Przetwory: jak przygotować słoiki?

Chcąc zachować smak gorących, wielu z nas przygotowuje przetwory i weki. Niestety, czasem zdarza się, że po otwarciu słoika naszym oczom ukaże się pleśń. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Fot. 123RF/Picsel

Szczelne zamknięcie w lodówce lub zamrożenie mogą nie być wystarczające, jeśli chcielibyśmy zachować nasze dżemy, chutney'e i marmolady na więcej niż parę dni (lub tygodni). W takim przypadku pozostaje nam jedynie pasteryzacja gotowych produktów.

Jak wybrać słoik?

Odpowiedni słoik jest bardzo ważny, to od niego zależy trwałość naszych ulubionych weków - warto więc poświęcić kilka chwil i zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego naczynia. Najlepsze słoiki składają się ze szklanego słoja (z wystarczająco szerokim otworem, umożliwiającym wygodne mycie) i z blaszanej pokrywki, która od środka pokryta jest warstwą niereagującego z jedzeniem (solami, kwasami z owoców, itp.) tworzywa, które pełni jednocześnie funkcję uszczelki. Poza tym należy sprawdzić, czy słoiki są czyste i niewyszczerbione, a nakrętki, które planujemy wykorzystać na pewno do nich pasują. Pamiętajcie, że otwieranie słoików nożem, lub ich ostukiwanie może uszkodzić nakrętkę tak, że nie będzie nadawała się do pasteryzowania! Najczęściej do słoików przekładamy dżemy, marmolady i soki zarówno owocowe, jak i warzywne, ale opisywana przez nas metoda nadaje się także do przedłużania trwałości mięs i wędlin.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Jak przedłużyć trwałość przetworów?

Pasteryzacja to nic innego, jak sposób konserwacji stworzonych przez nas przetworów za pomocą wysokiej temperatury i czasu. Działanie ciepła pozwala zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych przy jednocześnie zachowując wartości odżywcze i smak produktów. Specyficzną odmianą pasteryzacji jest wekowanie za pomocą słoików z gumką i wieczkiem na sprężynie. Współcześnie najpopularniejszymi słoikami do przechowywania produktów są te zakręcane (z angielskiego nazywane twist-off), ale nazwa wek przeszła na wszystkie produkty zamknięte w słoikach).

Przygotowanie słoików do pasteryzacji

Jeśli zgromadziliśmy już odpowiednią ilość słoików w wybranych przez nas kształtach i sprawdziliśmy ich przydatność do zastosowania w pasteryzacji, nadszedł czas na ich przygotowanie. Gorąca, a wręcz wrząca woda jest najprostszym i najtańszym środkiem do „odkażenia" szklanych pojemników możemy więc:

1. Wykorzystać zmywarkę do naczyń. Nastawiając program, którego używamy do domycia najbrudniejszych naczyń, lub zaschniętych patelni (najwyższy program w zależności od producenta to 65-75 st), a później przelać wodą z czajnika. Ważne: do zmywarki wkładamy już czyste słoiki i osobno nakrętki, które uprzednio zostały umyte detergentem.

2. Zagotować dużą ilość wody w czajniku, zalać nią słoiki i nakrętki, poczekać aż nieco przestygnie i wytrzeć czystą ścierką - ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszej ilości słoików i wekowania na krótszy czas.

3. Skorzystać z piekarnika. Uprzednio nastawiając temperaturę na 120-140 st. C włożyć ostrożnie słoiki (bez nakrętek!) i trzymać przez 25-30 minut. Zaleca się dodatkowo wyparzyć wrzątkiem nakrętki.

4. Ostatnia propozycja to gotowanie pustych słoików i nakrętek w garnku (z którego możemy później korzystać przy pasteryzacji) przez 15 min (licząc od zagotowania się wody). Należy osuszyć słoiki przed przełożeniem do nich produktu!

Teraz pozostaje nam tylko przygotowanie odpowiednich etykiet na produkty. Na zakończenie warto pamiętać, że niezależnie od wyboru sposobu pasteryzacji (na mokro lub na sucho), gorące aromatyczne przetwory przekładamy do jeszcze ciepłych słoików, nie możemy pozwolić im zupełnie wystygnąć!

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 141

>60 min
0
15 min
2
Zupy Leszta czorba bułgarska zupa z soczewicy

Pyszna bułgarska zupa z soczewicy. Po bułgarsku леща oznacza soczewicę. Czorb...

Odsłon: 48

15 min
1
Desery Babka panna cotta

Panna cotta to przepyszny deser znany kuchni włoskiej. W dosłownym tłumaczeni...

Odsłon: 309

30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Naleśnik z kapustą na odchudzanie. Najlepiej jeść na śniadanie

Na śniadanie najlepiej sięgać po pożywne posiłki, które dodadzą energii, ale jednocześnie nie są wysokokaloryczne. Poznaj przepis na to, jak zrobić...

3
Informacje Wybrano najlepsze i najgorsze polskie dania. Wygrały pierogi ruskie, co jest w top najgorszych?

Nie jest tajemnicą, że Polacy są niezwykle dumni ze swojej kuchni, nasze pierogi, żurek, czy serniki zachwalane są także przez turystów z zagranicy...

0
Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

2
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3