Forum

Ogórki małosolne

(13)

Pokaż odpowiedź chronologicznie Od najwyższej oceny

Liczba wyświetleń: 1785

Odpowiedz

irma

Odp. Ogórki małosolne

14 lipca 2010

A ja zawsze robie tak samo iwychodzą bardzo smaczne, a przede wszystkim chrupiące.
Na 1,5 kg. małych, umytych ogórków daje wiązkę kopru, ok.5-6 ząbków czosnku. Układam w szklanym słoju i zalewam 1.5l. gorącej wody zagotowanej z 1,5 łyżki i soli.
Nigdy nie zawiódł mnie ten przepis. Mie daje chrzanu, ani soli kamiennej. Taką sól używam do przetworów, które będą dłużej przechowywane. Pozdrawiam.

RENIA730

Odp. Ogórki małosolne

15 lipca 2010

Ogórki małosolne robi się prawie tak samo jak kiszone na zimę. Warunki podstawowe: sól-1,5 łyżki na 1 litr wody - sól obojetnie jaka; ogórki powinny być młode (małe mają delikatną skórkę), obojętnie jakiej odmiany i czy z plantacji czy z ogródka babci, przyprawy - chrzan, czosnek - ilość według gustu, ale być powinny, bo działają bakteriobójczo. Inne: koper, liście dębu, czarnej porzeczki, wiśni, gorczycę, dodajemy dla zapachu i lekkiego posmaku, opcjonalnie i w ilości dowolnej. Ogórki obcięte i zalane ciepłą solanką szybciej fermentują. Zalane gorącą i szybko zakręcone, zamykają słoik i spowalniają fermentację. Ważne, aby ogórki były cały czas pokryte płynem (w mniejszym słoiku przyciśnięte zwitkiem kopru, a dużym naczyniu przycisnięte np talerzem i wyparzonym kamieniem. Wybieranie ogórków z dużego naczynia nie zawsze odbywa się higienicznie :-)

amela

Odp. Ogórki małosolne

17 lipca 2010

Przepraszam, że zaprzeczę, ale według mnie zbyt dużo soli - jak sama nazwa wskazuje, ogórki mają być m a ł o s o l n e. Ja daję nie więcej, niż 1 łyżkę soli na 1 l. wody. Wtedy szybciej kisną i już na drugi dzień nadają sie do degustacji, a najlepiej smakują po dwóch dniach. Ja do swoich dodaję liśie wiśni, czarnych porzeczek albo dębu. Pycha.

Odpowiedz

Kucharzeonline

PAWELSU

Przepisów: 4

Ocena: 1

eedyta73

Przepisów: 0

Ocena: 0

ErJot

Przepisów: 489

Ocena: 3464

Shrekus80

Przepisów: 0

Ocena: 0

helenapon

Przepisów: 350

Ocena: 2852

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń