Kuchnia studencka

Początek roku akademickiego – zatłoczone pociągi, pekaesy, tramwaje, autobusy – zjeżdżają studenci, pełni nadziei na zdobycie wiedzy i poznanie studenckiego życia. W plecakach wałówka z domu, więc jakoś się przeżyje…

Fot. 123RF/Picsel

Tylko jak długo?


Wyżywienie studenta opiera się na trzech filarach - pierogi i słoiki przywiezione w domu, bary mleczne i to, co student sam upoluje. Skupmy się na filarze trzecim.

 

Kiedy student kłamie? Gdy mówi, że już nie pije, że od jutra zaczyna się uczyć i że nie jest głodny
Studenckie łowy kulinarne rządzą się jedną zasadą - ma być tanio i prosto. Smacznie również, ale nie jest to priorytet - wystarczy żeby było jadalne. Istotny jest też czas przygotowania potrawy, zwłaszcza jeśli student dzieli kuchnię z kilkoma osobami.


Śniadanie
Najważniejszy posiłek, podstawa dnia, śniadanie zjedz za dwóch - radziły mamy i babcie. I mimo że teraz student żyje samodzielnie - to powinien pamiętać o tych radach. Porządne śniadanie pozwoli przetrwać długie godziny wykładów, ćwiczeń, biegania po mieście w poszukiwaniu wydziałów oraz pomoże zregenerować siły po... nocy zarwanej przez naukę.


Owsianka

To nie żart - miska gorącej owsianki to porcja węglowodanów, białka i błonnika - dodaje energii, siły, a jednocześnie jest lekka dla żołądka. Płatki owsiane zawierają także witaminę B6, która wspomaga pamięć i koncentrację oraz B1, która pomoże poradzić sobie ze stresem. Poranne przygotowanie owsianki zajmuje nie więcej jak 5 minut. Koszt takiego śniadania? Paczka płatków to ok. 2 złote, a mleko zawsze można pożyczyć od współlokatora, w zamian za podanie mu śniadania do łóżka.

Więcej o owsiance? Kliknij!

 

Jajka

Usmażenie jajecznicy jest szybkie i znacznie prostsze niż ugotowanie jaj na miękko. W przypadku jaj na miękko musimy posiłkować się stoperem, jajecznicę cały czas mamy na oku i sami decydujemy, kiedy jest gotowa. Najlepiej smakuje na cebuli lub z pomidorami. Jajecznica na kiełbasie jest równie smaczna - można też dodać tzw. okrawki, które na stoisku mięsnym kosztują niewielkie pieniądze.

 

Jaja możemy także zabrać ze sobą i nie mówimy tu o podróżniczych jajkach na twardo. Smażymy sadzone, doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie szczypiorkiem. Przewracamy na druga stronę, trzymamy na ogniu klika chwil, a następnie wkładamy w bułkę. Dodajemy pomidora lub liść sałaty i gotowe. Jeśli dodamy do tego plaster wędliny lub boczku - śniadanie będzie prawie takie, jak w McDonaldzie - tylko lepsze.

Znamy aż 95 przepisów na jajka. Pobierz darmową książkę kucharską w PDF. Kliknij!

Więcej o śniadaniach na drogę? Kliknij!

 

Śniadanie mistrzów

Czyli tych, którzy całą noc zakuwają (lub robią coś innego). Potrzebujemy solidnej porcji białka oraz wyraźnego, pikantnego smaku, więc sięgamy po fasolę i chili. Do tego potrzebujemy jeszcze jednego, góra dwóch pomidorów i przygotowujemy angielskie baked beans, łamane przez fasolę po meksykańsku.


Fasolę, czerwoną w wersji tex-mex, lub białą w wersji made in England, odsączamy z zalewy i przesmażamy kilka chwil na oliwie. Dodajemy pokrojone w drobna kostkę pomidory, piórka cebuli i chili. Najlepiej w firmie papryczki, choć sproszkowane też nada odpowiedniej mocy. Całość smażymy na patelni, aż odpowiednio zgęstnieje, co nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Doprawiamy solą, pieprzem, szczypta cukru i odrobiną keczupu. Podajemy z grzankami.

Więcej o ostrych paprykach? Kliknij!

 

Pokolenie makaronu
Ziemniaki na obiad są dobre i bardzo domowe, jednak żaden student nie lubi obierać ziemniaków. Dlatego sięgamy po makarony. A z nich, można zrobić niemal wszystko i to niewielkim nakładem środków.


Makaron kryzysowy. Gdy lodówka świeci pustkami
Dowolny rodzaj makaronu - choć najlepiej sięgnąć po spaghetti - gotujemy al dente. W tym czasie na oliwie podsmażamy dwa, trzy ząbki czosnku i słuszny kawałek chili(można zastąpić przyprawą w proszku?). Doprawiamy solą. Makaron odcedzamy i gorący dodajemy na patelnię, mieszamy dokładnie i podajemy.

 

Makaron z jajkiem a'la carbonara
Gotujemy wybrany makaron al dente. Na patelni smażymy kawałek boczku na skwarki, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę (Boczek możemy zastąpić parówkami) Makaron wycedzamy, mieszamy na patelni i wbijamy dwa, trzy dobrze rozkłócone jaja. Zestawiamy z ognia i mieszamy, aż do uzyskania jajecznego sosu. Do dania możemy także dodać śmietanę oraz tarty żółty ser.


Makaron napoli lub bolognese - w zależności od budżetu

Na patelni przesmażamy dwa ząbki czosnku i cebulę pokrojoną w pióra, dodajemy mielone mięso - jeśli je mamy (a jeśli nie - idziemy od razu do pomidrów) - i przesmażamy, aż lekko zbrązowieje. Dodajmy pomidory z puszki, doprawiamy solą, pieprzem i sporą szczyptą oregano. Smażymy, aż do uzyskania gęstego sosu. Podajemy z dowolnym makaronem.

 

Zaryzykuj z ryżem

Risotto po polsku
Oryginalne risotto to smażony na oliwie z cebulą ryż, stopniowo podlewany bulionem i podawany z szafranem oraz parmezanem. Risotto po polsku to ryż zapiekany, lub podawany z patelni, z dowolnymi dodatkami. Risotto studenckie jest rdzennie polskie.


Ugotowany ryż przesmażamy na patelni obficie posypując słodką papryką, dla uzyskania koloru czerwonego lub curry, dla uzyskania koloru żółtego. Do takiego ryżu możemy dodać dużo lub niewiele. Już kilka ząbków czosnku nada smak i stworzy danie obiadowe. Możemy też skorzystać z gotowych, mrożonych mieszanek warzywnych. Możemy także osobno usmażyć pokrojoną w kostkę pierś kurczaka, dodać do ryżu i zagęścić śmietaną. Doprawione curry będzie prawie jak w Bombaju.

 

Daj się skusić

Najszybszym obiadem może być danie na bazie kuskusu, który wystarczy zalać gorącą woda i odstawić. Kuskus możemy zjeść z samym masłem i solą, możemy dodać doń przesmażony groszek z czosnkiem, grillowaną paprykę (kroimy ją w cienkie paski i smażymy na ostrym ogniu, doprawiamy tymiankiem), czy sos pomidorowy. Możemy też podać go z bakaliami lub mieszanką studencką.


O kolacji pisać nie będziemy - wiadomo przecież, że najlepiej się śpi z pustym żołądkiem!

 

Wierzymy, że fantazja studencka nie zna granic, zatem - jakie są wasze sposoby na przeżycie do kolejnej wałówki? Zapraszamy do dzielenia się sposobami w komentarzach. Najlepsze propozycje nagrodzimy podwójną porcją ruskich!

A skoro o ruskich mowa, czy znasz ich historię? Kliknij!

BR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
0
Dania główne Kotlety szwagra

Kotlety szwagra to wyjątkowe danie, które świetnie sprawdzi się zarówno na ni...

Odsłon: 13164

30 min
14

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2