Biała kiełbasa na Wielkanoc

Biała kiełbasa to produkt, bez którego często nie wyobrażamy sobie świąt Wielkiej Nocy. Skąd pochodzi zwyczaj jej serwowania i w jakich kombinacjach jest najsmaczniejsza?

Fot. 123RF/Picsel

Tradycja serwowania białej kiełbasy została zaczerpnięta z kuchni niemieckiej. Sam produkt jest dziełem przypadku. Według legendy początki wytwarzania tego specjału sięgają 1857 roku, kiedy to jeden z właścicieli znanej gospody mieszczącej się w Monachium podczas jej przygotowywania z obawy przed pęknięciem jelita w trakcie pieczenia, postanowił sparzyć surowe kiełbaski gorącą wodą. Zaserwowane w ten sposób zachwyciły gości i na stałe przyjęły się w menu owej restauracji.

Do naszej kultury zwyczaj jej serwowania zawitał dopiero po kilkudziesięciu latach. Najstarszy przepis na białe kiełbaski pochodzi z 1893 roku. Różni się on nieco od tradycyjnej niemieckiej receptury. Główna rozbieżność dotyczy składu. W polskiej kuchni do jej przygotowania wykorzystujemy przeważnie mięso wieprzowe, czasami łącząc je z odrobią wołowiny. Do smaku doprawiamy ziołami, pieprzem i czosnkiem. Przepisy kuchni niemieckiej podają, że białe kiełbaski powinny być wykonane z cielęciny z dodatkiem słoniny.

Czym biała kiełbasa różni się od pozostałych?

Oprócz sposobu przygotowania i serwowania, do największych różnic możemy zaliczyć również wygląd. Surowa ma delikatnie różowe wnętrze. Po sparzeniu uzyskuje piękny szary kolor. Jest niezwykle soczysta i miękka w środku. W przeciwieństwie do kiełbas wędzonych lub pieczonych posiada krótszy termin ważności. Najlepiej smakuje tuż po przyrządzeniu.Warto pamiętać. że kolor białej kiełbasy wynika z koloru składników. Mięso używane do jej wyrobu jest różowe, tłuszcz zaś biały. To właśnie dlatego - po sparzeniu - finalny produkt powinien mieć kolor szary. Dzięki tym właściwościom łatwo rozpoznać, czy zostały do niej dodane środki konserwujące.

Jeśli kiełbasa po ugotowaniu jest różowawa, to oznacza, że zawiera np. sól peklującą. Prawdziwa kiełbasa po sparzeniu nie powinna być twarda, lecz soczysta i krucha, a mięso i przyprawy powinny być dobrze wyczuwalne.

Białą kiełbasę bez problemu można kupić w niemal każdym, dobrze zaopatrzonym sklepie spożywczym. Dysponując odpowiednimi składnikami oraz sprzętem warto pokusić się o jej przygotowanie samodzielne. Wystarczy solidny kawałek wieprzowiny, jelito cienkie oraz sól, cukier, pieprz, majeranek, kilka ząbków czosnku i porcja zimnej wody. Po połączeniu wszystkich składników w mięsny farsz i odstawieniu go na kilka godzin w chłodne miejsce możemy przystąpić do formowania kiełbasek. Przy tym zadaniu należy być niezwykle precyzyjnym. Mięso powinno być gęsto nadziane, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Po napełnieniu jelit gotowe kiełbaski można przechowywać przez kilka dni w lodówce lub zamrozić.

Propozycje podania

Biała kiełbasa świetnie się sprawdza w serwowanym podczas wielkanocnego śniadania żurku lub barszczu. Dobrym pomysłem jest ugotowanie surowej kiełbasy z dodatkiem włoszczyzny, aby następnie na powstałej bazie przygotować świąteczną zupę.

Reklama

Cudownie smakuje również podawana w formie pieczonej z dużą ilością cebuli pokrojonej w piórka. W takim wydaniu z pewnością skusi domowników niezwykłym wyglądem i aromatem. Dla głębi smaku warto ją podlać białym winem, piwem lub cydrem. Po upieczeniu idealnie współgra z kromką świeżo upieczonego chleba oraz z sosem chrzanowym i musztardowym. Jeśli chcecie nieco urozmaicić danie z jej udziałem, przed pieczeniem kiełbasy możecie dorzucić do niej np. suszone śliwki oraz cienkie plastry boczku.

1. Domowa biała kiełbasa

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Żurek z białą kiełbasą

Fot. KatarzynaM na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Francuska strucla z białą kiełbasą

Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Biała kiełbasa zapiekana ze śliwkami

Fot. Pobitegarybarbary na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Biała kiełbasa zapiekana w cydrze

Fot. Mariwanna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Zapiekana biała kiełbasa w sosie chrzanowym

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Biała kiełbasa z pieca w piwno-musztardowym sosie

Fot. Mariwanna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Biała kiełbasa z warzywami w sosie

Fot. Insignificant na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz też inne, wielkanocne przepisy Ewy Wachowicz

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
11
Dania główne Zrazy schabowe

U mnie w domu bardzo często lądują na stole różnego rodzaju rolady, zrazy jak...

Odsłon: 3710

30 min
21
Pieczywo Kujawianki

Kujawianki to pyszne mleczne bułeczki o lekko słodkim smaku. Pasują do domowy...

Odsłon: 13122

>60 min
12
Ciasta Serniczek

Mój przepis na nie za słodki i nie za suchy sernik :)

Odsłon: 140

wszystkie
1

Polecane artykuły

Informacje Dzięki tej zupie łatwo stracisz zbędne kilogramy. Sekretem są 2 zielone warzywa i nasiona kozieradki

Zupy to jedne z najlepszych dań na diecie odchudzającej. Odpowiednio przygotowane będą sycącą, niskokaloryczne, a w dodatku dostarczą ci mnóstwo bł...

5
Informacje Jak przyprawiać krewetki - nie tylko pietruszka i cytryna. Oryginalne potrawy z krewetkami

Krewetki to bardzo wdzięczny składnik, który - odpowiednio przyprawiony - może zaskoczyć cię falą intensywnych doznań. Mało kto zdaje sobie sprawę...

5
Informacje Sałatka bogini to samo zdrowie. Jedz podczas diety, gdy chcesz obniżyć cukier i zadbać o piękną skórę

Sałatki i surówki to nieodłączny element zdrowej diety, również tej odchudzającej. Regularne jedzenie warzywnych dań nie tylko korzystnie wpływa na...

3
Ewa gotuje Światowe, ale wciąż proste. Pyszne przepisy Ewy Wachowicz

W 508. odcinku programu „Ewa Gotuje” prowadząca zdecydowała się pokazać widzom, jak prosto ugotować potrawy z różnych części świata. Odkryj przepis...

4