Forum

Majonez

(26)

Pokaż odpowiedź chronologicznie Od najwyższej oceny

Liczba wyświetleń: 60

Odpowiedz

agulam22

17 sierpnia 2009

Mam do was pytanie,czy uważacie że rodzaj użytego majonezu jest ważny w przygotowywaniu potraw?
Ja do sałatki jarzynowej używam mieszankę kieleckiego i dekoracyjnego Winiary.Do tuńczyka natomiast tylko Hellmans itd.Nie wiem jak dla was ale dla mnie ma to znaczenie.Nie smakuje mi tuńczyk z majonezem kieleckim czy itd.
Zapraszam do dyskusji na ten temat.Pozdrawiam.

Tosca

Odp. Majonez

19 sierpnia 2009

[cytat kogo=Gość]Jestem starej daty i nie używam takich urządzeń.

Raczej powinieneś napisać "jestem zgryźliwym tetrykiem"... I nie czepiać sie dziewczyny, która nie jest zawodowym kucharzem i widocznie potrzebuje 45 minut na placki, jak pewnie większość tu obecnych. To, że Ty trenowałeś tarcie ziemniaków całe 20 lat, nie upoważnia Cię do niesprawiedliwej krytyki.

Elkamor

Odp. Majonez

20 sierpnia 2009

Ja używam majonezu firmy Winiary,ale...............dodaję do niego odrobinę musztardy oraz jogurt.Po prostu mój żołądek
źle znosi sam majonez.Czasami bawię się w majonez domowej roboty.Pozdrawiam

jowita

Odp. Majonez

20 sierpnia 2009

ja osobiście to tylko winiary dekoracyjny, czasami kielecki ale nie zawsze mogę go kupić i z rzadka hellmans babuni. A jak dla kogoś jest za tłusty to polecam wymiezać pól na pół z jogurtem greckim. Gorąco polecam.
A ten gość co się tak piekli o to, że majonez tylko robiony itd. To jest forum aby wymieniać doświadczenia, przepisy i jak komuś to nie odpowiada to albo tu nie zagląda ale wprowadza własne zmiany. Czasami jest jakiś banalny przepis ale łapię się na tym, że dotąd go nie spróbowałam, że sama na to nie wpadłam. Sama czasem sięgałam po gotowe mieszanki do pieczenia, ale teraz ... boski orzechowiec Toski czy też owsiane ciasteczka Amidallki to poezja. Każdy patrzył na nie z powątpieniem ale teraz robią światową karierę. Naprawdę. I po co się pieklić. Więcej spokoju i toleerancji drodzy GOŚCIE.

Tosca

Odp. Majonez

20 sierpnia 2009

Zgryźliwy tetryk jak nic. ;D Zapewniam Cię, że gotuję codziennie. Wszystkie moje przepisy są sprawdzone osobiście, nie z gazet, ale własnego pomysłu, te tradycyjne zaczerpniete z kuchni mojej mamy i babć, które doskonale gotowały, kilka pomysłów z progamów kulinarnych, ale cóż w tym złego... Poza tym pierwszy raz widzę, że ktoś docenił moje pozytywne komentarze, bo zawsze komuś coś sie nie podobało. ;) Wierzę, że mógłbyś mnie zagiąć w pewnych rzeczach, bo jak sam powiedziałeś jesteś zawodowym kucharzem, a ja nie. Ale nie o zawodostwo tu chodzi, to jest serwis dla amatorów, więc uszanuj nas, nawet, jeśli krecimy placki 45 minut.

Odpowiedz

Kucharzeonline

EwaS

Przepisów: 0

Ocena: 0

luna66

Przepisów: 0

Ocena: 0

Marek55

Przepisów: 0

Ocena: 0

jacekzenek

Przepisów: 0

Ocena: 0

Joanna

Przepisów: 2

Ocena: 123

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń