Do góry

Newsy

Czym jest kombucha?

Miłośnicy zdrowego odżywiania zwariowali na jej punkcie. Ma w niezwykły sposób wpływać na nasz organizm, uwalniając go od wielu przykrych dolegliwości. Czym jest kombucha i dlaczego warto włączyć ją do diety?

Fot. 123RF/Picsel

W ostatnich latach sklepy ze zdrową żywnością w Stanach Zjednoczonych zaczęły zapełniać się produktami przygotowanymi na bazie kombuchy. Trend ten powoli zaczyna docierać również do Polski, zdobywając coraz większe zainteresowanie. Tymczasem na Dalekim Wschodzi kombuchę już od tysięcy lat wykorzystuje się jako remedium na wiele dolegliwości.

Czym jest kombucha?

Jeśli „kombucha" brzmi zbyt enigmatycznie, być może więcej powie wam nazwa „grzyb herbaciany". Wyglądem przypomina meduzę. Niezbyt zachęcające? Na szczęście nie musicie go zjadać. Wystarczy, że przygotujecie z jego wykorzystaniem zdrowotny napar, który również nazywamy kombuchą. Jego głównym składnikiem jest czarna lub zielona herbata oraz wspominany już wcześniej grzyb. Po około tygodniu fermentacji otrzymujemy lekko gazowany napój, który smakuje znacznie lepiej niż wygląda.

Jakie właściwości ma kombucha?

Napój z kombuchy ma silne właściwości oczyszczające i detoksykujące, a jego wpływ na nasze ciało można nie tylko poczuć, ale również zauważyć. Już po kilkunastu dniach wasza skóra powinna wyglądać znacznie lepiej - znikną z niej zaskórniki oraz różnego rodzaju podrażnienia. Warto również wiedzieć, że za sprawą kombuchy zmniejsza się wpływ wolnych rodników i toksycznych substancji na nasze ciało, a tym samym ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób minimalizuje się.

Jednak na tym nie kończą się zaskakujące właściwości kombuchy. Spożywanie tego napoju może znacząco wzmocnić odporność organizmu oraz wspomóc regulowanie ciśnienia krwi. Ponadto, doskonale wpływa na pracę wątroby i trzustki, dzięki czemu stabilizuje się poziom cholesterolu.

Pobierz aplikację smaker

Kombuchą z pewnością powinny zainteresować się wszystkie osoby, chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Udowodniono bowiem, iż jej regularne spożywanie doskonale reguluje pracę jelit, przyspiesza metabolizm oraz ułatwia trawienie. Co więcej, ten niepozorny napar może przyczynić się również do zmniejszenia apetytu na słodycze i niezdrowe przekąski, które są naszym największym wrogiem w czasie diety.

Napój przygotowany na bazie grzyba herbacianego ułatwia również regenerację organizmu. Koi skołatane nerwy oraz sprawia, że mamy więcej energii i sił do działania. Pity regularnie wspomaga regenerację stawów i chrząstek, a stosowany w roli okładów przyspieszy gojenie się ran oraz zapobiegnie powstawaniu szpecących blizn.

Właściwościami kombuchy możesz cieszyć się nawet, jeśli nie jest ona sprzedawana w twoim sklepie. Zobacz, jak łatwo przygotować ją samodzielnie.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń