Do góry

Newsy

7 porad, dzięki którym ograniczysz cukier w diecie

Zbyt duże ilości spożywanego cukru fatalnie wpływają na nasz organizm. Zrezygnowanie z niego może być niezwykle trudne, ale nie niemożliwe. Wykorzystaj nasze porady, a z pewnością ci się uda.

Fot. 123RF/Picsel

Fot. 123RF
Czy wiesz ile cukru spożywasz każdego dnia? Prawdopodobnie jest to znacznie więcej niż te dwie łyżeczki, które wsypujesz do porannej kawy. Znajdziemy go niemal wszędzie - w kupnych przekąskach, sałatkach i napojach. Na nasze nieszczęście, w kwestii dodawania cukru do produktów spożywczych producenci są nadzwyczaj hojni.

Niestety, spożywanie go w dużych ilościach wpływa fatalnie na stan naszego zdrowia. Naukowcy udowodnili, że cukier powoduje problemy z otyłością oraz próchnicą. Dodatkowo, jest obwiniany również za przedwczesne starzenie, rozwój chorób sercowo-naczyniowych, obniżenie sprawności mózgu, a nawet wzrost ryzyka zachorowania na raka.

Co gorsza, nasz organizm bardzo łatwo uzależnia się od cukru, dlatego też zrezygnowanie ze słodkich posiłków jest takie trudne. Jeśli jednak podejmiecie się tego wyzwania przyda wam się silna wola oraz kilka naszych rad.

1. Uzbrój się w wiedzę!

O tym, że nadmiar cukru szkodzi wiedzą wszyscy, ale czy wiesz ile to za dużo? Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dzienna dawka cukru w diecie kobiety nie powinna przekraczać 25 gramów, co odpowiada mniej więcej 5 łyżeczkom i prawie 100 kaloriom. Mężczyźni mogą pozwolić sobie na kilka łyżeczek więcej - dla nich maksymalna dawka cukru to ok. 38 gramów, czyli niecałe 8 łyżeczek. Te cyfry będą świetnym punktem odniesienia przy ocenie kupowanych produktów. Ich zapamiętanie z pewnością pomoże wam lepiej zbilansować codzienne posiłki.

Nie daj sobie wmówić, że każdy cukier to zło. W końcu istnieje wiele produktów (np. owoce i warzywa), które zawierają go naturalnie - nie rezygnuj z nich! W tej walce głównym wrogiem pozostaje cukier dodawany do jedzenia przez producentów

Obserwuj nas na Twitterze!

Następna strona >>

1 2 3 4 5 6 7 8

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń