Do góry

Domowe porady

Ciekawe tradycje świąteczne na świecie

Oglądając dziś na youtube film 100zmostu o faktach na temat świąt, postanowiłam poczynić tenże oto wpis. Święta Bożego Narodzenia to nie tylko choinka, karp i Mikołaj, a także wiele innych ciekawych rzeczy w innych krajach.

 1. 1. Austria – Krampus, straszny brat św. Mikołaja
  Krampus to zły brat Mikołaja, który wygląda jak demon (i ma rogi jak koza) i bije niegrzeczne dzieci rózgą. W Noc Krampusa, czyli 5 grudnia, można spotkać mnóstwo takich potworów na ulicach miast.

  zdjęcie do 1 etapu porady
 2. 2. Japonia – Kubełek z KFC na świąteczny obiad
  W Japonii Boże Narodzenie to nie święto religijne. Jest ono kolejnym znanym z filmów zachodnim zwyczajem. W święta Japończycy tłumnie wybierają się na obiad do KFC. Często stoi się godzinami w kolejce tylko po to, by zjeść tradycyjny świąteczny kubełek kurczaka.

  zdjęcie do 2 etapu porady
 3. 3. Czechy – Kobiece wróżby świąteczne
  Czeszki mają zwyczaj w Boże Narodzenie sobie wróżyć.

  „Na początku grudnia ścina się gałązki czereśni, jabłoni i forsycji. Jeśli zakwitną one w święta, dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeśli zakwitną przed świętami, najpierw będzie dziecko, a dopiero potem zamążpójście. Gałązka bez kwiatków oznacza, że przed jej właścicielką kolejny rok spędzony w samotności.”

  https://gadzetomania.pl/313,10-najdziwniejszych- tradycji-swiatecznych -z-calego-swiata

  zdjęcie do 3 etapu porady
 4. 4. Hiszpania – Katalońskie kłody drewna robiące kupy
  Jednym z katalońskich zwyczajów jest caga tió, zrobiona z pnia drewna figurka z namalowaną buzią i katalońską czapeczką. Taka figurka od początku grudnia zasiada przy stole, gdzie uczestniczy w posiłkach. Wszystko po to, aby w Wigilię mógł „wydalić” słodycze, zabawki i inne dobre rzeczy.

 5. 5. Niemcy – Ogórek na choince
  Nasi zachodni sąsiedzi lubią pikle i wieszają je na choinkach, ale nie są to prawdziwe ogórki, a bombki w ich kształcie. Taki ogórek ukrywany jest w gałęziach drzewka. Dziecko, które pierwsze go znajdzie, nie tylko dostanie dodatkowy prezent, ale też ma zapewnione szczęście na cały kolejny rok.

 6. 6. Portugalia – Miejsce przy stole dla zmarłych
  W Polsce jest dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole dla niespodziewanego wędrowca, w Portugalii zostawia się je dla osoby zmarłej.

  zdjęcie do 6 etapu porady
 7. 7. Włochy – Dobra wiedźma, która przynosi prezenty
  We Włoszech Mikołaj nie przynosi prezentów. Robi to wiedźma – La Befana. Niegrzeczne dzieci dostają węgiel, popiół, cebulę lub czosnek zamiast prezentów.

  zdjęcie do 7 etapu porady

Wideo do porady:

https://okawrosole.pl/2017/12/15/tradycje-swiatecznych-na-swiecie/

Autor: Okawrosole

Przepisów i artykułów: 44 Ocena: 575

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń