Do góry

Newsy

Co oznacza biały nalot na czekoladzie?

Z pewnością zdarzyło wam się kupić czekoladę, która była pokryta delikatnym, białym nalotem. Co to oznacza? Czy jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia i czy taką czekoladę możemy zjeść?

Fot. 123RF/Picsel

Czasami bywa tak, że zakupiona przez nas czekolada po otwarciu wcale nie wygląda tak apetycznie, jak sugerowałby to obrazek na opakowaniu. I nie mamy tutaj na myśli roztopionych lub zgniecionych kostek ulubionego smakołyku. Z pewnością chociaż raz nabyliście wyrób z czekolady, który był pokryty cieniutką warstwą białego nalotu. Co to oznacza?

Skąd bierze się biały nalot na czekoladzie?

Temat białego nalotu na czekoladzie jest na tyle ciekawy, że zainteresował nawet naukowców, którzy postanowili dogłębnie zbadać ten temat. Do tej pory wiedzieliśmy, iż jego występowanie jest wynikiem nieprawidłowego lub zbyt długiego przechowywania czekolady.

Jeśli nasze ulubione słodycze były przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze, transportowane w zły sposób lub przechowywane niewłaściwie, wystąpienie na ich powierzchni białego nalotu jest niemal pewne. Badania potwierdziły, iż ten charakterystyczny osad składa się z mikroskopijnych cząsteczek tłuszczu zawartego w czekoladzie, który np. po roztopieniu już nie powrócił do swojej pierwotnej formy i jest dla nas widoczny właśnie w formie charakterystycznego nalotu. Czasem zdarza się jednak, że osad pojawi się nawet na czekoladzie, która była przechowywana w odpowiedni sposób. Świadczy to wówczas o tym, że ziarna kakaowca wykorzystane w produkcji takiej czekolady nie były najlepszej jakości.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Czy biały nalot na czekoladzie jest szkodliwy?

Skoro wiemy już w jaki sposób powstaje biały nalot na czekoladzie, warto odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno ważne pytanie: czy czekolada, na której pojawił się taki nalot nadaje się do zjedzenia? Uspokajamy – taki produkt ma jedynie mniejsze walory estetyczne, jednak nie jest szkodliwy, ani w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu. Możemy zjeść go bez obaw, gdyż nie oznacza to, że czekolada się zepsuła lub straciła swoje właściwości. Jeśli jednak z jakichś względów nie chcecie zjeść takiej czekolady, nie wyrzucajcie jej! Taki produkt doskonale nada się do przygotowania domowej, gorącej czekolady, polewy do ciast lub ciasteczek z kawałkami czekolady.

Zobacz także: Sprawdzone przepisy z czekoladą w roli głównej. Kliknij w wybrane zdjęcie.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

alutka50 06 kwietnia 2018 Ja takich wyrobów nie jem ,żle się kojarzy

3 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń