Za co kochamy kawę?

Włosi potrafią podawać espresso na różne sposoby. Na przykład espresso coretto pije się z odrobiną alkoholu.

Fot. 123RF/Picsel

Według legend kawę wynaleźli etiopscy mnisi. Napój miał im pomóc przetrwać, długie, nocne modlitwy. Jednak historyczne przekazy mówią, że początki wykorzystywania kawy znajdujemy na Bliskim Wschodzie. Niemiecki podróżnik Leonard Rauwolf, podróżując po tamtejszych krajach zebrał ziarna kawy i sprowadził je do Europy.

Smak kawy, tak go zachwycił, że dokładnie opisał związane z nią bliskowschodnie zwyczaje. Wspominał między innymi o jej intensywnym, czarnym kolorze oraz o właściwościach leczniczych. Jednak nie wszystkim nowy napój przypadł do gustu. Chrześcijanie na przykład byli przekonani, że kawa jest dziełem szatana, ponieważ pochodzi z krajów arabskich, uważanych przez nich za szatańskie.

Popularność kawy zawdzięcza się największym wielbicielom małej czarnej, czyli Włochom. Jej nazwę "cafe" upowszechnił botanik i lekarz Prospera d'Alpino i stąd pojawiła się w podobnej formie w prawie wszystkich językach świata. Początkowo kawę pijano w domach, potem zaczęto pić ją w kawiarniach. Pierwsze europejskie kawiarnie zostały otwarte cztery wieki temu w Oksfordzie, Londynie i w Wiedniu. Pijanie kawy w kawiarniach było wówczas uznawane za snobizm, bowiem na "kawkę" spotykali się zazwyczaj słynni pisarze, myśliciele i malarze. Dziś nikt z nas nie wyobraża sobie spotkania z przyjaciółmi bez małej czarnej.

Espresso, cappuccino i latte macchiato

Włosi dzień rozpoczynają od kawy. Piją ją zazwyczaj w pośpiechu w drodze do pracy w niewielkich kawiarniach. Mając mało czasu, wybierają małą, mocną i czarną kawę, czyli espresso. Jej intensywny smak i aromat oraz przede wszystkim moc, pozwala stanąć na nogi każdemu. Włosi potrafią podawać espresso na różne sposoby. Na przykład espresso coretto pije się z odrobiną alkoholu. Głównie jest to brendy, grappa lub likier. Wartą spróbowania odmianą espresso jest espresso sorbet. To kawa wymieszana w szejkerze z kostkami lodu, czasami z dodatkiem mleka. W przeciwieństwie do klasycznego espresso nie podaje się jej w małej filiżance, a w szklance, której brzegi powinny być wysmarowane sokiem pomarańczowym i posypane brązowym cukrem. Brzmi zachęcająco.

Czym jednak byłyby kawiarnie włoskie bez słynnego na całym świecie cappuccino, którego nazwa oznacza dosłownie kaptur. Nazwa pochodzi od wyglądu tego napoju. Jest to po prostu nic innego jak espresso przykryte spienioną pianką z mleka. By jego smak był jeszcze lepszy, podawane jest z gałką lodów i posypane czekoladą lub kakao.

Następną przepyszną kawą jest latte macchiato, które dosłownie oznacza splamione mleko. Rzeczywiście tak jest, gdyż do podgrzanego mleka dodaje się niewielką ilość espresso. Efekt jest zachwycający. Otrzymujemy trójwarstwowy napój - na dole mleko, potem kawa i na samej górze piana. Często dodaje się jeszcze wiórki czekoladowe, kakao lub cynamon. Kawę sączy się słomką z przezroczystej szklanki.

Zawód poszukiwany: barista

Coraz bardziej popularny staje się również zawód baristy. Kim jest barista? Jest to miłośnik, wielbiciel ale przede wszystkim profesjonalny znawca kawy. Do uprawiania tego zawodu niezbędna jest wiedza na temat samej kawy jak również jej przygotowania. Baristów zatrudniają wszystkie dobre kawiarnie. Aby zostać baristą nie wystarczy jedynie umieć włączyć ekspres, trzeba również poznać wszystkie tajniki kawy. Barista powinien również rozpoznawać mieszanki kawowe, odpowiednio je mielić, znać obsługę wszystkich niezbędnych urządzeń i ozdabiać kawę tak, by była jeszcze bardziej kusząca. Nie jest to więc łatwa sztuka. Baristami zostają prawdziwi smakosze kawy, którzy nigdy nie przestają uczyć się nowych rzeczy, a kawa przez nich przyrządzona należy do najlepszych.

Dobra na serce i figurę

Często słyszy się o złych właściwościach kawy, że jest szkodliwa dla zdrowia, że się od niej uzależniamy. Jednak kawa nie tylko pobudza i poprawia nastrój, ale także ma wiele innych właściwości, które nie tyle nam nie szkodzą, co dobrze na nas wpływają. Zazwyczaj pije się kawę w przerwach w pracy, na przykład we Włoszech podczas siesty.

Ważna informacja dla pań: dzięki zawartym w kawie składnikom przyspiesza ona przemianę materii i sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Ale to nic w porównaniu z tym co udowodnili naukowcy. Ci którzy piją kawę, obniżają ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera o 65 procent i Parkinsona o 50 procent. Zmniejsza ona również ryzyko zachorowania na cukrzycę, chroni serce oraz nerki.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Jajka w białej kiełbasie

Jajka w białej kiełbasie po szkocku to świetna propozycja na elegancką przyst...

Odsłon: 890

30 min
1
15 min
7
15 min
4
Dania główne ryż po kurdyjsku

szybko, smacznie, prosto Ryż jest codziennym posiłkiem Kurdów i oni są mistrz...

Odsłon: 1528

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

0
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3
Informacje Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne. Zwyciężyło w prestiżowym rankingu

Popularny serwis Taste Atlas przygotował ranking 10 najlepszych deserów serowych. Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne, pokonując równie pop...

11
Informacje Nie przegap kwitnienia. Zabierz i zrób najlepszy syrop na zapalenie oskrzeli, chore gardło i krtań

Podbiał pospolity to bardzo popularna i niewymagająca roślina. Porasta łąki, skarpy, przydrożne rowy i miedze. Właściwości zdrowotne podbiału znane...

4