Co warto wiedzieć o cydrze?

Obecnie mamy spore szanse na dynamiczny rozwój w sektorze produkcji cydru, jako że jesteśmy największym producentem jabłek w Europie. Coraz częściej również Polacy przekonują się do oryginalnego smaku cydru. Za co go cenimy? Za niewysoką cenę i niepowtarzalny, jabłkowy smak.

Co warto wiedzieć o cydrze?| Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

Kiedyś uchodził za rarytas z górnej półki. Później kojarzyliśmy go z tanim trunkiem dla niewybrednych. Często wydaje nam się, że W chwili obecnej jest ogólnodostępnym napojem. Niedawno zaczęliśmy zwracać uwagę na jego własciwości odżywcze.

Cydr czy wino jabłkowe?

Czynimy bardzo pochopnie, stawiając obok siebie cydr i wino jabłkowe. Główna różnica polega na produkcji tych dwóch napoi alkoholowych. Cydr jest trunkiem przyrządzanym z przefermentowanego soku jabłkowego bez dodatku cukru. Do produkcji wina jabłkowego wykorzystuje się sok jabłkowy oraz cukier. Przez to cydr jest zdrowszym i zdecydowanie mniej kalorycznym napojem. W 100 mililitrach cydru znajdziemy nawet 10 kalorii mniej niż w winie. Oczywiście cydr zawiera również niższą zawartość alkoholu. Wino może mieć od 9 do 18%, a cydr 2 - 7%.

Największą popularnością cydr cieszy się w Wielkiej Brytanii, Francji, Skandynawii i Hiszpanii. W Stanach Zjednoczonych pod tą nazwą kryje się bezalkoholowy lekko sfermentowany sok z jabłek, natomiast trunek, który zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju, nazywamy tam mianem hard cider, czyli po prostu mocny cydr.

Ni to wino, ni to piwo

Wiele osób próbuje na siłę podporządkować cydr do jednej z kategorii alkoholowych. Tymczasem cydr jest po prostu cydrem. Do zrobienia tego trunku potrzebny nam jest tzw. moszcz, czyli mętny, wyciśnięty z jabłek sok, który faktycznie podlega później prosowi fermentacji, ale nie czyni to z niego wina. Smak cydru jest zdecydowanie bardziej zbliżony do piwa. Naturalny cydr jest napojem niegazowanym, jednak często dodaje się do niego gaz - taka wersja tego napoju jest szczególnie lubiana przez Francuzów. Od niedawna cydr jest już nie tylko jabłkowy, ale pojawia się coraz więcej wariantów smakowych. Najpopularniejszym jest słodki smak gruszkowy.

Historia cydru

Jak to się stało, że miejscem, gdzie spożywa się najwięcej tego cierpkiego trunku, jest Wielka Brytania? Historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie przebywający na podbitych terenach Wysp Brytyjskich zapragnęli stworzyć tańszą, i bardziej dostępną alternatywę dla wina, swego ukochanego trunku, którego transport był w tamtych czasach mozolny i drogi. I tak oto zaczęto produkować pierwsze cydry. W Polsce pierwsze wzmianki o cydrze pochodzą z XVI wieku, gdzie był on nazywany jabłecznikiem.

Co ze zdrowiem?

Jak się okazuje, cydr nie tylko ma mało kalorii, ale także jest pełen witamin A, E, C i witamin z grupy B. Jest też bogaty w żelazo, sód i wapń, a dzięki obecności przeciwutleniaczy zwalcza wolne rodniki i chroni przed nowotworem. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zastąpieniem piwa, czy wina cydrem jest posiadanie niższego indeksu glikemicznego, niż inne alkohole. Warto więc wypróbować cydr choćby zamawiając napój do posiłku w restauracji - będzie to okazja do odkrycia nowych walorów smakowych, a jako że cydr wspomaga wydzielanie soków trawiennych, poprawisz swoją przemianę materii. Pamiętajmy, że cydr, choć ma sporo właściwości odżywczych, wciąż pozostaje napojem alkoholowym, dlatego powinno się go pić z umiarem.

Wszelkie zastosowania w kuchni

Już zrobiliście lub kupiliście swój cydr i chcecie znaleźć jego inne zastosowanie? Jak się okazuje, cydr nie musi służyć wyłacznie do picia. Jego dodatek do smażonych mięs sprawi, że staną się one bardziej soczyste i kruche. Jeśli chcecie wzbogacić smak swojego gulaszu, dodanie cydru jest tym, czego szukacie. Koniecznie musicie spróbować oryginalnej szarlotki z cydrem! Jeżeli jesteś fanem karkówki w piwie tym razem możesz zrobić karkówkę duszoną w cydrze!

1. Pieczone podudzia z leśnymi grzybami i cydrem

 Pieczone podudzia z leśnymi grzybami i cydrem Zobacz przepis

Pieczone podudzia z leśnymi grzybami i cydrem/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Karkówka duszona w cydrze

 Karkówka duszona w cydrze Zobacz przepis

Karkówka duszona w cydrze/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Szarlotka z cydrem

 Szarlotka z cydrem Zobacz przepis

Szarlotka z cydrem/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

/bwz

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4