W jaki sposób najlepiej serwować sery pleśniowe

Ojczyzną serów pleśniowych jest Francja. To tam produkuje się największe ilości tego przysmaku. Jednak od kilku lat popularnością cieszy się także w Polsce. Poznaj wszystkie sekrety sera pleśniowego i dołącz do grona jego wiernych fanów.

Zdjęcie 123 rf

Najprościej możemy podzielić sery pleśniowe na te z porostem pleśniowym i z przerostem pleśniowym.

Pierwszy rodzaj dojrzewa od 2 do 6 tygodni i ma charakterystyczną zewnętrzną białą pleśniową skórkę. Ten rodzaj sera pleśniowego Francuzi jedzą najczęściej z pieczywem albo serwują go na desce serów. Do najbardziej znanych zaliczamy camembert, brie, coulommiers, neufchatel.

Z kolei sery z przerostem pleśniowym charakteryzują się zielonkawoniebieskimi żyłkami pleśni, dlatego nazywane są często serami „bleu" (z francuskiego „niebieski"). W Polsce są nieco mniej popularne niż te z białą skórką. Sam proces produkcji jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku serów z porostem, ponieważ w fazie dojrzewania trzeba nakłuwać każdy ser. Co więcej, podczas produkcji do mleka dodaje się kultury pleśni. Ten rodzaj sera dodaje się głownie do sałatek, sosów oraz zapiekanek. Najpopularniejsze to roquefort, lazur, rokpol, gorgonzola.

Zdrowa pleśń

Nie dość, że sery pleśniowe dobrze smakują, to jeszcze są zdrowe, dlatego dietetycy zapewniają, że to bezpieczne urozmaicenie diety. Sery pleśniowe są znakomitym źródłem wapnia i fosforu, pierwiastków, które sprzyjają budowie mocnych zębów i kości. Dlatego we Francji te wykwintne sery podaje się już dzieciom w pierwszym roku życia.

Są także bogatym źródłem witaminy A, witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B2 oraz witamin D, E i K. Wszystkie sery są również bogate w potas i sód - najważniejsze elektrolity w organizmie, które odpowiadają za prawidłowy przebieg większości zachodzących w nim procesów, między innymi za prawidłową pracę mięśnia sercowego. Ser pleśniowy to także bogactwo łatwo przyswajalnego przez organizmy białka.

Niektórzy mają obawy przed jedzeniem tego gatunku sera, obawiając się szkodliwego działania pleśni. Niepotrzebnie, ponieważ jest ona jak najbardziej bezpieczna dla organizmu człowieka. Odpowiednio dobrana, zdrowa mikroflora w serze pleśniowym przeciwdziała rozwojowi niebezpiecznych, chorobowych bakterii poprzez wytwarzanie kwasu mlekowego.

Przepis na wyborne krążki z cukinii na INTERIA.TV.

Serowy savoir vivre

Sery (nie tylko pleśniowe) podaje się zwykle po głównym posiłku, ale przed deserem (ewentualnie zamiast deseru). Doskonale prezentują się na specjalnej desce lub kamiennej tacy, na której powinno znaleźć się od trzech do sześciu gatunków sera, aby zapewnić gościom pełny wachlarz doznań smakowych.

Jeśli układasz produkty w większych kawałkach, obok deski ustaw odpowiednie noże i łopatki.

Sposobów na podanie jest kilka. Możesz serwować sery niepokrojone, jednak jeśli wybierzesz ten rodzaj prezentacji, opisz każdy niewielką, elegancką karteczką, na której znajdzie się jego nazwa i pochodzenie.

Bardziej popularnym sposobem jest układanie kawałków pokrojonego sera. Okrągłe, kwadratowe i stożkowe pokrój jak tort, sery podłużne krój w plastry, a sery pleśniowe - ukośnie, na niewielkie bloki. Sery trójkątne podziel na mniejsze trójkąciki.

Degustację serów należy rozpocząć od tych delikatnych stopniowo przechodząc do bardziej wyrazistych smaków. Ważne, żeby nie serwować serów prosto z lodówki, należy wyjąć je minimum godzinę przed podaniem, żeby wydobyć głębię smaku i aromatu.

Wykwintne dodatki

Z czym najlepiej serwować sery pleśniowe? Doskonale sprawdzą się orzechy (najlepiej włoskie) i migdały, świeże owoce (winogrona, gruszki, figi), suszone owoce (śliwki, żurawina, rodzynki, morele), dżem z jarzębiny, żurawiny lub konfitura z czerwonej cebuli. Na desce serów nie powinno zabraknąć również oliwek, miodu, pieczywa oraz suszonych wędlin (do łagodnych serów ostre, do ostrych łagodne).

Na koniec lampka wina. Smakoszy serów z niebieską pleśnią poczęstuj białym, słodkim winem, natomiast sery z puszystą białą skórką będą dobrze smakować zarówno z wytrawnymi i szlachetnie słodkimi winami białymi, jak i z młodymi, czerwonymi burgundami lub cierpkimi bordeaux.

Eleganckie święta

 

Eleganckie święta w formacie pdf

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie epub. Kliknij!

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie mobi. Kliknij!

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6