Cebularze lubelskie. Tradycyjny przepis krok po kroku

Jeśli chociaż raz wybierzesz się na Lubelszczyznę, koniecznie musisz spróbować lubelskich cebularzy. Ten tradycyjny przysmak zrobiony jest zaledwie z kilku składników. Jak widać, sukces tkwi w prostocie, ponieważ cebularze zachwycają swoim smakiem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Sprawdź, jak zrobić lubelskie cebularze krok po kroku.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Cebularze lubelskie zaliczane są do tradycyjnych produktów województwa lubelskiego. Można natknąć się na nie w każdej piekarni i sklepie spożywczym, a także przy ulicznych stoiskach, zwłaszcza podczas imprez plenerowych. Królują również w wielu restauracjach, gdzie serwowane są z rozmaitymi dodatkami.

Przysmak ten wywodzi się z kuchni żydowskiej i pierwotnie wypiekany był przez Żydów zamieszkujących lubelskie Stare Miasto. Zastanawiasz się, w jakim okresie pojawiły się cebularze lubelskie? Przepis i pierwsze wzmianki na ich temat sięgają swoimi korzeniami XIX wieku, a tradycja ich wypiekania przetrwała aż do dzisiaj.

Cebularze lubelskie widnieją na liście wyrobów tradycyjnych i jako produkty regionalne chronione są prawem Unii Europejskiej. Ciekawostką jest fakt, że w Lublinie powstało nawet Regionalne Muzeum Cebularza, w którym odwiedzający mogą samodzielnie przyrządzić słynne pszenne placki z makiem i cebulą.

Sprawdź także: Pyszne, bo polskie. Te potrawy kuchni regionalnej zachwycają smakiem!

Jak zrobić cebularze? Poznaj tradycyjną recepturę!

Masz ochotę na cebularze domowe wypiekane według tradycyjnej receptury? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczarować je w zaciszu własnej kuchni. Przygotowanie wypieków nie jest zbyt skomplikowane, więc powinni poradzić sobie z nim nawet mniej doświadczeni kucharze.

Jak powstają klasyczne cebularze lubelskie? Przepis składa się z dwóch elementów: receptury na ciasto oraz farsz. Ciasto na cebularze wyczarujesz ze świeżych drożdży, mąki pszennej, cukru, ciepłego mleka, soli, jajka oraz masła. Farsz przyrządza się z zaledwie czterech składników, tj. maku, cebuli, soli oraz oleju.

Farsz z cebuli i maku najlepiej jest przygotować dzień wcześniej. Wystarczy pokroić cebulę w grubszą kostkę, sparzyć ją we wrzątku, a następnie odcedzić. Zanim przestygnie, wymieszaj ją z makiem i olejem. Całość oprósz solą i posyp odrobiną mąki. Składniki przełóż do szklanego naczynia i wstaw do lodówki.

Przyrządzanie ciasta rozpocznij od wymieszania drożdży z mąką, cukrem oraz ciepłym mlekiem. Następnie odstaw rozczyn na bok i zaczekaj, aż wyrośnie. Gdy tak się stanie, dodaj do niego kolejną porcję mleka oraz masło i przełóż je do przesianej mąki z solą. Na końcu dodaj roztrzepane widelcem jajko.

Ugniataj ciasto przez około pół godziny. Gdy uznasz, że jest odpowiednio wyrobione, pozostaw je do wyrośnięcia. Następnie podziel je na kilka części i każdą nich rozwałkuj. Placki rozłóż na posmarowanej olejem blaszce do pieczenia. Jeśli zostało ci trochę jajka, wysmaruj nim brzegi cebularzy. Rozprowadź na nich farsz i na godzinę odstaw na bok. Po tym czasie piecz je do momentu, aż nabiorą złocistego koloru.

Farsz i ciasto na cebularze w różnych wersjach

Tradycyjne cebularze lubelskie to pszenne placki o średnicy 15-20 cm, pokryte farszem z maku i cebuli. Choć w takiej wersji smakują wyśmienicie, coraz częściej można natknąć się na ich rozmaite warianty. Cebularz bez maku, z serem, boczkiem czy z pieczarkami to tylko kilka z wielu opcji, jakie mają do dyspozycji konsumenci.

Nie mniej popularne są wypieki w „dietetycznej" wersji. W tym przypadku ciasto na cebularze wytwarzane jest z mąki pełnoziarnistej i mieszanki różnorodnych przypraw. Farsz natomiast wzbogacany jest o ziarna słonecznika, siemię lniane, pestki dyni czy orzechy. Preferujesz cebularza bez maku? Możesz posypać go kminkiem lub innymi dowolnymi przyprawami.

Warto mieć na uwadze fakt, że placki w tej formie nie są tradycyjnymi wyrobami, więc nie powinno nazywać się ich cebularzami lubelskimi. Jeśli jednak lubisz eksperymentować w kuchni i odkrywać nowe smaki, daj się ponieść wyobraźni i przygotuj taki przysmak, który najbardziej odpowiada twoim kulinarnym upodobaniom.

Szybkie cebularze bez mąki i drożdży

W dzisiejszych czasach dużo mówi się o nietolerancjach i alergiach pokarmowych. Wiele osób musi lub chce wyeliminować pewne produkty ze swojego jadłospisu. Okazuje się jednak, że istnieją świetne zamienniki nawet dla takich artykułów spożywczych, jak mąka czy drożdże.

Przykładem wypieku bez powyższych składników są właśnie szybkie cebularze. Mąkę możesz zastąpić twarogiem i babką jajowatą, a drożdże zwykłym proszkiem do pieczenia. Inną alternatywą dla mąki jest niepalona kasza gryczana, którą należy namoczyć przez całą noc w wodzie.

Cebularze z twarogu mogą stanowić ciekawy element diety niskowęglowodanowej. Poza białym serem w ich skład wchodzi babka jajowata, cebula, jajka, ser żółty, masło oraz pieprz i sól. Warto podkreślić, że piecze się je krócej i w niższej temperaturze niż ich klasyczny odpowiednik.

Cebularze domowe z karmelizowaną cebulą

Pszenne placki ze słodkim akcentem? To może być naprawdę pyszne, o czym przekonasz się, sięgając po cebularze domowe z karmelizowaną cebulą. Ciasto na cebularze przyrządza się tak samo, jak w tradycyjnej wersji, natomiast przepis na sam farsz wygląda nieco inaczej.

Jak przygotować smaczną karmelizowaną cebulę? Poza wspomnianym warzywem potrzebujesz oliwy z oliwek, miodu, octu balsamicznego oraz soli i pieprzu. Jeśli chodzi o cebulę, dobrym wyborem będzie zarówno biała, jak i czerwona.

Realizację przepisu rozpocznij od rozgrzania oliwy na patelni. W międzyczasie pokrój cebulę w piórka, wrzuć je na tłuszcz i podsmażaj, cały czas mieszając. Następnie dodaj miód oraz pieprz i sól, po kilku minutach smażenia możesz dołożyć ocet balsamiczny. Całość smaż do momentu, aż cebula się zarumieni.

Jeśli po nałożeniu farszu na ciasto pozostanie ci spora porcja cebuli, przełóż ją do słoika i wstaw do lodówki. W ten sposób możesz przechowywać ją nawet przez dwa tygodnie. Dodawaj ją do innych potraw, np. burgerów, tostów czy wytrawnych tart.

Cebularz, kalorie w 100 g produktu

Jaką wartość energetyczną posiada cebularz? Kalorie wylicza się na podstawie kilku czynników, zwłaszcza gramatury i proporcji użytych składników. 100 g klasycznego wypieku to około 250 kalorii, w tym 4 g białka, 15 g tłuszczu i 40 g węglowodanów. Jeśli wzbogacisz go o dodatkowe produkty, jego wartość energetyczna oczywiście wzrośnie.

Cebularze lubelskie, przepis na placki i inne regionalne specjały

Niezależnie od tego, czy planujesz przyrządzić cebularza bez maku, z serem, pieczarkami czy w wersji klasycznej, warto zainspirować się przepisami dostępnymi w sieci. W naszym serwisie natkniesz się na receptury nie tylko na cebularze lubelskie , ale również mnóstwo innych regionalnych specjałów, w tym kartacze, kwaśnicę czy rogale marcińskie. Znajdź ciekawe inspiracje i przenieś się ze swojej kuchni do dowolnego polskiego regionu!

1. Cebularze

 Cebularze Zobacz przepis

Cebularze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Cebularz

 Cebularz Zobacz przepis

Cebularz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Cebularze

 Cebularze Zobacz przepis

Cebularze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Cebularze

 Cebularze Zobacz przepis

Cebularze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Chrupiące cebularze

 Chrupiące cebularze Zobacz przepis

Chrupiące cebularze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Domowe cebularze

 Domowe cebularze Zobacz przepis

Domowe cebularze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Proste i smaczne cebularze

 Proste i smaczne cebularze Zobacz przepis

Proste i smaczne cebularze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz także:

Zbawienna przy niestrawności i nadciśnieniu. Wystarczy mała dawka »

6 nieoczywistych produktów, których jedzenia lub picia zakazałby ci kardiolog »

Tego etapu nie możesz pominąć. Suszone śliwki będą cudownie mięsiste »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Puszysty sernik 3 składnikowy

Sernik który można przygotować z trzech składników i jest bardzo puszysty i s...

Odsłon: 508

15 min
12
Dodatki Słodko-ostry pak choi

Kapusta chińska pak choi smażona z czosnkiem, chilli i miodem. Świetna jako c...

Odsłon: 189

15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

4
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1