Forum

Zaciaganie zup

(5)

Pokaż odpowiedź chronologicznie Od najwyższej oceny

Liczba wyświetleń: 18

Odpowiedz

Sugarspice

02 września 2009

Jestem przeciwniczka typowego w naszej kuchni zabielania lub zaciagania zup maka i smietana. Wg mnie zupy sa najsmaczniejsze i o wiele zdrowsze bez. Dla odmiany mozna ugotowac ryz, kasze lub makaron w zupie zamiast osobno, do zup kremow dodaje sie ziemniaki, ktore po zmiksowaniu sa naturalnym zageszczaczem, lub rozpuszcza sie serki topione.
Czy znacie jeszcze inne sposoby?
Oczywiscie nie wspominam tu o dodawaniu lyzki smietany na koniec dla smaku, jak np w przypadku barszczu ukrainskiego.

diavlo

Odp. Zaciaganie zup

02 września 2009

zupa zgestnieje tez po dodaniunaturalnego masla wymieszanego z zoltkami ale trzeba dobrze zahartować aby nie powstaly kluchy ale zapewniam tak podnosi smak ze leb urywa

Konto usunięte

Odp. Zaciaganie zup

02 września 2009

Ja również nigdy nie zagęszczam zup mąką, to zupełnie niepotrzebne kalorie. Czasem stosuję ziemniaka, tak jak Ty :) moja mama czasami zagęszcza zupę krupiczką / kaszką manną, ale to już kwestia smaku...

Mole3

Odp. Zaciaganie zup

03 września 2009

Mi zdarza się bardzo rzadko zabielanie zup śmietaną i mąką czy też zasmażką. Sosu powstałego podczas pieczenia mięsa też nie zabielam. Najczęściej mięsa piekę z jakimś dodatkiem warzywnym, a po upieczeniu miksuję blendrem sos wraz z warzywami - powstaje gęsty sos bez zabielania. Natomiast to zup-kremów używam serków topionych.

Ivona

Odp. Zaciaganie zup

05 września 2009

A po jakiego grzyba zabielać,czy zagęszczać zupy..? Czyste,przejrzyste, są najsmaczniejsze.Zabijanie smaku zupy śmietaną czy też zasmażką jest straszne.... Jedyna zupa,która znosi odrobinę zasmażki jasnej to jarzynowa..... i żadna inna.

Odpowiedz

Kucharzeonline

wege_garnus..

Przepisów: 0

Ocena: 0

PatiGotuje

Przepisów: 354

Ocena: 3790

ewa_39

Przepisów: 0

Ocena: 0

smaki-katriny

Przepisów: 221

Ocena: 5549

grze_tom

Przepisów: 1

Ocena: 6

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń