Forum

Święta

(6)

Pokaż odpowiedź chronologicznie Od najwyższej oceny

Liczba wyświetleń: 3

Odpowiedz

Konto usunięte

Odp. Święta

29 listopada 2010

Nie przejmuj się Justynko, przecież niechcący wpisało Ci się to "n".Natomiast Wigilia to radosny dzień wyczekiwania na Boże Narodzenie i wszyscy wtedy mówią ludzkim głosem (nawet zwierzęta)a Pineska jest zwyczajnie uszczypliwa.

Mole3

Odp. Święta

29 listopada 2010

Zdecydowanie Wigilia i Boże Narodzenie - klimatyczne dni, pachnąca choinka, kolędy w tle, skrzypiący śnieg. Jak co roku już nie mogę się doczekać. :) Pozdrawiam.

Kurka_domowa

Odp. Święta

29 listopada 2010

Mimo tej corocznej gonitwy uwielbiam Boże Narodzenie - poprzedzają te święta co najmniej 3 dni w kuchni, a dla mnie to sama przyjemność :) Co roku nieźle się wkurzam, że nie zdążę ze wszystkim na kolację wigilijną i mój mąż ma ze mnie niezły ubaw - w efekcie zakasuje rękawy i gniecie ciasto na pierogi ;) Lubię w tych świętach to, że po całym wysiłku jaki w nie wkładamy nastaje wigilijny wieczór... bez pośpiechu...ciepły i rodzinny, biały opłatek i sianko pod obrusem...ale sie rozmarzyłam...

nelakornelia

Odp. Święta

30 listopada 2010

Boże Narodzenie! Magiczny czas, pachnący korzennymi przyprawami dom, blask świecidełek na choince, rodzinne chwile i oczywiście, jak dla mnie aż dwa dni prezentów, bo w Boże Narodzenie mam urodziny ;D

Hesia

Odp. Święta

30 listopada 2010

Dla mnie święta Bożego Narodzenia to co najmniej dwa tygodnie zastanawiania się i tydzień wytężonej pracy w kuchni (mimo, iż pracuję zawodowo niemal do ostatniego dnia). I cała gama radości, jak bliscy "obżerają" się smakołykami. Co roku do tradycyjnych potraw wymyślam coś nowego. Oczywiście górują ryby i pierogi. Ale cała rodzina (mój tato, który w tym roku skończył 79 lat, mój brat 37, moje dzieci 28 - 23) uwielbiają barszcz z uszkami (z własnoręcznie zebranych grzybów), pierogi z kapustą i grzybami, ruskie, karpie na różne sposoby (w tym smażony na masełku), śledziki smażone w zalewie, w sosie śmietanowo.....jak mi podpowie moja wyobraźnia, ryba w jarzynach, galarecie.... i tym podobne przysmaki. W wigilię w moim domu pachnie zupą rybną, ciastem i CHOINKĄ. Ale zawsze wymyślam coś nowego. Czasem są to przystawki w rodzaju różnych drogich serów, u nas na codzień nie spotykanych, owoców morza (kraby, ostrygi, małże - w tym roku chyba zrobię omułki). Ważna jest atmosfera i tradycja, którą utrzymuję dla mojego taty i dla dzieci, które są już dorosłe i prowadzą własne życie.
Wywód może trochę długi ale...
Wszystkim w tym miejscu życzę zdrowych, spokojnych i SMACZNYCH Świąt!

Odpowiedz

Kucharzeonline

grklon

Przepisów: 3

Ocena: 8

pesto

Przepisów: 0

Ocena: 0

szybki68

Przepisów: 0

Ocena: 0

Kry_sta

Przepisów: 0

Ocena: 0

nynek82

Przepisów: 0

Ocena: 0

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń