Forum

Gołąbki

(15)

Pokaż odpowiedź chronologicznie Od najwyższej oceny

Liczba wyświetleń: 17699

Odpowiedz

Kurka_domowa

06 stycznia 2012

Witam wszystkich Smakerowiczów i mam nadzieję, że ktoś odpowie na moje pytanie. Robiłam ostatnio gołąbki i nieco się rozpędziłam - jemy je już od dwóch dni i nieco się znudziły. Zastanawiam się, czy można by "nadprodukcję" zamrozić? Jeśli tak to jak je później rozmrażać - czy zamrożone na patelnię wrzucić, czy najpierw je rozmrozić? A może można by je do słoika wcisnąć i zawekować, ale nigdy tego nie robiłam i nie mam pomysłu na zalewę do takich słoików, bo sos pomidorowy ze śmietaną raczej w grę nie wchodzi. Jeśli ktoś z Was ma jakieś sugestie to bardzo proszę o podpowiedź :)

muszka67

Odp. Gołąbki

11 stycznia 2012

ja nie radziłabym mrozić gołąbków ,ponieważ ryz staje się suchy i bez smaku , jeżeli mam nadwyżkę wkładam do słoika zalewam to kostką rosołową rozpuszczoną z wodą i chwile zagotowuję ,gołąbki są jak świeżo zrobione

Kurka_domowa

Odp. Gołąbki

11 stycznia 2012

Moje gołąbki i tak już w zamrażalce leżą, pewnie niedługo okaże się kto miał rację. Jeśli mrożenie się nie sprawdzi to kolejnym razem z pewnością spróbuję skorzystać z Waszych rad i włożyć je do słoików. W końcu prawdą jest, że człowiek uczy się przez całe życie :)

Grillcenter_pl

Odp. Gołąbki

14 stycznia 2012

Gołąbki spokojnie możesz zamrozić i wyjąć po jakimś czasie,tutaj absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie. Zresztą sama bardzo często tak robię jeżeli mam ich nadmiar.


Pozdrawiam www.Grillcenter.pl

Odpowiedz

Kucharzeonline

Nevermore

Przepisów: 0

Ocena: 0

Joanna

Przepisów: 2

Ocena: 134

ski_ttles

Przepisów: 0

Ocena: 0

smaker

Przepisów: 37

Ocena: 1006

slodkisenty..

Przepisów: 111

Ocena: 1465

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń