Forum

Oponki serowe

(4)

Pokaż odpowiedź chronologicznie Od najwyższej oceny

Liczba wyświetleń: 538

Odpowiedz

Annuar

08 lutego 2013

Po Tłusto-czwartkowym szaleństwie jest trochę przepisów na Smakerze na oponki, więc liczę na rady doświadczonych. W tym roku robiłam je pierwszy raz. Smak i konsystencja były ok, niestety wygląd pozostawiał wiele do życzenia - te moje oponki wyglądały jak... sflaczałe opony. Podczas smażenia wyglądały dobrze, napompowane i jędrne, a flaczeć i kurczeć zaczęły podczas stygnięcia (prosto ze smażenia kładłam je na papierowym ręczniku). Zauważyłam, że jedna strona flaczała, a druga miała pęcherzyki jakby oleju/powietrza. Oponki na zdjęciach smakerowiczów wyglądają pięknie. Zastanawiam się co zrobiłam źle?

amela

Odp. Oponki serowe

10 lutego 2013

Ja mam podobny problem,tzn jeszcze w życiu nie odważyłam się zrobić oponek, ponieważ byłam świadkiem,jak robiła je moje znajoma, doświadczona kucharka - podczas smażenia były piękne i cieplutkie-pyszne.Natomiast na drugi dzień zaledwie, trudno było w nie wbić ząb i smakowały rzeczywiście jak kawal opony. Proszę o dobry przepis, bo chcialabym w końcu je zrobić :) pozdrawiam.

Konto usunięte

Odp. Oponki serowe

16 lutego 2013

Tak sobie nad tym myślałam bo w sumie moje mają podobnie są super jak się je upiecze a na drugi dzień owszem mogą być ale daleko im do ideału. Może to jest tak że robimy rzeczy naturalnie bez dodatków ulepszaczy i stąd taki efekt i pomimo tłuszczu są i tak fajniejsze:-))) Muszę spróbować takie w piekarniku:-))) Pozdrawiam

TrendCenter_pl

Odp. Oponki serowe

24 marca 2013

A jeśli można wiedzieć to na jaką temperaturę nastawiasz piekarnik i jakie te oponki wychodzą w praktyce? Bo ja nigdy nie piekłam ich właśnie w ten sposób.


www.TrendCenter.pl

Odpowiedz

Kucharzeonline

donina

Przepisów: 0

Ocena: 0

ski_ttles

Przepisów: 0

Ocena: 0

fafiatko

Przepisów: 513

Ocena: 10154

Marqola

Przepisów: 0

Ocena: 0

kasia145

Przepisów: 0

Ocena: 0

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń