Różne oblicza wielkanocnego stołu

Wielkanoc to czas, w którym polskie rodziny spotykają się przy jednym stole, by próbować i cieszyć się smakiem tradycyjnych, regionalnych potraw. Nie każdy świąteczny stół wygląda tak samo. Pomorski kujawiok, podkarpacka serwatka, a może małopolska krzonówka? Oto, jak smakuje Wielkanoc w różnych częściach Polski.

Fot. 123RF/Picsel

Kujawiok to baba drożdżowa, która swoim słodkim smakiem urozmaica wielkanocne śniadanie na Kujawach. Charakteryzuje się stożkowym, karbowanym kształtem i żółtą barwą, którą uzyskuje się przez dodanie szafranu. Współcześnie podaje się ją posypaną cukrem pudrem lub polaną białym lukrem. Dawniej baba drożdżowa występowała także w wersji wytrawnej - posmarowaną chrzanem, podawano ją z szynką lub kiełbasą.

W handzlowskiej serwatce rozsmakowują się mieszkańcy Podkarpacia. Ta płynna potrawa charakteryzuje się lekko kwaśnym, maślanym smakiem z nutką tartego chrzanu i wędzonki. Serwatkę należy przygotować kilka dni przed świętami, by ta zdążyła się ukisić. Następnie dodaje się do niej chrzan, jajka, kiełbasę i kawałki boczku, aby długo syciła gości.

Chrzanówka, zwana także krzonówką to tradycyjna potrawa podawana w małopolskich domach. Jej podstawą są kawałki mięs i wędlin, jarzyny oraz ćwiartki jaja na twardo, a także, jak sama nazwa wskazuje, tarty chrzan.

Prażnica to świąteczna jajecznica, która uświetnia wielkanocne śniadanie Kaszubów. Może być smażona na słoninie, boczku lub rybie. Prażnica przygotowana na wędzonym boczku zakwalifikowała się do oficjalnej listy tradycyjnych potrwa województwa pomorskiego.

Niezależnie, w której części Polski spędzamy święta, głównym bohaterem każdej wielkanocnej uczty jest tradycyjny żur. Zupa o charakterystycznym kwaśnym smaku, którą przyrządza się na na bazie zakwasu z razowej mąki żytniej jest także specjalnością kuchni białoruskiej, słowackiej oraz czeskiej.

Większość z nas, w ferworze świątecznych przygotowań, nie znajduje czasu, by tę tradycyjną zupę przygotować samodzielnie. Michał Molenda współpracujący z Cook Story by Samsung podzielił się przepisem, który każdy z nas może wykonać we własnej kuchni.

Żur wielkanocny wg. przepisu szefa kuchni Cook Story by Samsung Michała Molendy (8 porcji)

Składniki:

 

  • 2-3 litry bulionu
  • warzywa do przygotowania bulionu
  • mięso na wywar wg. uznania
  • surowa biała kiełbasa (jedna na osobę)
  • butelka zakwasu z mąki żytniej
  • kilka suszonych grzybków
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 600 g. ziemniaków lub więcej w zależności od preferencji
  • 1 jako na osobę
  • chrzan wg. uznania - proponujemy 3-4 łyżki
  • 200 ml śmietanki 30%
  • przyprawy sól, pieprz, majeranek, ewentualnie trochę cukru
  • opcjonalnie sok z cytryny

PRZYGOTOWANIE

 

Myjemy nieobrane warzywa i wkładamy je do garnka wraz z mięsem. Dodajemy cebulę i czosnek w łupinie, a następnie zalewamy ok. 2 - 3 litrami wody. Całość gotujemy ok. 2 godzin na średniej mocy palnika. W tym czasie gotujemy jajka na twardo, a suszone grzyby zalewamy wrzącą wodą. Gdy żurek będzie prawie gotowy, do piekarnika wkładamy cienko krojone plasterki boczku, ułożone na papierze do pieczenia.

PRZYRZĄDZANIE

Do bulionu dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki oraz pokrojone grzybki. Doprawiamy solą i pieprzem i gotujemy ok. 10 min. Następnie dodajemy białą kiełbasę oraz pieczone plasterki boczku.

Przyprawiamy zupę majerankiem i obranym czosnkiem przeciśniętym przez prasę. Następnie wlewamy zakwas z mąki żytniej, dodajemy chrzan, sok z cytryny, łyżkę cukru lub miodu. Całość gotujemy około 15 minut. Na koniec wlewamy śmietankę - najlepiej uprzednio wlać ją do miseczki, wymieszać z kilkoma łyżkami zupy. Żurek najlepiej podać z kiełbaską pokrojoną w plasterki oraz z dwoma połówkami jajka.

Technologia, która wspiera tradycję

Jesteśmy przywiązani do tradycji, jednak nie lubimy spędzać w kuchni w zbyt wiele czasu. Nowoczesne technologie, w które coraz częściej wyposażamy nasze kuchnie, wspierają nas w przyrządzaniu nawet najbardziej skomplikowanych potraw prosto z przepiśnika prababci. Nowoczesny piekarnik Dual Cook FlexTM marki Samsung pozwala piec słodką babkę i świąteczną pieczeń w tym samym czasie, lecz w odmiennych trybach i temperaturach, bez obaw, że zapachy dań się przenikną. Dzięki dzielonym drzwiom możemy doglądać mięso bez ryzyka, że rosnące na dole ciasto utraci ciepło i opadnie. W świątecznych przygotowaniach może nas także wesprzeć multimedialna lodówka Samsung Family HubTM. Wbudowany w jej drzwi ekran dotykowy pozwala tworzyć i udostępniać kalendarze i notatki, które pomagają zarządzać przedświątecznymi zadaniami. Lodówka umożliwia także tworzenie list produktów na podstawie przepisów, które można na bieżąco modyfikować, sprawdzać i udostępniać bliskim, również za pośrednictwem smartfona z aplikacją SmartThings.

Tradycyjne dania, choć nie raz wydają się skomplikowane i czasochłonne, nadają charakteru wielkanocnym spotkaniom, niezależnie od tego, w której części Polski się odbywają. Wspierając się nowoczesnymi technologiami możemy przyrządzić je szybciej i prościej, nie rezygnując z ukochanego smaku, który pamiętamy z dzieciństwa.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Tort Esterhazy

Nasz popisowy tort świąteczny. Recepturę tortu Esterhazy zawdzięczamy węgiers...

Odsłon: 471

30 min
6

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

0
Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

5