przygotował ranking 10 najlepszych deserów serowych. Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne, pokonując równie pop...

11