12 kwietnia - spontaniczny Dzień Czekolady

Już w najbliższy poniedziałek 12 kwietnia obchodzony jest spontaniczny Dzień Czekolady. Od wieków czekolada jest fenomenem, budzącym niezwykłe emocje wśród konsumentów. Temu smakołykowi chyba nikt nie jest w stanie się oprzeć. Polak zjada średnio 6 kg czekolady w ciągu roku, w wielkiej Brytanii na głowę przypada 7,2 kg, w Austrii oraz Holandii po 8 kg, natomiast przeciętny mieszkaniec Szwajcarii konsumuje rocznie około 10 kg czekolady.

Fot. 123RF/Picsel

Żeby zrozumieć, dlaczego czekolada wciąż pobudza wyobraźnię milionów osób na świecie, warto odbyć podróż w czasie i przestrzeni. Uważana za napój bogów, dla Majów była cenniejsza od złota, a ziarna kakaowca spełniały nawet funkcje pieniądza.

W Polsce Wedel jest najstarszą marką czekolady i jednocześnie jedną z najcenniejszych polskich marek. Jej historia liczy dziś już blisko 160 lat i co najważniejsze, gwarantuje ten sam smak, który tak pokochali nasi przodkowie.

Już Aztekowie przekonali się o zdrowotnych właściwościach czekolady. Wojownikom podawano czekoladę na wzmocnienie sił witalnych, a świeżo poślubionym małżonkom, dla animuszu. Najnowsze badania nad czekoladą wykazały, że ma ona w swoim składzie wiele cennych składników: magnez, żelazo, flawonoidy, które wzmacniają odporność, oraz szereg witamin z grupy B, A oraz E, a także kwas foliowy.

Napój bogów, środek płatniczy, afrodyzjak, przysmak salonów - przez lata czekolada zmieniała swoje oblicza i formy. Prowokowała nie tylko do eksperymentów kulinarnych, okazała się także produktem inspirujących twórców. Najpiękniejsze i najbardziej misterne czekoladowe figury powstają w wedlowskiej Pracowni Rarytasów. Tu nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a rzeźby które tworzymy, nie dość, że w pełni zjadliwe, niejednokrotnie mogłyby konkurować z dziełami największych mistrzów sztuki.

Czekoladowe ciekaowstki

Pierwszymi Europejczykami, którzy usłyszeli słowo "czokkolatl" byli Hiszpanie, którzy w 1519 roku zburzyli stolicę państwa Azteków.
W języku tubylców zamieszkujących obecne tereny Meksyku słowo CZEKOLADA oznaczało gorący napój z roztartych ziaren kakaowych przemieszanych z ostrym pieprzem.
Do Europy dotarł taki oto przepis na CZEKOLADĘ: kakao z dodaniem miodu, soku agawy i wanilii. Było to ulubione danie ostatniego króla Azteków, Montezumy.
Karol Wedel rozpoczął produkcję czekolady w 1851 roku.
Receptura pitnej czekolady podawanej w Warszawskiej Pijalni Czekolady przy ulicy Szpitalnej powstała w 1860 roku.
W 1930 roku wyprodukowano pierwszą tabliczkę czekolady "Jedyna". Czekolada ta jest dostępna na rynku do dzisiaj.
W 1936 roku powstał najbardziej rozpoznawalny produkt Wedla - Ptasie Mleczko.
W ciągu pierwszych 200 lat CZEKOLADA była przysmakiem niezwykle rzadkim i drogim. We Francji, na przykład, w XVIII wieku pijała ją tylko królowa.
Szwedzki uczony Karol Linneusz nazwał drzewo kakaowe - "cacao teobroma", co oznacza "pokarm bogów".
Na specyficzny zapach kakao składa się około 40 różnych substancji zapachowych. Z jednego drzewa kakaowego otrzymuje się zaledwie około jednego kilograma ziaren.
Majowie jako pierwsi zaczęli uprawiać kakaowce a ich cenne ziarna wykorzystywano jako środek płatniczy. Przygotowywali z nich orzeźwiający napój dla bogów zwany "chocolatl".
Obezwładniająca kombinacja CZEKOLADY i wanilii pojawia się często w perfumach, np. "Angel" czy "Rush" Gucciego.
Casanova uważał CZEKOLADĘ za napój dodający animuszu i przedkładał nad szampana....
Przysłowie hiszpańskie: "Idee powinny być klarowne i gęste jak CZEKOLADA".
Filiżanka czekolady sprawia, że można wędrować cały dzień bez jedzenia.

Historia

Do Europy nasiona kakaowca sprowadzili Hiszpanie w XVI wieku. Hiszpańscy konkwistadorzy, z Hernánem Cortésem na czele, odebrali pokonanym Aztekom nie tylko tradycyjne złoto, ale i "brązowe" - ziarna kakaowca. Początkowo, gorzki czekoladowy napój nie był zbyt popularny w Europie, ale po dodaniu do niego cukru całkowicie zmienił swoje oblicze i zdobył uznanie ludności kontynentu. W XVII wieku czekolada pojawiła się we Francji, gdzie delektowano się nią początkowo tylko na dworach i wśród arystokracji: w postaci gorącego napoju i wykwintnych pralin, które po raz pierwszy pojawiły się na stole Ludwika XIV.

Czekolada w postaci stałej (bloku), nie zaś sycącego napoju (czy wspomnianych już pralinek), powstała dopiero w XIX wieku - pierwszą jej tabliczkę wyprodukowano w Szwajcarii. W tym kraju również, opracowano nową recepturę czekolady, łącząc kakao z mlekiem w proszku, co pozwoliło na uzyskanie, mającej rzesze zwolenników na całym świecie - czekolady mlecznej. Włoska innowacja w dziedzinie czekolady, polegała zaś na dodawaniu do niej różnych przysmaków, takich jak orzechy, rodzynki czy migdały.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 448

60 min
7
60 min
6
60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2