Do góry

Newsy

Jak (tak naprawdę) jada się na świecie?

Dwóch Amerykanów - Peter Menzel oraz Faith D’Aluisio - postanowiło udać się w podróż, aby udokumentować, co jada się w różnych zakątkach świata. Oto efekty ich pracy.

Fot. 123RF/Picsel

Na co dzień rzadko myślimy o tym, jak wiele czynników wpływa na zawartość naszych lodówek.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż w poszczególnych zakątkach świata jada się inaczej, jednak nie często jesteśmy świadomi, jak drastyczne te różnice potrafią być.
Pojęcie „zwykłego posiłku" oznacza coś zupełnie innego w Stanach Zjednoczonych, Japonii i w Czadzie. To samo tyczy się definicji przeciętnego budżetu na jedzenie.
Unaocznienie tych różnic postawili sobie za cel dwaj Amerykanie - fotograf Peter Menzel oraz podróżnik Faith D'Aluisio. Udali się w długą podróż, aby udokumentować, co jada się w różnych zakątkach globu.

Rezultatem ich pracy jest bogato ilustrowana książka „Hungry Planet: What the World Eats", w której znajdziemy fotografie rodzin wraz z tym, co przeciętnie zjadają w ciągu tygodnia. Każde zdjęcie opatrzono również informacją ile w przybliżeniu wydają na jedzenie każdego tygodnia.
Efekty tego eksperymentu są naprawdę zaskakujące.

 

1. Chiny

Rodzina Dong z Pekinu w ciągu tygodnia wydaje na jedzenie około 1200 yuanów (ok. 155 dolarów). Jak sami deklarują, najchętniej jadają wieprzowinę w sosie słodko-kwaśnym.


2. Polska

Państwo Sobczyńscy wraz z dziećmi mieszkają w Konstancinie-Jeziornej. Ich tygodniowy budżet na jedzenie wynosi około 580 złotych (ok. 150 dolarów). Ulubionym, rodzinnym przepisem jest golonka w warzywach.

 

3. Mali


Rodzina Natomos pochodzi z Mali i w ciągu tygodnia wydaje na jedzenie równowartość 26 dolarów. Na ich talerzach najczęściej gości ryż przygotowywany według przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

 

4. Stany Zjednoczone

Mieszkająca w Północnej Karolinie rodzina Revisów wydaje na jedzenie 340 dolarów w ciągu tygodnia. Jak sami deklarują, najchętniej gotują spaghetti lub kurczaka w sezamie.

 

5. Meksyk

Pięciosobowa rodzina Casales mieszka w meksykańskim miasteczku Cuernavaca. Tygodniowo na jedzenie wydają równowartość 189 dolarów, a ich ulubione potrawy to pizza oraz różnego rodzaju makarony i owoce morza.

 

6. Ekwador


Mieszkająca w ekwadorskim Tingo rodzina Ayme to aż dziewięć osób. Ich tygodniowy budżet na jedzenie wynosi około 31 dolarów, a ich ulubioną potrawą jest zupa ziemniaczana z kapustą.

 

7. Bhutan

W dalekim i trudnodostępnym Buthanie mieszka rodzina Namgay. Na wyżywienia 13 osób w ciągu tygodnia wydają zaledwie 5 dolarów, a na ich stole najczęściej goszczą grzyby, wieprzowina i sery.

 

8. Czad


Sześcioosobowa rodzina Aboubakar zamieszkuje obóz dla sudańskich uchodźców zlokalizowany na terenie Czadu. Ich tygodniowy budżet na jedzenie wynosi tylko nieco ponad jednego dolara.

 

9. Grenlandia

Zamieszkująca Grenlandię rodzina Madsensów do swoich ulubionych potraw zalicza gulasz z foki, mięso niedźwiedzia polarnego oraz skórki narwali. Ich tygodniowy budżet na jedzenie wynosi około 277 dolarów.

 

10. Mongolia

40 dolarów - mniej więcej tyle w ciągu tygodnia wydaje na jedzenie rodzina Batsuuri, zamieszkująca stolicę Mongolii. Ich ulubioną potrawą są pierożki z baraniną.

 

11. Niemcy

Mieszkająca w północnych Niemczech czteroosobowa rodzina Melander wydaje na zakupy spożywcze około 500 dolarów tygodniowo. Potrawą, którą najchętniej zajadają się wszyscy domownicy są smażone ziemniaki lub makaron z jajkami.

 

12. Wielka Brytania


Kilkadziesiąt kilometrów od Londynu mieszka rodzina Bainton, której członkowie uwielbiają różnego rodzaju słodkości oraz szybkie przekąski. Ich tygodniowy budżet na jedzenie wynosi około 253 dolarów.

 

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

Masterjoker82 30 stycznia Szacunek jedynie dla rodzin z Buthanu i z Czadu, ponieważ ja, jako singiel, wydam w tym tygodniu 30zł na jedzenie. Swoją drogą, tak bogato odżywiają się w Grenlandii?

9 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń