Forum

Jak dobrać wielkość formy do ilości ciasta?

(1)

Pokaż odpowiedź chronologicznie Od najwyższej oceny

Liczba wyświetleń: 98

Odpowiedz

maxwell

27 grudnia 2021

Niestety wciąż zbyt wielu autorów przepisów jest pozbawionych wyobraźni, by podać w nim podstawową informację (zwłaszcza dla mniej doświadczonych, ale nie tylko): na jaką formę jest ich przepis?!
Stąd moje pytanie i gorąca prośba o pomoc: jak dopasować wielkość formy do ilości poszczególnego ciasta, czy jest jakiś orientacyjny przelicznik np. na kg ciasta drożdżowego/biszkoptowego itd. potrzebna forma o wymiarach xyz? Czy można gdzieś znaleźć takie informacje/wskazówki? Nie chcę już liczyć "na oko", bo już kilka razy się przejechałem i miałem katastrofę po wykipieniu w piekarniku lub odwrotnie - nieapetyczny "naleśnik". Dlatego będę wdzięczny za wszelkie namiary i wskazówki, więc z góry dziękuję!

smaker

Odp. Jak dobrać wielkość formy do ilości ciasta?

28 grudnia 2021

@maxwell, jeśli w przepisie Smakerowiczów brakuje informacji o użytej formie do ciasta, polecamy skontaktować się z Autorem receptury. Możesz to zrobić na dwa sposoby - pisząc prywatną wiadomość lub umieszczając komentarz pod przepisem (do czego zachęcamy, żeby inni odwiedzający również otrzymali taką cenną informację). Z obserwacji wiemy, że nasi Użytkownicy chętnie odpisują, więc będziesz mieć 100% pewności, że dana forma jest idealna. Możesz także poszukać naszej grupy na Facebooku: Smaker - sprawdzone przepisy, wrzucić przepis i zapytać innych, czy może próbowali wykonać już to ciasto w konkretnej blaszce :)

Nie znamy jednak jednej, uniwersalnej metody, która w 100% gwarantowałaby dopasowanie formy do ciasta na podstawie samych składników (innej niż "na oko"). Wynika to już choćby z użytej ilości proszku do pieczenia (odpowiadającego za rośnięcie ciasta). Możesz przepis wypróbować najpierw na standardowej blaszce, np. prostokątnej o wymiarach 36 cm x 25 cm, i zobaczyć, czy ciasto wyszło niskie, czy wysokie. Jeśli płaskie - użyj mniejszej formy (żeby wyrosło), jeśli wyrośnięte - możesz większej (wtedy będzie niższe).

Pozdrawiamy, Zespół Smaker.pl

Odpowiedz

Kucharzeonline

SlodkiSmakP..

Przepisów: 173

Ocena: 1863

slodkisenty..

Przepisów: 150

Ocena: 1914

magda-m80

Przepisów: 0

Ocena: 0

Dariusz-Sta..

Przepisów: 0

Ocena: 0

Ciasteczko123

Przepisów: 0

Ocena: 0

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń