Do góry

Domowe porady

Korzyści dla zdrowia z jedzenia miodu

Od dawna wiadomo, że miód jest prozdrowotnym elementem diety.

 1. Miód jest naturalnym środkiem, który chroni przed wieloma chorobami i podnosi odporność. Zawarte w nim cukry są dla organizmu lepiej przyswajalne niż inne. Poza tym to prawdziwa skarbnica witamin i pierwiastków.

 2. Niektórzy twierdzą, że miód to to samo co biały cukier. Otóż nie do końca. Najistotniejszym elementem porównania jest tutaj ilość sacharozy. W miodzie nie przekracza 10%, zaś w cukrze jest aż 98%. Dla przypomnienia sacharoza powoduje nagły wyrzut insuliny z trzustki i wahania glukozy we krwi (nagły skok energii, a potem spadek i łaknienie). A spożywanie nadmiaru sacharozy powoduje otyłość, cukrzyce, choroby serca, miażdżycę. Ponadto cukier nie zawiera nic innego jak puste węglowodany, a miód ma wiele innych dodatkowych składników, które z korzyścią podziałają na organizm.

 3. Jeśli chodzi o ilość kalorii w obu składnikach, to nie zalecam się tym kierować przy wyborze. Bowiem jedna łyżeczka cukru ma 46 kcal, zaś łyżeczka miodu 64 kcal. Lecz trzeba pamiętać, że miód jest słodszy od cukru, dlatego można go dać o połowę mniej, a uzyskamy taki sam efekt słodkości jak cukier, ucinając kalorie. A wtedy zwycięstwo leży po stronie miodu.

 4. Przechodząc do korzyści, jakie daję nam miód, należy pamiętać, że nawet tak zdrowy element diety trzeba jeść z umiarem. Można całkowicie wyeliminować biały cukier i zastąpić go miodem nawet w codziennej diecie, lecz nie zalecam spożywać więcej niż 3 łyżki dziennie.

 5. Leczy anemię i pomaga jej zapobiegać.
  Miód zwiększa ilość czerwonych krwinek i podnosi poziom hemoglobiny oraz żelaza we krwi. Nawet gdy nie jemy go zbyt dużo, przez 2 tygodnie może podnieść poziom tego pierwiastka w organizmie aż o 18 %.

 6. Usprawnia układ krwionośny i oddechowy.
  Wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zmniejszenie częstości akcji serca. Dzięki temu, że rozkurcza naczynia krwionośne, lepiej natlenione są płuca, a z nimi cały organizm.

 7. Pomaga zapobiegać miażdżycy.
  To dlatego, że regularnie jedzony obniża o 7 % we krwi poziom homocysteiny, odpowiadającej za zlepienie si płytek krwi i rozwój miażdżycy. Nawet umiarkowane podwyższenie poziomu tego aminokwasu może przyczynić się do powstania zakrzepicy żylnej.

 8. Usprawnia pracę nerek.
  Miód wyraźnie obniża we krwi poziom mocznika, kreatyniny i kwasu moczowego. Podwyższony poziom tych substancji świadczy o tym, że działanie nerek jest zakłócone.

 9. Odtruwa wątrobę.
  Miód działa ochronnie na jej tkankę, zabezpieczając przed uszkodzeniem pod wpływem trucizn. Powinien być stałym składnikiem diety osób narażonych na wdychanie smogu i różnego rodzaju pyłów. Naukowcy z USA stwierdzili, że zagrożeni pylicą górnicy, którzy regularnie jedli miód, zapadali na nią o 10 później niż ci, którzy go unikali.

 10. Wybierając miód, warto kierować się też zapotrzebowaniem konkretnych makroskładników. Każdy rodzaj miodu ma inne właściwości i składniki.

  ⇒Miód rzepakowy
  Miód rzepakowy najlepszy jest na wątrobę, drogi żółciowe, serce, naczynia wieńcowe. Jest przydatny podczas leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych. Szybkie przyłożenie miodu na oparzoną skórę zabezpiecza ją przed tworzeniem się pęcherzy i rozwojem zakażenia.

  ⇒Miód akacjowy
  Miód akacjowy działa na człowieka uspakajająco i wzmacniająco. Przydatny jest także w zaburzeniach dotyczących przewodu pokarmowego nerek i układu moczowego. Pomaga także przy kuracji podczas przeziębienia.

  ⇒Miód lipowy
  Miód lipowy pochodzi z Rezerwatu Przyrody pod nazwą Grody Ryczyńskie, gdzie znajduje się starodrzew 150-letnich lip drobnolistnych, z których pszczoły pozyskują unikatowy miód. Oprócz pyłku przewodniego z lip w miodzie tym znajdują się pyłki ryczyńskich ziół i kwiatów takich jak chabry bławatki, kwiaty śliwy, roślin liliowatych, koniczyny i krwawnika. Miód ten został nagrodzony PERŁĄ 2015 jako najlepszy regionalny produkt – podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu.

  ⇒Miód gryczany
  Miód gryczany działa odtruwająco, a poza tym jest bardzo dobry na układ krążenia, wątrobę, miażdżycę, niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza.

  ⇒Miód wrzosowy
  Miód wrzosowy najlepszy jest na nerki i drogi moczowe, gruczoł krokowy, stany zapalne jamy ustnej i gardła, stany zapalne jelita

  ⇒Miód wielokwiatowy
  Jeżeli czujesz się wyczerpany psychicznie lub fizycznie- ten miód jest dla Ciebie. Jest dobry także na stany alergiczne dróg oddechowych, na serce i naczynia krwionośne.

  ⇒Miód nektarowo-spadziowy
  Miód nektarowo-spadziowy najlepszy jest na stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, serce i układ krążenia oraz na zaburzenia trawienia

Autor: Kasiek189

Przepisów i artykułów: 273 Ocena: 2168

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń