Niebezpieczne produkty w twojej kuchni

Czasem zdarza się tak, że zupełnie niepozorne produkty zawierają bardzo szkodliwe substancje. Ich spożycie może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a w szczególnych przypadkach nawet śmierć. Oto lista tych, na które powinniście szczególnie uważać.

1. Gałka muszkatołowa

Zjedzenie zbyt dużej ilości gałki muszkatołowej może się dla nas źle skończyć. W średniowieczu uznawano ją za środek poronny, a dziś wiemy, że zaledwie dwie łyżeczki tej przyprawy mogą wywołać halucynacje, stany lękowe oraz zaburzenia świadomości. Wszystko to za sprawą mirystycyny, która ma podobne właściwości do marihuany. Przy okazji omawiania narkotycznych właściwości produktów spożywczych, warto również pamiętać, że spleśniałe pieczywo wykazuje podobne właściwości do LSD, dlatego też pod żadnym pozorem nie powinniśmy zjadać kromek, które chociażby miały kontakt z pleśnią.

Gwiezdny owoc, nazywany też karambolą, wygląda pięknie i często służy jako ozdoba egzotycznych dań. Spożywanie go może być jednak niebezpieczne dla osób mających problemy z nerkami. Zawarta w nich neurotoksyna może powodować drgawki i zatrucia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Pestki wiśni zawierają amigdalinę, która w naszym organizmie rozkłada się na cyjanowodór. Dlatego zdecydowanie powinniśmy unikać ich zjadania. Substancję tę możemy znaleźć również w pestkach śliwek, moreli, brzoskwiń, jabłek i czereśni. Zaszkodzić może już zjedzenie dwóch rozgryzionych pestek wiśni - może to spowodować wymioty i nudności. W skrajnych przypadkach, zjedzenie zbyt dużej ilości pestek, może prowadzić do zaburzeń oddychania, przyspieszenia rytmu serca, a nawet śmierci.

Chociaż łodygi rabarbaru są przysmakiem wielu osób, mało kto wie, że jego liście mogą nas otruć. Wszystko to za sprawą niebezpiecznego kwasu szczawiowego, który znajdziemy np. w wybielaczu. Co prawda, aby umrzeć, musielibyśmy zjeść kilka kilogramów liści rabarbaru, jednak nawet ich niewielka ilość może spowodować niebezpieczne zatrucia oraz uszkodzenia nerek.

Warto również wiedzieć, że zawarty w rabarbarze kwas szczawiowy powoduje wiązanie się wapnia i kłopoty z jego przyswajaniem. Ponadto, substancja ta często przekształca się w szczawian wapnia, który odkłada się jako kamienie nerkowe. Dlatego też na rabarbar powinny uważać osoby, mające problem z nerkami oraz chorujące na reumatyzm. Z tego samego powodu nie powinniśmy jeść łodyg rabarbaru codziennie.

Kolejnym warzywem, którego nie powinniśmy jeść na surowo, jest czerwona fasola. Taki eksperyment kulinarny może przyprawić nas o bardzo nieprzyjemne zatrucie i nudności. Aby się rozchorować wystarczy zjedzenie zaledwie kilku nieugotowanych ziaren, a wszystko to za sprawą toksyn nazywanych lektynami.

Ziemniaki wydają się być niegroźne i tak faktycznie jest w większości przypadków. Jednak zjedzenie zielonego ziemniaka może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości w tym wymioty, ostrą biegunkę, zapalenie nerek, a nawet śpiączkę. Wszystko to za sprawą solaniny, którą możemy znaleźć również w niedojrzałych pomidorach i papryce. Wystarczy źle przechowywać ziemniaki (w jasnym lub ciepłym miejscu), aby stały się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chociaż zielony kolor ziemniaków jest spowodowany wysokim poziomem nieszkodliwego chlorofilu, to jego obecność oznacza również zwiększoną ilość solaniny.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Faworki (chrust)

Kruche, chrupiące i słodkie. Idealna przekąska na karnawałowy stół :)

Odsłon: 46

30 min
0
Desery Oponki serowe

Oponki serowe to pyszna przekąska na Tłusty Czwartek, choć i bez tej okazji w...

Odsłon: 82

30 min
0
Przekąski Pizza z pejzażem

Chcesz zaskoczyć gości czy domowników przygotuj pizzę z pejzażem. Nie jest to...

Odsłon: 57

60 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jak wyczyścić przypalony garnek? Sposób z tabletką jest rewolucyjny

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy nie zdarzyło się przypalić garnka. Wystarczy chwila nieuwagi, aby na dnie naczynia pojawiła się trud...

5
Informacje Zdrowie pochodzi z brzucha. Dzięki tej diecie 57-letnia Agata Młynarska schudła 12 kg!

Źle dobrany jadłospis jest przyczyną wielu chorób. To między innymi z powodu diagnozy lekarskiej Agata Młynarska musiała zmienić mocno swoje nawyki...

6
Informacje Pomaga przy odchudzaniu i wysokim cholesterolu. Kasza, którą trzeba mieć w menu

Są nie tylko pyszne i uniwersalne, ale też bardzo zdrowe. Potrawy z kaszy jęczmiennej powinny być stałym elementem twojego jadłospisu. Dlaczego? Bo...

2